Ako si vyberáme partnera?

Prečo si krásna žena vyberie za partnera podpriemerne vyzerajúceho muža? Je v nás azda zakódované koho si máme vybrať? Je niekto „ten pravý" pre nás?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (69)
Obrázok blogu

Otázkou výberu životného partnera sa už zaoberalo mnoho vedeckých tímov. Najjednoduchšie vysvetlenia prinášali evolučné poznatky, konkrétne sexuálny výber. Jedinec, ktorý má ďalej posunúť svoje genetické dedičstvo musí prejsť selekciou - a tak sa azda vysvetľuje, prečo majú taký veľký úspech u žien svalnatí a fyzicky zdatní muži. Ženy veria, že ich genetický materiál bude kvalitnejší ako genóm priemerne zdatného človeka. S mužmi je to rôzne- veľa mužov napríklad uprednostňuje ženy so symetrickou tvárou, malým množstvom telesného tuku a pod. Veľa prípadov z praxe však takýto výber nepotvrdzuje.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ženy, ktoré mali v detstve dobrý vzťah s otcom si často vyberajú partnera, ktorý je podobný ich otcovi. V kontraste: ženy s negatívnym vzťahom k otcovi považujú mužov, ktorý sa podobajú ich otcovi za nesympatických. Tvrdí to štúdia Durham University. Bola vybraná skupina žien, ktoré dostali za úlohu vybrať z tvárí tie, ktoré považujú za sympatické, pričom v tvárach boli konkrétne a merateľné črty ich otcov. Je pravdepodobné, že mozog si na základe vzorov správania zo svojho okolia vytvára obraz tváre, ktorý si spája s dobrým človekom. U mužov bol podobný efekt oveľa menej výrazný.

Druhým, možno i významnejším činiteľom vo výbere partnera je pach. Už dlhšiu dobu je známe, že spracovávanie čuchových vnemov je spojené s citovým vnímaním. Nedávno sa však začali vedci zaoberať tým, ako môže človek analyzovať skryté správy v pachu partnera. Nejedná sa vyslovene o zápach, či vôňu. Ide o chemické stopy, ktoré nám hovoria o tom, nakoľko nás bude partner geneticky dopĺňať. Napríklad bola objavená korelácia medzi výberom pachu, ktorý pokusným osobám bol príjemný a Rh faktorom osôb, z ktorých bol pach získaný. Inými slovami: ak máte pozitívny Rh faktor a ste muž, tak si väčšinou podľa pachu vyberiete Rh pozitívnu partnerku (s Rh negatívnou ženou by s väčšou pravdepodobnosťou splodil dieťa, ktoré by malo rozdielny Rh faktor ako ona a mohol tak svoje potomstvo ohroziť).

SkryťVypnúť reklamu

Názory iných hrajú tiež obrovskú úlohu. Je zvláštne ako sa mení trend univerzálne príťažlivej ženy, pochopiteľne nielen s časom, ale aj v závislosti od kultúry. Často vývoj sexuálneho idolu závisí od pomerne malej verejne činnej skupiny ľudí. A tak osoby, ktoré idú s prúdom majú často väčšiu šancu nájsť si partnera, opäť v mainstreame.

Podľa niekoľkých štúdií majú partneri často podobné povahové črty, no iné štúdie hovoria o opaku. Preto v tomto smere nie je zatiaľ možné vytvárať nejaké závery a je celkom možné, že u časti ľudí nehrá správanie partnera veľkú, alebo žiadnu rolu pri jeho výbere.

Peniaze sú často silnejšie než akákoľvek sympatia, pachy, či názory okolia. Kto má veľa peňazí, dobré auto, vplyvných priateľov, či iné výhody, má veľkú šancu nájsť si partnerku, s ktorou by sa za iných okolností určite nedal dokopy. Podobný jav nájdeme napríklad u jedného druhu tučniaka- ak si samček nazberá dostatok kamienkov, tak má veľkú šancu, že bude kopulovať. Územie, v ktorom žije je totiž periodicky zaplavované a hniezda postavené na veľkej kope kamienkov sú na suchu, a tak takéto zabezpečenie v podobe kamienkov je dôležitejšie ako fyzické danosti.

SkryťVypnúť reklamu

Do hry vstupuje ešte mnoho iných faktorov, z ktorých viaceré ešte nie sú dostatočne vedecky preskúmané a nemá tak význam ich nejak rozoberať. A keď píšem "hra", tak myslím hru v štýle teórie hier , v ktorej nemôžeme mať nikdy úplné informácie a tak iba hádame, či je ten-ktorý partner pre nás vhodný.

Samuel Genzor

Samuel Genzor

Bloger 
  • Počet článkov:  19
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Som študent medicíny v Olomouci. Snažím sa byť otvorený novým názorom, prijímať rozhodnutia nezávisle od okolia a byť tak stále sa rozvíjajúcim a hľadajúcim človekom. Zoznam autorových rubrík:  Kmeňové bunkySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
SkryťZatvoriť reklamu