
Na úvod musím uviesť, že žiadny výskum o tejte problematike nemal celkom jednoznačný záver, alebo nebol akceptovaný širokou verejnosťou. Navyše sa takéto výskumu veľmi často nezhodujú ani v odpovediach na základné otázky. Budem sa venovať štúdiám, ktoré mali podľa mňa zaujímavé výsledky a ktorých dôveryhodnosť je najvyššia.
1. Swedish National Institute for Working Life a University of Oerebro porovnávali používanie mobilných telefónov u 4400 osôb- polovica z nich boli onkologickí pacienti a druhá polovica boli zdraví ľudia, ktorí boli teda kontrolnou skupinou. Prišli na niektoré znepokojivé závery:
Podľa vedúceho výskumu- Kjella Hanssona Milda veľmi častí používatelia mobilných telefónov mali o 240 percent vyšší výskyt nádorov mozgu - a to na strane hlavy, kde zvyčajne prikladali telefón k uchu (!).
Veľmi časté používanie je definované ako viac než 2000 hodín požívania mobilných telefónov počas 10 rokov (Napríklad ja som tento rok telefonoval 25 hodín, z čoho vyplíva, že za 10 rokov by to bolo 250 hodín, čiže nie som častý používateľ)
Z 2200 pacientov s rakovinou malo 905 mozgový tumor a iba jedna desatina z nich boli "veľmi častí používatelia mobilov". 85 percent z nich boli takzvaní častí používatelia mobilných telefónov (začali používať mobil v skorom veku a používali ho veľa).
Štúdia prihliadala aj na iné faktory, ktoré mohli byť príčinou vzniku rakoviny ako fajčenie, či iné známe príčiny vzniku rakoviny.
Hansson Mild radí znížiť používanie mobilných telefónov v prípade, že ich používate často. Ak skutočne potrebujete pre svoj život telefonovať, tak by ste mali aspoň používať technológie handsfree.
Táto štúdia bola prvá, ktorá ukázala spojitosť medzi dlho trvajúcim používaním mobilov a rakovinou. Predchádzajúce štúdie neodhalili, že vyžarovanie z vysielača mobilného telefónu je skutočne škodlivé, pretože skoršie štúdie nemali dostatočnú vzorku ľudí vystavených tak dlhú dobu tomuto pôsobeniu (vo Švédsku sa používajú bežne mobilné telefóny už od roku 1984)
2. Rozsiahla štúdia v januári 2006 v Británii neukázala žiadnu spojitosť medzi používaním mobilných telefónov a mozgovými nádormi (konkrétne sa sledovali gliómy - nádory z pomocných buniek nerovej sústavy, ktoré slúžia na výživu a ochranu neurónov pred infekciou). Štúdia zahrňala 2500 ľudí, avšak iba 6 až 7 z každých 100 používalo mobilné telefóny dlhšie ako 10 rokov.
3. v Dánsku sa podarilo získať informácie o 400 000 ľudí. V decembri 2006 boli známe výsledky- žiadne zvýšenie rizika vzniku mozgových nádorov pri pravidelnom používaní mobilov. Časť výskumu sa venovala súvislosti medzi používaním mobilov a vznikom nádorov slinných žliaz- tu bolo preukázané mierne zvýšenie rizika vzniku ochorenia, avšak túto informáciu je ešte potrebné potvrdiť inými výskumami.
4. deti a mobily: väčšina výskumov sa zhoduje v tom, že pokiaľ máte menej ako 16 rokov, nie je bezpečné aby ste používali mobilné telefóny pravidelne. Zrejme je príčinou tenšia lebka a vyvíjajúci sa nervový systém, ktorý môže byť citlivý aj na vcelku malé zmeny teploty, a nie silné žiarenie.
Svetová zdravotnícka organizácia očakáva, že vydá v októbri tohoto roku pokyny ohľadne vystavovania sa žiareniu z mobilných telefónov. Ja na ne nebudem čakať v napätí, lebo viem, že to bude opäť len další názor...