
Prvou otázkou je, kedy ste sa rozhodli pre nákup. V obchodných domoch, potravinách či večierkach vám totiž akýkoľvek alkohol (vrátane piva!) predajú len v čase od 10 ráno do 10 večer. Ak plánujete nejakú párty na neskoršiu hodinu, musíte sa zásobiť vopred. Situácia je to dosť vážna, sám som sa ich snažil párkrát ukecať, ale nepodarilo sa. Raz mi dokonca nezostávalo nič iné len počkať 5 minút, kým čas na registračnej pokladni ukáže 10:00 ráno a až potom zaplatiť. Mexičania sú však národ veľmi podnikavý, a tak sa v "zakázanom čase" dá alkohol kúpiť priamo pred supermarketmi od rôznych priekupníkov, samozrejme za drahšie.
Obmedzenia ohľadom alkoholu sa však týmto nekončia. Konzumácia alkoholických nápojov na verejných priestranstvách je zakázaná úplne, 24 hodín. Policajti by to mali kontrolovať a hlavne na turistoch si radi dokazujú, akí sú dôležití. Napriek tomu v menších mestečkách a v okrajových štvrtiach často narazíte na rôzne pouličné párty - Mexičania si svoje jedlo a pitie rozložia na vhodnom mieste priamo na ulici či v parku. Na vylepšenie nálady si naplno zapnú autorádio a nechajú dvere na aute otvorené. Ak sú policajti náhodou nablízku, tvária sa, že nič nevidia a nepočujú. Nemajú totiž veľmi odvahu vynucovať dodržiavanie zákonov a kaziť tak ľudom dobrú zábavu.
Vrcholom prohibície je "ley seca", v preklade "suchý zákon". Podľa tohto zákona je v určených dňoch predaj alkoholu zakázaný úplne, počas celého dňa. Napríklad počas štátnych sviatkov či dní volieb sú pulty s alkoholom v obchodoch zakryté... Jediná pomoc je predzásobiť sa deň vopred. "Ley seca" totiž platí aj pre reštaurácie, bary a ostatné podniky, ktorých sa iné obmedzenia nedotýkajú. Tieto proti tomu samozrejme vehementne protestujú, lebo prichádzajú o veľké príjmy.
Zmyslom týchto zákazov je udržiavať verejný poriadok a mravnosť. Nie veľmi sa im to darí, veď aj podpriemerne inteligentný alkoholik si to spočíta a zásobí sa podľa toho. Zákaz pitia alkoholu na ulici je o niečo rozumnejší, bodaj by však polícia bola rovnako prísna aj na domácich, nie len na turistov.
Hlavne motoristi sa počas státia na červenej radi osviežia pivkom ... Totiž skúška na alkohol u šoférov je v Mexiku viac než zriedkavá. V Mexico City síce pilotne testujú "alcoholimetro", avšak v zásade nie počas voľných dní, sviatkov a pod. Kto by sa predsa zaoberal s takým množstvom vodičov porušujúcich zákon?