Pásomnica líščia

Rodinka s tromi deťmi sa rozhodla ísť na čučoriedky do lesa. Natrhajú celkom slušné množstvo, a tak sa rozhodnú, že sa rozdelia aj so susedmi. Všetci sú radi, spokojní... O niekoľko rokov sa však objavia závažné príznaky. Niektorí členovia oboch rodín majú žltačku, v pečeni a v pľúcach majú tiež nádorom podobné hrčky. Po celý zvyšok života musia užívať chemoterapiu proti rastu pásomníc, už sa ich nikdy nezbavia...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (13)
životný cyklus parazita Echinococcus multilocularis
životný cyklus parazita Echinococcus multilocularis 

Líška, v rozprávkach symbol prefíkanosti, dnes sa z nej stáva postrach. Až 20% slovenských líšok prenáša nebezpečného parazita- echinococca, čiže typ malej pásomnice. V prešovskom kraji je to dokonca neuveriteľných 40%. Bežne sa vyskytuje prakticky na celej severnej pologuli. Echinococcus multilocularis je meno zabijaka. Vyskytuje sa spolu s ďalším parazitom- E.granulosus, ktorý však nie je natoľko nebezpečný, nakoľko je lepšie liečiteľný.

Človek sa nakazí tzv. fekálne-orálnou cestou (z konečníka/výkalov požitím ústami), stačí ak zjete neumyté, neprevarené plody, na ktorých budú zvyšky fekálií líšky, prípadne psa. Vajíčka sa prenášajú vetrom, a preto nie je nutné aby boli plody nejak viditeľne pošpinené. Práve preto ľudia podceňujú tohoto parazita.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

15 rokov môže trvať štádium latencie. Po tejto dobe sa začnú prejavovať symptómy, pričom neexistujú žiadne príznaky, ktoré by sa museli prejaviť vždy. Najčastejšie je prvým príznakom zožltnutie očného bielka, signál, že niečo nie je v poriadku s pečeňou (vysoký bilirubín a žlčové farbivá). Vytvárajú sa však aj útvary, ktoré sú podobné nádorom a môžu dokonca migrovať- podobne ako metastázujúce nádory (parazit e. multilocularis sa vyskytuje iba v pečeni, e. granulosus-známy aj ako pásomnica psia- má migrujúcu larvu). Stopercentné určenie diagnózy je možné len z rozboru krvi, kde sú prítomné špecifické protilátky (a aj iné nešpecifické príznaky, napríklad zvýšené eosinofyly)

SkryťVypnúť reklamu

Ochorenie je závažné najmä lebo je nevyliečiteľné. Pacienti sú odkázaní na doživotné užívanie antihelmintík, ktoré však rast parazita iba zastavujú. Prípadne v skoršom štádiu (ktoré sa však zvyčajne ešte neprejaví) je možné vyoperovanie časti pečene.

Na Slovensku bolo zatiaľ zaznamenaných len päť prípadov ochorenia e.multicularis a niekoľko prípadov e. granulosus (ktorí je ľahšie liečiteľný). Všetci naši nakazení prežili. Môžeme sa však pýtať koľko ľudí sa nakazilo medzitým ako sa prejavili príznaky u týchto pacientov. S ohľadom na zvýšené stavy líšok a taktiež vysoký výskyt tohoto parazita sa dá očakávať, že v najbližších rokoch nebude ochorenie natoľko zriedkavé.

SkryťVypnúť reklamu

Na predídenie vzniku infekcie u človeka je potrebné všetko mäso z diviny, ale aj z domácich chovov riadne prevariť. To isté platí o rastlinách a lesných plodoch. Larva, ani vajíčka neprežívajú vysoké teploty (avšak zmrazenie prežijú bez problémov až do -70°C).

Naše fiktívne "šťastné" rodinky (veď to, čo dostali je veľmi zriedkavé) prežili, no nie každý má takéto šťastie v nešťastí. Dajme si radšej pozor a vyvarujme sa zbytočnej nepríjemnej chorobe tým, že sa vyhneme lesným plodom, prípadne ich budeme zavárať, a taktiež nezabúdajme na tepelnú úpravu mäsových jedál.

Samuel Genzor

Samuel Genzor

Bloger 
  • Počet článkov:  19
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Som študent medicíny v Olomouci. Snažím sa byť otvorený novým názorom, prijímať rozhodnutia nezávisle od okolia a byť tak stále sa rozvíjajúcim a hľadajúcim človekom. Zoznam autorových rubrík:  Kmeňové bunkySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
SkryťZatvoriť reklamu