FEDEX zadržiava finančné prostriedky, dávajte si na nich pozor!

Táto medzinárodná prepravná spoločnosť sa topí v problémoch, nie je schopná komunikovať, dlhodobí zákazníci odchádzajú

FEDEX zadržiava finančné prostriedky, dávajte si na nich pozor!
Fedex (Zdroj: Rudolf Székely)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Fedex sa od septembra 2022 začal chovať veľmi čudne. Využívam jeho služby už dlhodobejšie, nakoľko s nimi prepravujem pre seba a známych retrogaming hry a konzoly. Pár zásielok mi takto cez nich došlo, nebol nikdy problém, ale doba sa zmenila...

Prišli mi zásielky cez Fedex, kuriér mi podal do ruky balík, nechcel nič zaplatiť, vraj dojde faktúra. Faktúra došla, ale nedošiel variabilný symbol. Tak som sa na neho dotazoval emailom, no nikto sa neozýval, telefónny kontakt nebol ani v podpisoch emailov. Následne doniesol kuriér ďaľší balík a platil som to priamo u neho. Po dvoch mesiacoch mi došla posledná výzva na úhradu faktúry. Začal som hľadať o čo ide a došiel som na to, že sa mi nikto neozval za variabilný symbol, preto nebola faktúra uhradená. Takže, keď mi poslali konečne "kompletné" platobné údaje, všetko som uhradil. Ešte som sa pýtal, ako je možné, že to bola posledná výzva, keď za tie 2 mesiace žiadnu inú neposlali, ale bez odpovede...

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Po dlhšej dobe sa problém opakoval, opäť som raz platil kuriérovi a potom zase nie... a opať mi došla posledná výzva na úhradu, ale tentokrát mi nikto faktúru ani neodoslal. Nikto neodpovedal na otázku, že ako je možné, že je to posledná výzva a žiadne iné predtým neexistovali ani v spame.

Preštudoval som si ich obchodné podmienky, ktoré sa vtedy za posledný rok nemenili a tak som sa pýtal, že prečo platím ich kuriérovi, potom zase na faktúru, inokedy faktúra ani nepríde... Vraj už nebude problém, že už sa bude platiť len kurérovi, no v obchodných podmienkach to nemali, lebo ide o interné nariadenie... Toto je prvá časť príbehu o začínajúcich problémoch...

SkryťVypnúť reklamu

Druhý problém som zaznamenal, ako mi v novembri 2022 došiel balík, ktorý som dal precliť Fedexu, doniesol mi ho kuriér, zaplatil som ho a pri preštudovaní colných dokumentov som zistil, že mi nesprávne preclili položky a je tam zrejme chyba.

Chyba nastala možno z mojej strany, nakoľko som nedostatočne popísal položky, ale to je tým, že som už rezignoval v týchto veciach pri iných dopravcoch. Stávalo sa mi, že som prikladal ku každej položke foto s detailným popisom, uvediem príklad:

Nintendo Gameboy DMG rok výroby 1989 - konzola do ruky (handheld), neotestovaná, kus na diely

Prichádzali otázky, čo je to gameboy? Čo je to nintendo? Čo je to handheld?

SkryťVypnúť reklamu

Vrcholom bolo, keď k popisu: Nintendo gameboy hra do handheldovej konzoly. Došla otázka: "Z akého je to materiálu?". Odpísal som že je tam papierová nálepka, je to v plastovom obale a vnútri je akási doska so súčiastkami. Následne došla otázka: "Aké sú to súčiastky a z akého sú materiálu?" Po prečítaní takéhoto mailu som už šiel do vývrtky a opýtal som sa, že ak si niekto kúpi rádio či televízor, či od neho požadujú kompletný výpis všetkých súčiastok a aj počty ako odpor 11ks, 2 reproduktory, 15 kondenzátorov, 2 cievky atď...

Odpísal som pani , že nech mi zavolá a nech mi povie čomu nechápe. Po pár hodinách som tam zavolal, nech mi pani prepoja, lebo sa už nikto neozýval, aj keď emailová komunikácia predtým bola v slede 10minút. Spojovateľka ma prepojila, ale vraj je obsadené, tak som jej vravel, že ako spolu telefonujeme, niekto mi volal a zrejme to bola tá pani, lebo sa jednalo o neznámu pevnú linku. No spojovateľka povedala, že ma neprepojí, lebo vraj to už nejde. Dotelefonoval som a mal som email. "Dobrý deň, volala som Vám, ale boli ste obsadený." Tak som jej odpísal: dobrý deň, áno bol som obsadený, nakoľko som Vám volal, tak mi zavolajte... Konečne keď sme sa spojili, tak si pani odomňa vypočula dlhý monológ, na ktorého konci ostalo len ticho a povedala, že už má všetko a ďakuje za zavolanie.

SkryťVypnúť reklamu

Vrátim sa k Fedexu, kde som mal už len krátky popis položiek ako napr. herná konzola. Tým sa stalo, že to nesprávne preclili a zle kategorizovali položky, čím mi vyrubili clo za to, čo nemali. Keďže komunikácia emailom bola zdĺhavá, telefonicky sa tam dovolať nebolo možné (dopátral som sa k telefónnemu číslu do Fedexu, ale nikto nedvíhal), vybral som sa teda osobne do Fedexu, aby som si tam s niekým prebral, že ako to do budúcna chcú popisovať, nech nevzniká problém. Došiel som do Vajnor a pri vstupe do budovy som na recepcii, kde sedela sbska, ozrejmil, čo by som chcel doriešiť. Tak zavolali z recepcie do Fedexu s komentárom, že snáď mi to tam zdvihnú... Pýtal som sa, či mi vedia dať telefónne číslo, na ktoré sa sem dovolám, no vraj im tiež nedvíhajú a že veľa ľudí sa na to sťažuje...

Po chvíľke došla pani z Fedexu, dal som jej hŕbu papierov a vysvetlil o čo ide, no nebola tým nadšená, vraj to rieši jej kolega, ale on tu nie je a že mi zavolá. Poobede sa mi ozval, na všetkom sme sa dohodli, dali sme to znovu precliť. Po pár dňoch, konkrétne 20.12.2022, mi prišlo vyrozumenie, že došlo k opravnému precleniu a že tam bola chyba ako som avizoval, takže mi majú vrátiť 35€. Informoval som sa, či mi to príde na účet a vraj áno. Do tohto bodu bolo všetko vporiadku.

Prišli Vianoce, nový rok, dovolenky atď, neriešil som to.

9.januára 2023 som si pozeral, či prišla platba z Fedexu, ale nič neprišlo. Kontaktoval som emailom znovu Fedex a dostal som sa do anglickej komunikácie medzi colným oddelením na Slovensku a zrejme fakturačným v Poľsku. V komunikácii sa spomínalo, že vraj na mojom Fedex konte je dákych 147€. Vypýtali si môj IBAN a že mi tých 35€ pošlú... To bol koniec tejto anglickej konverzácie 12.1.2023 z ich strany. Pýtal som sa, o akých 147€ ide, že kedy mi pošlú 35€... odpoveď žiadna.

Volal som na infolinku Fedex 2-3x, tam si to len zapísali, otvorili ticket, ale žiadne číslo tiketu mi nikdy neprišlo a ostalo ticho. Po vlastnej osi som sa nakontaktoval na pracovníka, ktorý vo Fedexe pracuje... Celé mu to bolo divné, že ako je to možné.. Kontaktoval aj vyššieho manažéra, ale nikde sme sa nepohli.

Postupom času som sa dostal k informáciám (pozn. zdroj diskusné fórum internetu), že Fedex vraj od septembra 2022, aby znížil náklady firmy, presunul fakturačné oddelenia do Poľska či Indie. Že k týmto presunom došlo z mesiaca na mesiac, pracovníci, ktorí to prebrali, nemajú tušenie o čo ide. Vraj neposielajú žiadne faktúry, čo korenšponduje s mojou skúsenosťou a posielajú len posledné výzvy, čo tiež sedí.

Takže aj keby mi chceli akokoľvek zamestnanci Fedexu na Slovesnku pomôcť, nemajú na to páky, nakoľko u nás je zrejme len colné oddelenie a nie fakturačné.

Natrafil som na stránku s recenziami na Fedex, kde mnoho ľudí na nich nadáva, dáva im najnižšie hodnotenia, sú tam dlhoroční zákazníci, vyberám jeden z februára 2023 a novembra 2022:

Po 10 letech spolupráce se to už opravdu nedá! Zásilky ztracené nebo o 2 dny déle ! V mem případě platím za doručení krevních vzorku a pokud dorazí pozde musí se vše vyhodit.
Žádná omluva ! Jen chtějí zaplatit a nikoho nezajímá co a jak. Proste tragédie! Ještě mají tu drzost říct ze zásilka je někde v Německu tak ať si ta laboratoř pro to dojede ?! Odcházím s radosti ke konkurenci !

Tragédie!!! Příjemce zásilky v podstatě nemá možnost získat podporu (tel. podpora nefunguje, kontaktní e-mail není). Dle sledovacího čísla Fedex tvrdí, že vás nezastihl, ale nikde žádný lístek a nikdo se s vámi telefonicky nespojí. V podstatě není šance zásilku převzít. Fedex se snaží vypadat světově, ale jsou to asi ubožáci.

Ďaľšie kroky, čo môžem a chystám sa podniknúť je rozširovanie tohto blogu po sociálnych sieťach. Podanie na Slovenskú obchodnú inšpekciu (SOI), aj keď je táto inštitúcia len ďaľším výsmechom občanovi. Mám tam podnet vyše roka a keď sa na to spýtam (SOI), vraj nemajú zákonnú dobu, kedy to musia začať riešiť...

Prepošlem túto vec do všetkých médií a budem podávať podnet na americký úrad, ktorému sa zodpovedá Fedex...

Tak uvidíme, lebo za 3 mesiace sa to nikam nepohlo a platbu som neobdržal...

Rudolf Székely

Rudolf Székely

Bloger 
  • Počet článkov:  5
  •  | 
  • Páči sa:  113x

Dobry den, snazim sa v tomto state zdokumentovavat rozne reklamacie, rozne riesenia veci na uradoch a poukazovat na kocurkovo a nezmyselnost niektorych zakonov, poukazat na nezmyselnost niektorych institucii, ktore sa nezodpovedaju ziadnemu ministerstvu, ziadnej vlade, a su nedotknutelni. Spovedaju sa viacmenej len Bohu... situacia aka tu nastala, ma nesmierne skrie a chcel by som o tom aj pisat moj blog, nech sa nezmyselnosti dostavaju k ludom, nech dostavaju navod ako ich riesit, popripade nech vedia, ktore kroky preskocit a ze ich zavedu len do slepej ulicky. Dakujem Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

288 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

744 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

69 článkov
SkryťZatvoriť reklamu