DIGI-TV: Dopĺňame ďalšie voľné satelitné stanice... ČASŤ 1.

Po inštalácii satelitného kompletu HUMAX DIGI+ pre sledovanie DIGI-TV väčšina užívateľov zistí, že príjem voľných programov z družice Intelsat 10-02 z ktorej vysiela paket DIGI-TV je veľmi obmedzená. Je viacero možností ako si rozšíriť ponuku programov, tentokrát si priblížime niektoré z nich... ČASŤ 1 – vyberáme spôsob realizácie...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (13)
Obrázok blogu
(zdroj: foto: autor)

Spôsobov je veľmi veľa, skúsme si niekoľko z nich načrtnúť:

1/ Použitie motora pre natáčanie paraboly, na báze DiseQc.

motor1
motor1 

Výhody:

- široké spektrum satelitných pozícií ktoré je možné prijmať, obmedzené v podstate len konštrukciou motora a nerušeným výhľadom.

- jedno nastavenie, užívateľ sa neskôr nestará vlastne o nič, všetko si správne nastaví satelit v spolupráci s motorom a ovládacími povelmi DiseQc.


Nevýhody:

- dlhšie časové rozostupy potrebné pre nastavenie správnej pozície, z jedného krajného bodu k druhému môžme rátať aj s časom cca 60 sekúnd, v praxi cca 5 až 15 sekúnd. Túto dobu musíme vydržať, kým sa nám prepne kanál z jednej družice, na kanál na inej družici. Pri prepínaní medzi kanálmi tej istej družice by nemali vznikať prestoje.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

- viacmenej univerzálne nastavenie motora, vo väčšine prípadov nevadí malý nesúlad s pevným nastavením, pri okrajových pozíciách alebo slabších družiciach to môže znamenať dosť slabé podmienky pre príjem.

Cena: cca 1900 – 4000 Sk za motor DiseQc

motor2
motor2 


Poznámka: na internetových fórach sa ozývajú hlasy, že HUMAX DIGI+ sa v niektorých prípadoch správa dosť neštandardne. Osobne som toho názoru, že sa jedná o sériu receiverov s výrobným číslom začínajúcim na SRR (verzia Rumunsko), na receiveroch začínajúcich na SPH (verzia Maďarsko) sa problém nevyskytol. Taktiež je popisovaný problém v podobe vypisovania hlášky o natáčaní motora na cca 2-3s aj v prípade prepínania kanálov síce v rámci tej istej družice, ale iného transpordéra. Toto riešenie osobne nemám odskúšané, aj napriek tomu, že mám k dispozícii obe zariadenia (aj SRR, aj SPH), nevlastním totiž motor a zatiaľ ani vo výhľade 2-3 mesiacov to neplánujem zmeniť.

SkryťVypnúť reklamu


2/ Použitie ďalších parabol s pevne nastavenými družicami.

Máme možnosť si samozrejme obstarať ďalšie paraboly spolu s LNB a napevno ich nastaviť na družice, ktoré nás zaujímajú. Samotné prepojenie s receiverom bude možné pri použití prepínača.


Výhody:

- najlepšie možné „vyladenie“ každej paraboly pre konkrétnu pozíciu družice.

- možnosť pre každú z družíc zvoliť optimálny priemer paraboly a získať tak optimálne hodnoty.

- rýchle prepínanie jednotlivých družíc pri použití DiseQc prepínača, rádovo do 1s.

Nevýhody:

- nutnosť mať viacero parabol, ak by sme okrem DIGI-TV chceli pozerať programy z ďalších 2 družíc, musíme mať 3 paraboly čo si snáď môže dovoliť človek bývajúci v rodinnom dome, ale nechcem si predstaviť takéto riešenie niekde na balkóne v paneláku.

SkryťVypnúť reklamu


- vysoká cena, musíme kupovať samostatne každú ďalšiu parabolu, LNB, prepínač

Cena: cca 1000 – 1900 Sk za každú parabolu navyše podľa druhu použitej paraboly, jej veľkosti, použitého LNB, držiaka paraboly, atď. a ďalších cca 200 – 500 Sk za prepínač DiseQc.


3/ Použitie toroidnej paraboly.

Obrázok blogu

Toroidná parabola – je špeciálny druh paraboly, ktorá využíva ďalšiu odrazovú plochu na to, aby bolo možné použiť až 8, resp. 16 LNB a tým mať napevno nastavených až 8, resp. 16 rôznych družíc. Prepínanie sa vykonáva pomocou prepínača.

Výhody:

- iba jedna parabola.

- rýchle prepínanie pri použití prepínača DiseQc, rádovo do 1s.

SkryťVypnúť reklamu

- veľmi dobré možnosti „vyladenia“ jednotlivých pozícii.


Nevýhody:

- vysoká cena samotnej paraboly

Cena: cca od 5500,- Sk za samotnú parabolu pre 8 LNB, 8x resp. 16x cca od 300,- Sk za každé LNB a cca 200 – 1500,- Sk za prepínač DiseQc

Obrázok blogu


4/ Použitie „multifeedu“ na 2, resp. 3 LNB

Obrázok blogu

Multifeed – prídavné zariadenie, v podobe „okuliarov“, ktoré sa nasúva na hlavné LNB a umožnuje „škuľavé“ príjmanie ďalších družíc pomocou prepínača. Využívame vedomosti o tom, ako sa na samotnej parabole lomí odrazený signál z družice ako aj to, že na samotnú parabolu dopadá signál z viacerých družíc tento môžeme za istých okolností spracovať a využiť v náš prospech.

Výhody:

- iba jedna parabola

- 2 až 8 (videl som už aj riešenie s 12) LNB a tým patričný počet príjmaných družíc.

- možnosť jednoducho rozširovať, či meniť, do budúcna pozície pridaním ďalších „okuliarov“ a LNB, či zmenou pozície LNB na multifeede.

- rýchle prepínanie jednotlivých družíc pri použití prepínača DiseQc rádovo do 1s.

Nevýhody:

- obmedzený azimut (uhol) ktorý môžeme na jednej parabole pokryť týmto spôsobom. Závisí najmä od dĺžky ramien multifeed-u, rádovo pri bežných parabolách maximálne 25 stupňov východne a 25 stupňov západne od nastavenej hlavnej družice.

- minimálny rozostup medzi jednotlivými družicami je cca 3 stupne pri použití lepších súčastí (LNB s dlhým hrdlom, kvalitnejší multifeed, atď), bežne cca 5 stupňov.

- ideálne „vyladenie“ družice je len na hlavnej nastavenej družici (teda tej, ktorá je nastavená na hlavnom LNB, ktoré je priamo na ramene paraboly.), ostatné LNB sú „škuľavé“ a je nutné rátať s určitou stratou spôsobenou týmto riešením.

- nutnosť použiť väčšiu parabolu, aby sme vyvážili straty na vedľajších LNB a pokryli aj slabšie pozície, optimálne nad 0,8 metra priemeru.

- možnosť použiť len tzv. offsetové paraboly,stredové či prírubové nie sú veľmi vhodné, ak onie je nemožné ich použiť pre tento spôsob riešenia celkovo.

Cena: parabolu môžeme použiť dodávanú, jedná sa o offsetovú parabolu s priemerom 0,8m a priemernými vlastnosťami, t.j. 0,- Sk, jedno LNB už máme (pozor ale na to, že niektoré typy majú veľmi krátke hrdlo, na ktoré by sme mali problém nasunúť multifeed, z toho dôvodu nie je možné niekedy dodávané LBN použiť ako hlavné LNB), t.j. 0,- Sk, cca od 300,- Sk za každé ďalšie LNB a cca 200 – 500,- Sk za prepínač DiseQc

Vysvetlivky:

LNB – konvertor, zariadenie, ktoré sa stará o príjem signálu z paraboly. Štandardne je k DIGI-TV dodávané LNB ktoré má šumové číslo 0,2 dB, teoreticky platí, že nižšie šumové číslo je lepšie, ako ten istý LNB s vyšším číslom. Pre naše potreby sú vhodné LBN s označením UNI (univerzálne), najlepšie tie, ktoré majú šumové číslo od 0,2 dB do 0,4 dB. Ceny sa pohybujú od 250 do 1700,- Sk za kus

PARABOLA – asi nikomu nie je potrebné vysvetľovať, snáď len toľko, že tzv. offsetovú parabolu spoznáte veľmi jednoducho, nejedná sa o kruhový tvar, ale o elipsu, pričom zvislá os je dlhšia, LNB je na držiaku, ktorý vychádza zo spodnej strany tejto paraboly. Ak má takáto parabola ešte ďalšiu odrazovú plochu, jedná sa zvyčajne o tzv. toroidnú parabolu.

DiseQc – štandard, ktorý sa používa v satelitnej technike pre zasielanie povelov pre prídavne zariadenia, napríklad motory, alebo prepínače. Výhodou je, že tieto povely sú posielané po tom istom koaxiálnom kábli ako samotný signál z LNB.

Prepínač DiseQc – prídavné zariadenie, ktoré nám umožňuje pripojiť viacero LNB (podľa prevedenia 2, 4, 8 alebo viac). Umiestňuje sa čo najbližšie k parabole, nakoľko k prepínaču musíme ťahať toľko káblov od LNB, koľko je ich počet, od prepínača k receiveru už ťaháme iba jeden koaxiálny kábel. HUMAX DIGI+ podporuje 2/1 a 4/1 prepínače, tzv. povely A,B,C,D, nie je teda priamo možné použiť viac LNB, maximálne obmedzenie vyplývajúce z tohto teda je na 4 rôzne družice.

Motor DiseQc – zariadenie, ktoré využíva signály štandardu DiseQc, posielané po koaxiálnom kábli k tomu, aby natáčalo parabolu smerom na družicu, na ktorej je vysielaný daný program. V spojení s HUMAX DIGI+ je možné použiť takýto motor na nastavenie, ale až po prepnutí receivera v menu do patričného módu, možnosť uložiť a používať do 20 pozícii, teda do 20 rôznych družíc.

UPOZORNENIE: Vzhľadom na to, že v zariadení HUMAX DIGI+ je vložená originálna karta od DIGI-TV, je potrebné si uvedomiť, že žiadnym z následne popisovaných spôsobov nebudete môcť príjmať iné kódované pakety bez nutnosti vlastniť ďalšie prídavné kódovacie karty, prípadne ďalšie zariadenia. Spôsoby rozšírenia ktoré uvádzam sledujú cieľ v podobe umožnenia príjmu tzv. FTA, teda voľných programov, ktoré sú vysielané z iných družíc a nechcú byť návodom na nelegálny príjem platených DTH systémov!

Poznámka autora: Tento článok si nekladie za účel rozobrať zďaleka všetky možnosti ktoré sa ponúkajú, ani komplikovaným spôsobom obsiahnuť náročné technické detaily takýchto postupov. Chce byť len načrtnutím možností pre tých, ktorí nemajú vedomosti, že sa vôbec čosi takéto dá realizovať. Autor nie je žiaden profesionál v oblasti satelitnej techniky. Toto primerane bude platiť aj na následné články, ktoré budú uverejnené na autorovom blogu v najbližších dňoch.

V ďalšej časti sa pozrieme na to, čo budeme musieť nakúpiť aby sme mohli zrealizovať variant s použitím MULTIFEED-u. Článok na mojom blogu hľadajte niekedy v priebehu popoludnia.

foto: internet

Štefan 'Dominik' Sabo

Štefan 'Dominik' Sabo

Bloger 
  • Počet článkov:  94
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Mobilný a internetový "závislák",ktorý má plnú hlavu nápadov, myšlienok.Narodil sa v roku 1978, štandardne pôsobiaci ako freetimer.blog[at]omnibus[dot]skBlogujem: Zoznam autorových rubrík:  SuperStarPDA a MobilyPolitikaBleskovkySpomienky na minulosťOFF-TopicZákazník náš pánSúkromnéSatelitNezaradené

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
INEKO

INEKO

117 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu