Redondeo alebo zaokrúhľovanie po Mexicky

Keď som bol v Mexiku ešte "nováčikom", vŕtalo mi v hlave, prečo je na účte z potravín podozrivo často okrúhla suma. Veď ceny jednotlivých výrobkov sú väčšinou "baťovské" - 23.90, 15.80 a podobne.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Záhadu som vyriešil neskôr, keď sa ma všetečná predavačka opýtala: "Desea que le redondeo su cuenta?" čiže "Chcete, aby som Vám zaokrúhlila Váš účet?". Prosím, to snáď zle počujem ... V Mexiku predsa máme v obehu mince aj s hodnotou 10, 20 a 50 centavos, taže nie je dôvod nič zaokrúhľovať. Nasledovalo vysvetlenie, že v danom obchode prebieha "zaokrúhľovacia kampaň" a drobné, ktorých sa zákazníci takýmto spôsobom vzdajú v prospech obchodu, budú použité na charitatívne účely, ako napríklad nákup počítačov pre školy. To, že ide o oficiálnu a legálnu aktivitu, si môžete prečítať napríklad tu: COMPUREDONDEO 2009 .

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Problém tejto inak zaujímavej aktivity je ten, že pokladníčky v obchodoch sa podozrivo často ľudí nepýtajú, či sa chcú REDONDEO zúčastniť a jednoducho účet automaticky zaokrúhlia. Veľa ľudí si to nevšimne a tak sú pri každom nákupe o pár centávos ľahší. Ja si dokonca myslím, že samotní pracovníci sú nejakým spôsobom ohodnotení podľa toho, koľko pesos vyzbierajú na zaokrúhľovaní a tak sa neni čo čudovať, že sa "zabudnú" opýtať. Raz som si dokonca všimol v pokynoch, ktoré mali nalepené pri pokladni, že majú ... vždy klienta pozdraviť, opýtať sa, či našiel v obchode všetko, čo potreboval ... a že či si želá zaokrúliť svoj účet !

SkryťVypnúť reklamu

Ja sa zaokrúhľovania zo zásady nezúčastňujem. Mám svoje iné preferované charitatívne projekty, ktoré podporujem. A zvyšné drobné radšej dám "bolseros", alebo baličom, ktorí pri pokladni balia nákup do igelitových tašiek (ktoré tu máme stále zadarmo). Baliči sú totiž zásadne deti alebo dôchodci, a tieto drobné sú ich jediným prijmom, obchod ich za balenie neplatí. A kto vie, koľko z peňazí z redondeo sa naozaj dostane charitatívnej organizácii a čo sú "prevádzkové a administratívne náklady".

Takže pri nákupoch v Mexiku si dávajte pozor, podozrivo okrúhla suma skoro určite obsahuje "redondeo".

Samuel Kováč

Samuel Kováč

Bloger 
  • Počet článkov:  61
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Spolu s manželkou a fotografkou Tatianou Murčovou žijem v Mexiku a vlastním tu cestovnú kanceláriu Mexico Tours. Okrem cestovania sa venujem ekonomike, burzám, obchodu, počítačom, mobilným technológiám a filozofii. Zoznam autorových rubrík:  CestovanieEkonomikaSpoločnosť a kultúraDoprava

Prémioví blogeri

Radko Mačuha

Radko Mačuha

227 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Marcel Rebro

Marcel Rebro

142 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

105 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu