Mac Pro: skutočné delo, ale Kráľ je mŕtvy, nech žije kráľ!

Zhruba pred týždňom bola na WWDC 2006 predstavená nová vlajková loď firmy Apple: super- výkonná pracovná stanica pre profesionálov Mac Pro. Ide o nástupcu populárneho PowerMacu G5. V čom sa líšia a v čom sú si podobný?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (43)
Obrázok blogu

 Zhruba pred týždňom bola na WWDC 2006 predstavená nová vlajková loď firmy Apple: super- výkonná pracovná stanica pre profesionálov Mac Pro. Ide o nástupcu populárneho PowerMacu G5. V čom sa líšia a v čom sú si podobný?

 Prvú odlišnosť si nevšimnete len tak ľahko, case počítača sa totiž veľmi nezmenil. Vonkajšia zmena je vlastne len na prednom panely: pribudla druhá mechanika. Nejde mi celkom do hlavy jej opodstatnenie, ale keď ju tam dali, tak asi vedia prečo. Ale teraz si uvedomujem, že vlastne je veľmi dobre využiteľná. Napríklad pri napalovaní nemusíte robiť image disku, alebo sa to dá využiť aj ako stolný rekordér, ak budú mechaniky kvalitné. Teda budú sa dať napalovať CD-R Audio 1:1. Myslím, že toto využijú hlavne hudobný profesionáli a štúdiá.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Najväčšie zmeny sa pochopiteľne udiali hlavne vnútri. Najväčšia udalosť je, samozrejme, výmena procesora. Úlohy nahradiť populárny a podľa mňa celkom vydarený procesor G5 sa ujal Intel Xeon Woodcrest. Uvidíme, ako a či vôbec úlohu splní, ale to záleží aj od jeho reálnych benchmarkových výsledkov a taktiež aj o obľúbenosti medzi užívateľmi.

 Čo sa týka jeho doterajších výsledkov, nevedie si zle.

 Podľa serveru Arstechnica ( http://arstechnica.com/reviews/hardware/macpro.ars/ – ak chcete čítať celú recenziu, vyhraďte si na to dosť dlhý čas, však poznáte recenzie na Arstehnice :) ) si MacPro nevedie až tak zle, aj keď zvíťazil len o maličký kúsok, a to ho autor porovnával s PowerMacom z júna 2004, teda nie s modelom QuadCore, ktorý stál v pomyselnej rade najvyššie.

SkryťVypnúť reklamu

 Podľa serveru (ale aj časopisu) MacWorld (http://www.macworld.com/2006/08/firstlooks/macprobench/index.php ) vyhral MacPro až o štrnásť percent. Zaujímavosťou pritom je, že v teste Photoshopu bol MacPro až dvojnásobne pomalší. Ale to môže byť kľudne spôsobené Rossetou. Tu je ale chyba na strane Adobe. Ohlásiť, že UB Creative Suite bude až ako CS3 začiatkom budúceho roka, mi príde ako krajná nezodpovednosť voči zákazníkom, ktorý sú na ich produkty odkázaný a používajú počítače Macintosh. A využívajú ich hlavne profesionáli, u ktorých je častá výmena hw samozrejmosťou. A teraz už sú dostupné len Intel Macy. Dovolím si ešte jedno malé odbočenie od témy. Myslím že konanie Adobe je nezodpovedné aj voči akcionárom. Predaja Adobe klesli, a tým klesla aj cena akcií...

SkryťVypnúť reklamu

 Osobne sa mi zatiaľ nový MacPro celkom pozdáva, ale som zvedavý na ďalšie testy (kto by nebol), a tak isto aj na osobnú skúsenosť (aj keď vôbec netuším, kedy budú na Slovensku prvé kusy). Ale zatiaľ sa zdá, že populárnej rade PowerMac vytvoril Apple celkom slušného nástupcu.

 Ach, a ešte niečo: ak máte záujem vidieť MacPro do detailov aj zvnútra, kliknite na http://www.powermax.com/articles_reviews/article.php?id=32 .  

Samuel Kolesár

Samuel Kolesár

Bloger 
  • Počet článkov:  52
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Technicky založený typ. Snažím sa po svete chodiť s otvorenými očami. (na fotke v Mercedese SL) Zoznam autorových rubrík:  AutáPočítačeZo životaTechnikaAuto newsArchitektúraAutá snov-seriálSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

47 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

278 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

56 článkov
SkryťZatvoriť reklamu