reklama

Sekundová tarifikácia po mexicky

Majiteľom najväčšieho mexického mobilného operátora Telcel je najbohatší Mexičan Carlos Slim. S nedávnym príkazom Ministerstva dopravy a telekomunikácii, aby mobilní operátori začali účtovať hovory po sekundách, sa vysporiadal svojsky.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Účtovanie po minútach je vlastne podvod na klientoch. Funguje v praxi tak, že či hovor trvá 5 sekúnd alebo 55 sekúnd, vždy sa zaráta cela minúta. Hovor sa tak zaokrúhli na najbližšiu celu minútu, smerom hore. Nie je na to žiadny technický dôvod. Softwaru, ktorý ma na starosti účtovanie hovorov, je to jedno, či počíta minúty, sekundy, alebo zaráta niekoľko centov za každých 8 sekúnd. Je to len jeden z parametrov v systéme. Mobilní operátori na Slovensku zaviedli sekundovú tarifikáciu už dávno.

No a ako to vyriešil Telcel? Klientom ponúka možnosť ponechať si pôvodné účtovanie po minútach alebo prejsť na účtovanie po sekundách. Minúta stojí pri predplatnej službe 0.98 pesos a sekunda 0.033 pesos. A v tom je ten chyták, 60-krát cena za sekundu je 1.98 pesos. Jednoduchý matematický výpočet ukáže, že priemerná cena za minútu pri sekundovej tarifikácii je približne 0.98 pesos. Čize pre klienta je to prašť ako uhoď, v priemere zaplatí za svoje telefonáty rovnako, či sa to ráta na minúty alebo sekundy. Ale Slim elegantne splnil nový zákon.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

A ako zareagovala konkurencia? Druhý najväčší operátor Movistar, ktorý mimochodom patri do tej istej nadnárodnej skupiny ako slovenske O2, účtuje už iba po sekundách, ale 0.066 pesos / s. Zdalo by sa, že je to dvojnásobok toho, čo chce od klienta Telcel. Movistar však klientom pri každom dobití kreditu dá dvojnásobok sumy, čim sa cenovo prakticky vyrovná s Telcel-om. Nováčik na trhu, virtuálny mobilný operátor Virgin Mobile, ktorý patri podnikateľovi Richardovi Bransonovi, preslávenému okrem iného letmi do vesmíru (Virgin Galactic), má tiež len sekundovú tarifikáciu, s cenou 0.03 pesos / s.

Čo k tomu dodať? Prečo informovať o cenách prehľadne a jasne, keď je tu možnosť klienta úplne popliesť? A Mexičania podobne ako Slováci sú radi, keď majú niečo “zadarmo” ;-). Hoci v konečnom dôsledku platia u všetkých mobilných operátorov rovnako.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

PS: Mexické ministerstvo zároveň zakázalo predaj blokovaných mobilných telefónov, prikázalo zadarmo odblokovať doteraz predané mobily, a tiež je zakázané zvýhodňovať hovory vrámci vlastnej siete. Takže žiadne volanie zadarmo po 1. minúte vo vlastnej sieti ako na Slovensku.

Samuel Kováč

Samuel Kováč

Bloger 
  • Počet článkov:  61
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Spolu s manželkou a fotografkou Tatianou Murčovou žijem v Mexiku a vlastním tu cestovnú kanceláriu Mexico Tours. Okrem cestovania sa venujem ekonomike, burzám, obchodu, počítačom, mobilným technológiám a filozofii. Zoznam autorových rubrík:  CestovanieEkonomikaSpoločnosť a kultúraDoprava

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

747 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu