
Aj keď kultová formácia v zložení Robert Plant (spev) - Jimmy Page (gitara) - John Paul Jones (basgitara) - John Bonham (bicie) pre posledného menovaného opäť vystúpi komplet až na obláčikovom štadióne niekde v rockovom nebíčku, je momentálne jasné, že pofidérny a prešpekulovaný kvázi reunion, o ktorý sa snažil manažér Jimmyho Pagea, Peter Mench, stroskotal. „Povedal mi, že Robert v Led Zeppelin už viac spievať nebude a či by som si s nimi nazajamoval, tak som išiel,“ zdôveruje sa Steven Tyler magazínu NME. „Potom prišiel Jimmy, či spolu niečo nenahráme a vravím NIE! Som predsa v Aerosmith, najväčšej kapele na svete!“ A tak je blesková fáma o znovuzrodení legendy na čele s Tylerom pochovaná, verejná samochvála potešila prívržencov škrekotavého massachusettského rocku a Pageov plán vyšiel na psí tridsiatok.
Banda znudených starcov
Či sa veci udiali presne ako médiám porozprávali Tylerove veľké ústa, je veľmi ťažko posúdiť, keďže zákulisné informácie zo svetovej hudobnej scény bežne k dolinám na Považí nezablúdia. Pravdou však ostáva, že Jimmy Page vďaka všemožným oceneniam a snahe udržať krok v samočistiacom sa rockbiznise pôsobil dlhé roky v roli favorizovaného „Zeppelína“ a dnes začína zaostávať. Po úspešnej spolupráci s Paulom Rodgersom (Free, Bad Company, Queen), s ktorým v osemdesiatych rokoch istý čas tvoril formáciu Firm, alebo prekvapivých ale zaujímavých kolaboráciach s Puffom Daddym, či Fredom Durstom pred zrakmi divákov MTV, opäť ťaží práve z éry LedZep. Niet sa čo čudovať. „Pápež silných riffov“ ako ho nazvali v magazíne Rolling Stone, ohlásil vydanie autobiografie a podľa všetkého by mu k publicite viac ako recyklácia rockových hymien na benefičných akciách a čestné miesta v dokumentoch pomohlo niečo dlhodobejšie. Predloha „slávny gitarista + hostia“ zafungovala poslednou dobou u Slasha i Santanu, ale veľký pódiový návrat, turné Led Zeppelin, by bol trhavinou, o ktorej chýr sa roznesie svetom o mnoho skôr ako vôbec vybuchne. Problém je len s Plantom, ktorý je apriórne proti. „Turné? Banda znudených starcov podľa vzoru Rolling Stones?“ vyjadril sa pred časom a nezabudol fanúšikov ani varovať. „Každý kto si kúpi lístok na turné Led Zeppelin, kúpi podvrh!“
Živí aj bez LedZep
Živý zvyšok legendárnej formácie (Bonhama vystriedal časom jeho syn Jason) sa nemá na čo sťažovať. Basgitarista John Paul Jones po viacerých krátkodobých hviezdnych spoluprácach napríklad s R.E.M., alebo Foo Fighters zastáva vo svojich 65 rokoch opäť právoplatné členstvo v novej kapele a supergroup Them Crooked Vultures sakra „kick ass“ bez ohľadu na staršie a mladšie ročníky jej členov. Spomínaný Robert Plant tiež naberá nový dych a po folkových, či world music projektoch sa tento nevyliečiteľný mystik opäť utiahol do svojho magického bluesového sveta a s Robert Plant & Band Of Joy bez reptania absolvoval šnúru po USA a Európe, pričom štúdiový album s eponymným názvom dokonca obsadil ôsmu priečku spomedzi najlepších počinov roka 2010 podľa magazínu Rolling Stone. Zdá sa, že ani jeden z nich oživovanie Led Zeppelin k životu nepotrebuje a preto ostáva záhadou, čo sa deje v hlave jedného z najlepších a najoceňovanejších gitaristov sveta a či je pre neho obnovenie kultu stojí za násilné hľadanie náhrady za rebelujúceho speváka. Pretože bez ohľadu na to, či sme alebo nie sme rockové hviezdy, je potrebné dostatočne vnímať čas a priestor a potom nie je ťažké pochopiť, že existencia Led Zeppelin sa pohybuje v rozmedzí od roku 1968 až po 1980 a všetko, čo príde neskôr pod týmto menom je len biznis a manipulácia s nadšencami, ktorí by si radi takúto šou v zozname odfajkli ešte pred tým, než sa všetci zo starej gardy muzikantov stretnú na schodoch do neba.