Má moč moc liečiť?

Milióny ľudí mu veria. A tisíckam naozaj pomáha. Placebo? Čo všetko obsahuje moč a aké účinky môže mať? A čo ak moč nepomáha, ale škodí?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (55)
Obrázok blogu

Obličky denne prefiltrujú viac ako 400 krát celý objem našej krvi. Celkový prietok týmito orgánmi teda činí okolo 2000 litrov za deň. Z tohto množstva odstránia najskôr krvné bunky a bielkoviny a tak vytvoria tzv. primárny moč, následne sa v tenkých kanálikoch obličkových teliesok vstrebe 99% vody a väčšina potrebných látok. Výsledný moč má za deň objem 1,5 litra; koncentráciu rozpustených minerálnych látok (najmä sodíka) má 3 až 4 krát vyššiu ako krv a obsahuje okrem toho vo vode rozpustné odpadové látky, žlčové farbivá, nevyužité vitamíny a aj určité množstvo baktérií (u zdravého nie veľa).

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Aká je funkcia moču? Je to len odpadová látka? Napríklad starovekí Indovia sa nad touto otázkou zamýšľali už niekoľko tisíc rokov pred Kristom. Dospeli k tomu, že moč lieči.

Racionálna otázka: Ako môže odpadová látka liečiť? Ťažko objektívne rozhodnúť či má moč nejaký liečebný potenciál. Je veľa ľudí, ktorý mali konkrétne ochorenia a pomocou urinoterapie sa vyliečili. Placebo efekt ostáva v chápaní odbornej verejnosti ako jediné priateľné vysvetlenie účinkov terapie močom.

Väčšina ľudí, ktorí praktikujú urinoterapiu používajú svoj vlastný ranný moč. Azda hlavný dôvod je, že je v ňom menej škodlivín z potravy. Moč sa ocitne v ústach človeka, následne prejde cez hltan, pažerák a je v žalúdku. Sliznica všetkých spomenutých orgánov by si mala bez problémov poradiť s baktériami prítomnými v moči. Teraz v žalúdku posledné baktérie hynú pôsobením kyseliny. Minerálne látky sa v tenkom čreve opäť vstrebú, žlčové farbivá prejdu do stolice (a v minimálnej miere aj naspäť do moču). Telo reaguje na to, že ste prijali potenciálne infekčný materiál mobilizovaním imunitného systému a tiež vylučovaním serotonínu- hormónu, ktorý okrem iného zlepšuje náladu človeka. Je pravdepodobné, že moč môže byť vcelku účinné antidepresívum. Preukázané účinky na depresiu má napríklad "hranie" sa s blatom, či špinou. Okrem toho sa takto povzbudzuje aj imunitný systém a teda je možné, že aj urinoterapia (u fyzicky zdravého!) môže zlepšiť imunitu organizmu.

SkryťVypnúť reklamu

Moč obsahuje antimikrobiálne látky, napríklad amoniak. Môže sa teda použiť na ošetrenie kože? Ak nemáte nič lepšie po ruke, tak to možno nie je až taký nezmysel ako by to azda znelo na prvé počutie. Napríklad jeho použitie pri prvej pomoci pri poranení medúzou je často propagovaná záležitosť. Avšak bol by obrovský risk močiť do otvorenej rany, na popáleniny... Pochybujem tiež o možnostiach liečby kožných chorôb, existujú efektívnejšie spôsoby ako ich liečiť (tým netvrdím, že urinoterapia nemá na žiadnu kožnú chorobu pozitívny vplyv).

Keď by ste chceli moč použiť ako nápoj, určite sa dočkáte aspoň jedného fyziologického účinku- redšej stolice. Moč totiž zaručene funguje ako laxatívum, pretože, ako je už aj vyššie uvedené, jeho koncentrácia je niekoľko krát vyššia ako fyziologická koncentrácia telesných tekutín a teda osmotické javy do čreva "naženú" určitý objem tekutín.

SkryťVypnúť reklamu

Nemyslím si, že po prečítaní tohto článku si niekto pôjde rovno pohárik moču vypiť, to ani nebol úmysel. Chcem aby si čitateľ uvedomil, že to, čo je na pohľad nechutné nemusí byť nutne zlé a kúsok pravdy na urinoterapii pokojne môže byť.

Samuel Genzor

Samuel Genzor

Bloger 
  • Počet článkov:  19
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Som študent medicíny v Olomouci. Snažím sa byť otvorený novým názorom, prijímať rozhodnutia nezávisle od okolia a byť tak stále sa rozvíjajúcim a hľadajúcim človekom. Zoznam autorových rubrík:  Kmeňové bunkySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
SkryťZatvoriť reklamu