Ako sa správať pri autonehode?

Idete vo vašom aute po dvojprúdovke, pred vami je viac menej voľná cesta, akurát niekoľko desiatok metrov vpredu je motorkár. V opačnom pruhu je vcelku hustá premávka. Vtom motorkár stratí kontrolu nad vozidlom a prejde do opačného pruhu, kde sa zrazí s protiidúcim osobným automobilom, do neho narazí ďalší, ďalší...Po chvíli je to riadna hromadná havária. Niekoľko zranených, ďalšie nebezpečenstvo od prichádzajúcich áut. Väčšina vodičov by pokračovala v jazde, pokiaľ by sa dalo. Majú strach, no zároveň často nevedia čo robiť.  Ak by však po prečítaní tohto článku pribudol aspoň jeden zodpovedný vodič na cestách, tak splní účel.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (10)
Obrázok blogu

1.Zastavte na bezpečnom mieste - najdôležitejšia je bezpečnosť záchrancu, čiže vás. Ak zomriete tak už nikomu nepomôžete! Preto je podstatný tento prvý krok, ktorý sa často zabúda uvádzať.

2. Privolajte pomoc- skôr než sa do čohokoľvek pustíte samy, zavolajte záchrannú slubu. V prípade autonehody je najjednoduchšie využiť integrovaný záchranný systém, čiže číslo 112. Ozve sa vám operátor, ktorý od vás bude potrebovať tieto údaje:

-vaše meno (aby sa zabránilo zneužitiu linky)

-miesto nehody

-čo presne sa stalo

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

-odhad počtu zranených

-počet záchrancov a možnosti dostupnej pomoci na mieste

-vaše číslo, aby vám mohli zavolať späť

Vyzvite okolostojacich aby vám pomohli.

3.Použite reflexné prvky - tento bod je už ošetrený zákonom. Napriek tomu, ako sa zdá, nie je samozrejmý a vodiči dokážu vystúpiť zo svojho vozidla aj bez nich. Opäť tu platí: Chráňte samého seba!

4.Zabráňte ďalším nehodám- ak máte trojuholník na označenie nehody (čo zrejme vodiči väčšinou nemajú), tak ho postavte aspoň 100 metrov od miesta nehody. Môžete aj improvizovať, no potrebujete na to aspoň jedného spoluzáchrancu, ktorý bude mávať dostatočne ďaleko od miesta nehody so svetlým tričkom (najlepšie červenej, alebo žltej farby) a upozorní tak prichádzajúce vozidlá.

SkryťVypnúť reklamu

5.Toto nie je divadlo! "očumovači" a ľudia v šoku sa musia postaviť čo najďalej od miesta nehody. Rovnako pohybliví zranení.

6. Vyprostenie z auta: ako prvé musíte vypnúť zapaľovanie a zatiahnuť ručnú brzdu. Dajte však pozor na neaktivované airbagy. Skontroľujte, či zranená osoba dýcha. Ak nie, musíte ho vytiahnuť, ak by ste zistili, že dýcha (cítiť prúd vzduchu, počuť dýchanie, pozorovať zmeny objemu hrudníku), tak jeho vyňatie z auta nechajte na odbornú pomoc. Nezisťujte tep! (môže byť veľmi slabý a jeho zisťovanie by tak bolo čakaním na smrť) V prípade, že nedýcha, ho chytíte pod obe pazuchy a ťahajte ho v smere pozdĺžnej osi tela. Dávajte si obzvlášť pozor, aby ste s pacientom nerobili prudké pohyby, prípadne mu neudreli hlavu (pre prípad poranenia chrbtice).

SkryťVypnúť reklamu

7.Kto potrebuje pomoc? Na mieste nehody môžete počuť plač, krik, vidíte zúfalstvo...Komu pomôcť prvému? Dôležité!!: Najskôr ošetrujeme pacientov, ktorí sú tichí, pretože kto kričí dýcha (a "kto chrčí končí"- První pomoc zážitkem - Štepánek, Pleskot a kol.)

8. Dajte dolu prilbu- v prípade, že máte podozrenie, že osoba nedýcha a má prilbu je potrebné ju dať pred zahájením resuscitácie dolu. Sú na to potrební dvaja záchranci! Jeden človek drží bradu, druhý sníma prilbu. Ak nie ste dvaja tak počkajte na odbornú pomoc.

9.zástava krvácania- ak postihnutý vážne krváca je potrebné ihneď zamedziť strate krvi. Môžete použiť tlakový obväz, alebo improvizujte: dajte niekoľko vrstiev sterilnej gázy na ranu (stačí dokonca aj kus oblečenia, nemusíte sa starať o to, či pacientovi zanesiete do rany infekciu, dôležitejšie je teraz zabrániť strate krvi, s infekciou sa vysporiadajú v nemocnici), následne ho viac krát previažte ďalším sterilným obväzom (látkou, tričkom...). Nezdržujte sa s drobným krvácaním. 10.Masáž srdca - máte vyprostenú osobu z auta, zistili ste, že nedýcha. Ešte raz zdôrazňujem, že tep nie je podstatný. Masážou srdca v prípade zástavy dýchania neublížite, ak je srdce v činnosti (a zároveň stlačovaním hrudníku meníte aj objem pľúc, čím čiastočne s pacientom umelo dýchate). Odstránime prípadné prekážky v ústach (blato, zvratky a pod.), zakloníte hlavu, zdvihnete bradu a začnete okamžite s masážou srdca - nájdite si stred hrudníka, ruky prepnite v lakťoch a začnite rytmicky (až dva krát za sekundu) stlačovať hrudník (primerane veľkosti tela- u priemerného človeka je potrebné stlačenie aspoň 4-5cm). Ak nemáte ochrannú rúšku, tak nemusíte poskytnúť umelé dýchanie (ohrozili by ste svoje zdravie), ak ju máte tak postupujte v pomere 30 stlačení ku 2 vdychom. Vdychy musia byť primerane hlboké, nesmiete do zraneného "fúkať čo to dá", treba zvoliť skôr pomalšie vdychy, inak pôjde celý vami vdychovaný objem vzduchu do tráviacej trubice.

SkryťVypnúť reklamu

11.Stabilizovaná poloha- v prípade správne fungujúcich životných funkcií, alebo po ich obnove je potrebné pacienta uložiť do tzv. stabilizovanej polohy a tak zabrániť prípadnému šoku, vdýchnutiu zvratkov a podobne. Musíte tiež zabrániť stratám tepla, najmä do zeme! Preto je nutné postihnutého podložiť napríklad alobalovou fóliou, no užitočný je aj sveter, kartón, takmer hocičo, čo ho izoluje od chladnej zeme. Výsledná poloha je na boku, s hlavou podloženou rukami:

12. Netransportujte, nedlahujte, nikomu nepodávajte tekutiny, jedlo ani lieky (v prípade potreby rýchlej operácie)- toto všetko necháme až na odbornú pomoc

Každý môže byť hrdina. Stačí pomôcť vtedy, keď bude treba. Držať sa niekoľkých pokynov a tým niekomu zachrániť život. Vďačnosť zachráneného a spokojnosť vám môže byť odmenou. Pamätajte však: lepšie je niečo skúsiť aj keby ste pacientovi nedokázali pomôcť, ako ho nechať umrieť. Aspoň nebude v posledných chvíľach života sám.

Tieto odporúčania nemôžu obsahovať návody na všetky situácie spojené s autonehodami a preto autor nezodpovedá za prípadné škody a zranenia spôsobené používaním tohto článku.

Samuel Genzor

Samuel Genzor

Bloger 
  • Počet článkov:  19
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Som študent medicíny v Olomouci. Snažím sa byť otvorený novým názorom, prijímať rozhodnutia nezávisle od okolia a byť tak stále sa rozvíjajúcim a hľadajúcim človekom. Zoznam autorových rubrík:  Kmeňové bunkySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu