Istanbul - metropola dvoch kontinentov

Keby Zem bola jeden štát, Istanbul by bol jeho hlavným mestom. - výrok francúzskeho generála Napoleona Bonaparteho, ktorý týmto spôsobom vzdal kompliment tomuto svetoznámemu veľkomestu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)

Vo svete existuje pár miest, ktoré ležia na dvoch kontinentoch, ako napríklad európsko-ázijskí Orenburg a Magnitogorsk v Rusku, kazašský Atyrau alebo africko-ázijský Suez v Egypte.

Istanbul je však zďaleka zo všetkých najväčší a okrem toho, je to jediná metropola na svete s titulom dvoj-kontinentálneho mesta. Hoci ide o najľudnatejšie turecké mesto s populáciou vyše 14 miliónov obyvateľov, hlavným mestom je od roku 1923 Ankara, vzdialená 450 kilometrov východne. Stalo sa tak na podnet zakladateľa moderného Turecka Mustafu Kemala Atatürka. Istanbul z histórie známy aj pod názvom Byzancia (do roku 324) a Konštantínopol (do roku 1930) je dnes priemyselným, obchodným centrom a najmodernejším mestom Turecka. Už spomínaná zaujímavá poloha medzi dvomi kontinentmi v náručí Marmarského mora, zálivu Zlatý Roh a brehoch Bospora dodáva tomuto bývalému hlavnému mestu Osmanskej ríše príjemnú atmosféru, kde cestovateľ má stále čo objavovať a určite sa nebude nudiť. 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

DOPRAVA

Mestská hromadná doprava v Istanbule funguje relatívne na solídnej úrovni a využiť sa tu dá akýkoľvek dopravný prostriedok - autobusy, metrobusy, električky, metro, vlaky, minibusy, trajekty, lanovka. Ak človek využije mestskú dopravu viackrát počas svojho pobytu, tak potom je výhodnejšie si zaobstarať tzv. Istanbulkart - dobíjacia karta s kreditom. Táto karta stojí 6 TL (1€= 5,4 TL) a cestovanie s ňou je takmer o polovicu lacnejšie, ako keby si človek kupoval jednorazové lístky tzv. jeton. V Istanbule sa neplatí za precestovaný čas, ale za počet jázd, resp. prestupov. Jedna jazda v priemere môže stáť okolo 2 TL. Automobilová doprava je dosť chaotická, väčšinou prepchatá a hlučná (časté trúbenie). Taxíky sú lacnejšie ako u nás, využívajú sa najmä v noci. Povinnosťou každého návštevníka Istanbulu by mala byť plavba trajektom, ktorý premáva najmä medzi Európou a Áziou. Aj na jazdu trajektom sa dá uplatniť Istanbulkart. Druhou možnosťou je potom,samozrejme, aj plavba loďou u nejakej súkromnej spoločnosti, no,popravde, aj jazda mestským trajektom je pekný zážitok a mne osobne to stačilo. Pre lepšie zorientovanie sa ohľadom dopravy odporúčam stiahnuť si aplikáciu Trafi, resp. navštíviť webové stránky The Istanbul Insider alebo stránku IETT

SkryťVypnúť reklamu
Preprava loďou ponúka zaujímavý pohľad na mesto.
Preprava loďou ponúka zaujímavý pohľad na mesto. (zdroj: Tomáš Runa)

UBYTOVANIE

Istanbul je obrovské mesto, a preto aj ponuka ubytovania je veľká - od lacných hostelov, apartmánov až po luxusné svetoznáme hotely. Veľa ponúk je aj na stránkach ako Airbnb alebo couchsurfing a ak cestujete sám alebo vo dvojici, tak osobne by som si skúsil nájsť niečo práve cez couchsurfing, nakoľko je tam veľa na výber a Turci sú naozaj veľmi pohostinní. Aj keď na druhej strane dopyt a počet turistov je väčší ako ponuka, preto sa oplatí riešiť túto záležitosť s určitým časovým predstihom. Cena ubytovania samozrejme záleží od lokality, typu ubytovania a (mimo)sezonného načasovania.

STRAVOVANIE

SkryťVypnúť reklamu

Tureckú kuchyňu nie je potrebné zvlášť predstavovať. Kebab pozná snáď každý, no Turci sú veľkí gurmáni a majú naozaj pestrú paletu iných jedál a sladkostí. Tu je vzorka aspoň niektorých z nich, ktoré som mal možnosť ochutnať počas môjho pobytu. Iskender kebab (na obrázku vľavo hore) je opekané hovädzie alebo jahňacie mäso podávané na kúskoch pita chleba s jogurtom a doplnené zeleninou (paprika,rajčina,...). Melemen (na obrázku vpravo hore) mi chutilo trošku ako praženica, nakoľko obsahuje rajčinu, papriku, cibuľu, vajcia a iné ingrediencie. V Turecku je veľmi obľúbený a zvyknú ho jesť aj viackrát v týždni. Vľavo dole sú zákusky - vľavo trileçe a vpravo güllaç. Güllaç nebol zlý, ale bol trochu bez chuti, takže v tomto súboji vyhral trileçe. A nakoniec vpravo dole baklava. Tieto dobroty sme si vychutnali v populárnom podniku Karaköy Güllüoğlu, ktorý je stále plný a aj neskoro večer je niekedy problém nájsť voľné miesto na sedenie.

SkryťVypnúť reklamu
Iskender kebab, melemen, trileçe/güllaç a baklava.
Iskender kebab, melemen, trileçe/güllaç a baklava. (zdroj: Tomáš Runa)
A samozrejme by sa patrilo vyskúšať aj nejakú rybaciu špecialitu. Fish wrap bol výborný a môžem len odporúčať!
A samozrejme by sa patrilo vyskúšať aj nejakú rybaciu špecialitu. Fish wrap bol výborný a môžem len odporúčať!  (zdroj: Resul Yeşildağ)

PAMIATKY

Keď človek príde do nového mesta, vždy príde vhod pomoc od miestnych. Ja v takomto prípade vyhľadávam tzv. prehliadky zadarmo (ang. free city tour), ktoré nájdeme v takmer každom väčšom meste na svete a je to výborné na prvotné spoznanie mesta a orientáciu v ňom. V Istanbule prebiehajú tieto prehliadky pod názvom VIAURBIS denne o 10:45 v historickom centre v mestskej časti Sultanahmet. Osobne môžem túto prehliadku len odporučiť, za 2,5 hodiny uvidíte aspoň tie najslávnejšie pamiatky Istanbulu a spoznáte fajn ľudí. 

Ak patríte k milovníkom múzeí, je na zváženie zaobstarať si kartu Museum pass, ktorá má platnosť 5 dní a čím viac navštívite z ponúkaných múzeí, tým viac ušetríte. Oplatí sa teda v tom prípade, ak návšteva múzea pre vás neznamená nuda a ste v meste na viac dní. 

 ČO NAVŠTÍVIŤ?

Hagia Sofia (Ayasofia)

Slovami hinduistov by sa dalo povedať o tejto stavbe, že si prešla dvakrát reinkarnáciou. Pôvodne to bola bazilika (posvätená v roku 537) a v období staroveku dokonca najväčší kresťanský chrám na svete. Po dobytí vtedajšieho Konštantínopolu v roku 1453 sa z chrámu stáva mešita a nakoniec, od roku 1935 slúži ako múzeum. Interiér dnešného múzea obsahuje mnoho prvkov mešity (mihráb, minbar), no nájdeme tu aj zbytky mozaik, ktoré sa zachovali ešte z byzantského obdobia. Hagia Sofia je symbolom mesta a žiaden turista by nemal vynechať jej návštevu. 

Park pred chrámom Božej múdrosti (Hagia Sofia). V tomto parku sa vedľa fontány začínajú vyššie spomínané prehliadky mesta VIAURBIS.
Park pred chrámom Božej múdrosti (Hagia Sofia). V tomto parku sa vedľa fontány začínajú vyššie spomínané prehliadky mesta VIAURBIS. (zdroj: Tomáš Runa)
Obrovské drevené štíty v interiéri, na ktorých sú kaligraficky napísané najsvätejšie mená islamu.
Obrovské drevené štíty v interiéri, na ktorých sú kaligraficky napísané najsvätejšie mená islamu. (zdroj: Tomáš Runa)
Dodnes zachovalé kresťanské mozaiky z pôvodnej baziliky.
Dodnes zachovalé kresťanské mozaiky z pôvodnej baziliky. (zdroj: Tomáš Runa)

Mešita Sultanahmet

Hneď oproti Hagii Sofia sa nachádza najpôsobivejšia mešita v meste, ktorá bola postavená na začiatku 17. storočia. Miestni ľudia ju volajú jej oficiálnym názvom, teda mešita Sultanahmet (mimochodom Sultanahmet je aj názov historickej štvrte, kde stojí táto mešita), ale pre turistov je známa ako modrá mešita. Je to bezpodmienečne odvodené z interiéru, ktorý je vyzdobený modrými dlaždicami. Tie vyniknú ešte viac, keď na ne prenikne slnečný lúč jedného z 260 okien. Počas jednej modlitby pojme okolo 10 000 veriacich. Vstup je,samozrejme, zdarma, treba byť ale vhodne oblečený ( žiadne tričká bez rukávov a šortky) a ako v každej mešite je potrebné sa vyzuť.

Mešita Sultanahmet, pre turistov známa najmä ako Modrá mešita.
Mešita Sultanahmet, pre turistov známa najmä ako Modrá mešita. (zdroj: Tomáš Runa)
Prečo má nálepku modrej mešity je hneď jasné na prvý pohľad.
Prečo má nálepku modrej mešity je hneď jasné na prvý pohľad. (zdroj: Tomáš Runa)

Hipodrom

Za čias Byzantskej ríše sa na tomto mieste konali hry a závody vozov ťahanými koňmi. Zabaviť sa a sadnúť si si mohlo až okolo 100 000 divákov. Tieto závody plnili aj takpovediac politickú funkciu, kedy medzi sebou súťažili konzervatívci a prívrženci reforiem. Dnes tu nájdeme už len 3 stĺpy. Najstarší z nich je egyptský obelisk, ktorý bol vyrobený už v roku 1900 pred Kristom. Dopravený bol priamo z egyptského Luxoru a počas prepravy sa zlomil. Údajne bol až trikrát vyšší. 

Okolie Hipodromu bolo v minulosti miestom, kde sa ľudia šli zabaviť.
Okolie Hipodromu bolo v minulosti miestom, kde sa ľudia šli zabaviť. (zdroj: Tomáš Runa)

Palác Topkapi

Topkapi bolo centrom Osmanskej svetovej ríše. Býval tu sultán, taktiež tu bývali jeho elitné jednotky, riešili sa tu dôležité záležitosti ohľadom ríše a mnoho iného. Komplex pozostávajúci zo 4 nádvorí, kde sa nachádzajú rôzne pavilóny a budovy nám prezentuje, ako sa tu voľakedy žilo. Nazrieť môžeme do kuchyne s výstavou okrem iného čínskeho porcelána, na inom nádvorí sú vystavené zbrane a iné poklady osmanského impéria. Ak chceme vstúpiť do háremu, kde okrem sultána a jeho synov nesmel vojsť žiaden iný muž, je potrebné si zakúpiť extra vstupenku. Po prehliadke tohto areálu príde vhod oddych v neďalekom parku Gülhane, ktorý ponúka zelenú oázu pokoja v tejto historickej štvrti Istanbulu.

Vstupná brána do bývalej rezidencie sultánov Osmanskej ríše.
Vstupná brána do bývalej rezidencie sultánov Osmanskej ríše. (zdroj: Tomáš Runa)
Jeden z viacerých pavilónov v komplexe.
Jeden z viacerých pavilónov v komplexe. (zdroj: Tomáš Runa)
Bohatý interiér paláca.
Bohatý interiér paláca. (zdroj: Tomáš Runa)
Park Gülhane je vzdialený od Topkapi pár desiatok metrov.
Park Gülhane je vzdialený od Topkapi pár desiatok metrov. (zdroj: Tomáš Runa)
Človek by ani nepovedal, že sa nachádza v centre rušného veľkomesta (Gülhane park)
Človek by ani nepovedal, že sa nachádza v centre rušného veľkomesta (Gülhane park) (zdroj: Tomáš Runa)

Cisterna Yerebatan

Zdroj pitnej vody v Byzancii zabezpečovalo množstvo mestských cisterien, z ktorých najväčšiu z nich nájdeme neďaleko chrámu Hagia Sofia. Toto miesto so zaujímavou atmosférou Turci prezývajú Potopený zámok a v lete na plošine medzi stĺpmi sa konajú koncerty. Z troch stoviek takmer totožných stĺpov tu nájdeme aj tri odlišné. Dva sú postavené na hlavách Medúzy a jeden je tzv. plačúci. Za mňa jednoznačne miesto, ktoré sa oplatí navštíviť. 

Yerebatan - miesto so zaujímavou atmosférou.
Yerebatan - miesto so zaujímavou atmosférou. (zdroj: Tomáš Runa)

Bazáre

Turci sú známi obchodníci a turecký trh, resp. bazár má svoju bohatú históriu. Sú veľmi aktívni a aby zapôsobili na kupujúceho, po otázke odkiaľ pochádza sa prihovára naučenými frázami daného jazyka. V Istanbule nájdeme niekoľko bazárov. Veľmi známy je Egyptský bazár, ktorý sa tiež prezýva Bazár korenia vzhľadom na jeho zameranie. Okrem teda rôznych exotických korení tu možno kúpiť ruský alebo iránsky kaviár, liečivé bylinky, sušené ovocie a iné. Kapitolou samou o sebe je Veľký bazár (Grand bazaar). Rozkladá sa na ploche okolo 32 000 m², dá sa doň vstúpiť až 17 bránami, je tu nespočetne množstvo obchodov, ulíc a teda aj vysoká šanca, že sa človek stratí. Preto existuje aj mobilná aplikácia výhradne len o tomto bazáre pre ľudí, ktorí chcú mať aspoň akú-takú orientáciu na tomto mieste. Dá sa tu kúpiť čokoľvek - od kobercov cez šperky až po oblečenie či turecké sladkosti v gastro-obchodoch. Treba sa ale pripraviť na vyšší záujem až dotieravosť predavačov. 

Egyptský bazár hrá všetkými farbami.
Egyptský bazár hrá všetkými farbami. (zdroj: Tomáš Runa)

Palác Dolmabahçe 

Po tom, čo sultán opustil palác Topkapi sa presťahoval práve sem. Palác postavený v roku 1856 je plný luxusu - pri stavaní bolo použité množstvo zlata, mramoru a krištáľu. Nachádza sa tu úmrtná spálňa Mustafu Kemala Atatürka a táto miestnosť je odvtedy nonstop strážená vojenskou strážou (Atatürk zomrel v roku 1938). Ja som si zle naplánoval návštevu tohto paláca a prišiel som tam v pondelok, kedy, samozrejme, bolo zatvorené. Aj z toho dôvodu nemám lepšie fotky, no takisto mám dôvod navyše sa do Istanbulu vrátiť. Všetko zlé je na niečo dobré. 

Vstup do areálu paláca Dolmabahçe.
Vstup do areálu paláca Dolmabahçe. (zdroj: Tomáš Runa)
Hodinová veža pred palácom.
Hodinová veža pred palácom. (zdroj: Tomáš Runa)
Cez cestu oproti Dolmabahçe sa nachádza futbalový štadión Beşiktaşu, jedného z troch tradičných  istanbulských veľkoklubov.
Cez cestu oproti Dolmabahçe sa nachádza futbalový štadión Beşiktaşu, jedného z troch tradičných istanbulských veľkoklubov. (zdroj: Tomáš Runa)

Galatská veža

Bola postavená janovskými kolonistami v 14. storočí a plnila dve funkcie - ako najvyšší bod opevnenia svojho času mala funkciu ochrannú a tiež slúžila ako požiarna veža. Je vysoká vyše 60 metrov a poskytuje nádherný výhľad na historickú časť mesta Sultanahmet. Oplatí sa určite navštíviť ako počas dňa, tak aj ku večeru (otvorené denne 9:00-20:30). 

Galatská veža v pozadí, vpredu možno vidieť Galatský most, ktorý je obľúbeným miestom pre rybárov.
Galatská veža v pozadí, vpredu možno vidieť Galatský most, ktorý je obľúbeným miestom pre rybárov. (zdroj: Tomáš Runa)
Pravdepodobne najznámejšia veža v Istanbule.
Pravdepodobne najznámejšia veža v Istanbule. (zdroj: Tomáš Runa)

Trieda Istiklal

Dynamická pešia zóna, cez ktorú prechádza historická električka. Ľudia sem prichádzajú nielen kvôli zábave, ale aj kultúre. Bary, reštaurácie, múzea, kiná, galérie, obchody a mnoho,mnoho iného nájdeme práve tu. Na jednom konci tejto triedy sa nachádza najväčšie námestie v meste Taksim, ktoré je považované za srdce moderného Istanbulu a je tu napríklad budova opery alebo Pamätník republiky. Je to aj miestom, kde sa konajú demonštrácie. Na druhom konci sa zase môžeme previesť podzemnou lanovkou Tünel, ktorá premáva od roku 1875 a po londýnskom metre je druhou najstaršou podzemnou mestskou železničnou traťou na svete. 

Historická trieda Istiklal je dynamickým centrom mesta.
Historická trieda Istiklal je dynamickým centrom mesta. (zdroj: Şükrü Ağaçdalı)

Panorama 1453 History Museum

Toto historické panoramatické múzeum otvorené v roku 2009 zobrazuje bitku, kde Fatih Sultan Mehmet dobyl Istanbul v roku 1453. Panoramatické maľby sú dielom ôsmych tureckých umelcov a táto práca im zabrala takmer 4 roky. Na maľbe, ktorá je orientovaná aj horizontálne aj vertikálne je zobrazených 10 000 osôb. Všetko je to nakreslené na pologuli s priemerom 38 metrov a doplnené s 3D objektmi pred maľbou. Spolu s audio efektmi (výbuchy z dela, výkriky, hudba armády) dotvára pocit, že človek je priamo vtiahnutý do tejto bitky, ktorá znamenala koniec pre Byzantskú ríšu. Treba uznať, že v skutočnosti ide o majstrovské audio-vizuálne dielo, ktoré sa oplatí vidieť. 

Zvonku nenápadná budova, zvnútra veľký zážitok.
Zvonku nenápadná budova, zvnútra veľký zážitok. (zdroj: Tomáš Runa)
Obrázok blogu
(zdroj: Tomáš Runa)
Obrázok blogu
(zdroj: Tomáš Runa)

Pahorok Çamlıca

S výškou 262 metrov je Çamlica najvyššia vyvýšenina v Istanbule. Je tu príjemná kaviareň, pekný park a v prípade dobrého počasia aj fantastický výhľad na takmer celé mesto. 

Istanbul ako na dlani.
Istanbul ako na dlani. (zdroj: Tomáš Runa)

Ostrov Büyükada 

V prípade, že má človek dosť mestského ruchu a chaotickej dopravy, príde veľmi vhod výlet na Princové ostrovy. V mojom prípade presnejšie na ostrov Büyükada, ktorý je najväčší z nich. Dá sa sem dostať loďou, ktorá spadá pod istanbulskú mestskú hromadnú dopravu. Je to ako iný svet. Najväčší rozdiel je v tom, že sa tu nenachádzajú takmer žiadne autá. Hlavnými dopravnými prostriedkami sú tu koče poháňané koňmi a bicykle. Na ostrove sa dá spraviť menšia turistika ku ortodoxnému kostolu sv. Juraja, odkiaľ je pekný výhľad. Taktiež na Büyükade nájdeme Múzeum Princových ostrovov a v lete sem chodí množstvo domácich aj turistov s cieľom okúpať sa. Príjemnú atmosféru ostrova dotvárajú voľne sa pasúce kone, množstvo zelene a vkusné vily. Ak túžite trochu po oddychu, Büyükada (resp. Princové ostrovy) je tá správna voľba.

Náš sprievod počas celej plavby.
Náš sprievod počas celej plavby. (zdroj: Tomáš Runa)
"Vyplácanie" za dobré odvedenú prácu.
"Vyplácanie" za dobré odvedenú prácu. (zdroj: Tomáš Runa)
Centrum Büyükady.
Centrum Büyükady. (zdroj: Tomáš Runa)
"Obyvatelia ostrova."
"Obyvatelia ostrova." (zdroj: Tomáš Runa)
Grécky ortodoxný kostol sv. Juraja.
Grécky ortodoxný kostol sv. Juraja. (zdroj: Tomáš Runa)
Pohľad od kostola na ostrov, v pozadí Istanbul.
Pohľad od kostola na ostrov, v pozadí Istanbul. (zdroj: Tomáš Runa)
Miestne taxíky pre turistov.
Miestne taxíky pre turistov. (zdroj: Tomáš Runa)
"Mier doma, mier vo svete." - Mustafa Kemal Atatürk
"Mier doma, mier vo svete." - Mustafa Kemal Atatürk (zdroj: Tomáš Runa)

Ďaľšie miesta, ktoré sa oplatí navštíviť (no ja som ich nestihol):

Archeologické múzeum (nachádaza sa tu napr. svetoznámy "Alexandrov" sarkofág z roku 310 p. Kristom), Istanbul Modern (múzeum súčasného tureckého umenia), priemyselné múzeum Rahmi-Koç, park Yildiz a park Emirgan (tulipánový park), akékoľvek športové podujatie (Turci sú veľkí športoví fanúšikovia - oplatí sa najmä futbal, basketbal, volejbal), známe turecké kúpele, Miniaturk (svet miniatúr), Múzeum mozaiky, mincovňa, kostol Chora, pevnosť Yedikule, Leandrova veža,...

Ak ste už toto magické mesto navštívili, tak mi dáte asi za pravdu, že by ste sa ako aj ja tam rád v budúcnosti vrátil. Ak ste nemali ešte príležitosť alebo váhate, tak jednoznačne choďte, stojí to za návštevu a verím, že neoľutujete.

V neposlednom rade nemôžem nespomenúť skvelých ľudí, ktorí mi pomohli s ubytovaním a inými vecami, ukázali mi ich mesto a bez ktorých by ten istanbulský výlet nebol tým pravým istanbulským. Veľká vďaka! :) 

Teşekkürler!

(Ďakujem!)

Teşekkürler: Mac, Resul, Rana, Yasin, Büşra, Efe, Mustafa! :)
Teşekkürler: Mac, Resul, Rana, Yasin, Büşra, Efe, Mustafa! :) (zdroj: Tomáš Runa)

Ak máte akékoľvek otázky, pokojne mi napíšte na mail: runa.tomas@gmail.com.

Ak sa vám blog páčil, pokojne kliknite na "Zvýšte karmu" pod diskusiou :)

T.R.

Tomáš Runa

Tomáš Runa

Bloger 
  • Počet článkov:  4
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Vitajte! Volám sa Tomáš a som závislý na objavovaní nových miest, spoznávaní ľudí a skúmaní sveta ako takého. Táto „diagnóza“ sa volá vášeň k cestovaniu a vďaka nej sa mi podarilo navštíviť a preskúmať krásy Slovenska a ostatných krajín. Mojim snom je navštíviť každú európsku krajinu, zatiaľ ich mám na účte 27. Cestovanie človeka obohacuje o nové zážitky, priateľstvá a obohacuje aj myseľ o nové vedomosti a poznatky. Je to rozhodne radosť a hovorí sa, že zdieľaná radosť je dvojnásobná radosť – preto som sa rozhodol písať blogy a podeliť sa o to a snáď inšpirovať. Prajem príjemné čítanie a šťastnú cestu! Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

317 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
INESS

INESS

108 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu