reklama

Zavŕšenie 50-ročného úsilia o legitímnu psychedelickú terapiu. Príbeh manželov Stykovcov.

Na liečbu s pomocou LSD a MDMA sa najlepšie hodili pacienti s diagnózou depresie, úzkostných stavov, obsedantné stavy.Základom bolo nepúšťať sa do zmeneného stavu vedomia bez spoľahlivého vzťahu medzi terapeutom a klientom.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Z pohľadu psychedelického výskumu a potenciálu zaradenia psychedelík ako súčasti legitímnej starostlivosti o duševné zdravie dnes žijeme úžasné a vzrušujúce obdobie. Máme to šťastie, že žijeme v čase, keď každoročne vzniká niekoľkodesiatok vysokokvalitných vedeckých prác, sú formulované nové teórie mysle a pôsobenia psychedelík, spustila sa tretia fáza ich klinického testovania a máme možnosť organizovať, alebo jazdiť do sveta na kvalitné medzinárodné konferencie. Je to svojím spôsobom luxus, ktorý nám umožňuje veľmi dobre obhájiť, akú kľúčovú úlohu tieto látky zohrávajú tam, kde doterajšie prístupy vyčerpali svoje možnosti a svoje tvrdenia vieme oprieť o robustné vedecké poznanie. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tak ako my dnes môžeme s optimizmom a nádejou hľadieť na nasledujúce roky vo výskume a terapii so psychedelikami, tak na druhej strane si musíme opakovať, že nič z toho by nebolo možné bez výnimočných ľudí, ktorí napriek ťažkej až beznádejnej situácii v 70-tych , 80-tych a z časti 90-tych rokoch to nikdy nevzdali a stáli pri formovaní základov renesancie, z ktorej dnes ťažíme a posúvame ju ďalej. Jednou z kľúčových postáv tejto celosvetovej snahy je aj Dr. Juraj Styk so svojou manželkou Dr. Soňou Stykovou, ktorí v týchto dňoch sťahujú posledné zvyšky svojej psychiatricko-psychoterapeutickej ambulancie v Bazileji vo Švajčiarsku.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Soňa a Juraj Stykovci.
Soňa a Juraj Stykovci. (zdroj: Noah Samuel Mosko)

Po 45 rokoch činnosti na (tak trochu legendárnej) Birmannsgasse končia s aktívnou psychiatrickou-psychoterapeutickou činnosťou a ambulanciu zatvárajú. Dr. Styk vo svojich 80-tich rokoch ešte vedie ukončujúce sedenia, odporúča doterajších pacientov do rúk mladších kolegov a vedie posledné supervízie. Manželka Soňa takisto vedie posledné sedenia.

Svoje skúsenosti však ešte stále zdieľajú na rôznych medzinárodných odborných podujatiach, v rámci Švajčiarskej lekárskej spoločnosti pre psycholytickú terapiu (SÄPT), kde vzdelávajú ďalšiu generáciu psychedelických (psycholytických) terapeutov a takisto školia a supervidujú výskumníkov na švajčiarskych Univerzitných klinikách, kde prebieha výskum so psilocybínom a LSD. A samozrejme tiež školia aj pokračovateľov ich snaženia z radov SAPAS. Juraj, ako nestor psycholytickej/psychedelickej psychoterapie vo Švajčiarsku a jedna z hlavných figúr tejto celosvetovej snahy, zhrnul toto dlhé a plodné obdobie pre SAPAS takto:

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Pred vstupom do svojej ordinácie.
Pred vstupom do svojej ordinácie. (zdroj: Noah Samuel Mosko)

„Po činnosti na psychiatrickej univerzitnej poliklinike a na psychosomatickom oddelení internistickej polikliniky v Bazileji som zložil švajčiarske štátnice a v roku 1974 otvoril privátnu ambulanciu. V roku 1985 sme spolu s ďalšími kolegami založili Švajčiarsku lekársku spoločnosť pre psycholytickú terapiu (SÄPT) a napojili sa na ECBS (Europäisches Collegium für Bewusstseinsstudien - Európske kolégium pre štúdium vedomia) pod vedením prof. Leunera. V týchto rokoch sme nadviazali kontakty s Albertom Hofmannom, Stanislavom Grofom, Ralphom Metznerom, Hansom Bastiaansom a inými. Mimoriadne štátne povolenie pre liečbu s použitím MDMA a LSD sme mali v rokoch 1988-93.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Manželka Soňa pôsobila v rokoch 1985-90 na psychiatrickej univerzitnej klinike a od roku 1990 so mnou v praxi. Spolu s ňou sme v tandeme viedli skupinové a individuálne sedenia. Na liečbu s pomocou LSD a MDMA sa najlepšie hodili pacienti s diagnózou depresie, úzkostných stavov, obsedantné stavy. Spolu sa takýmto spôsobom liečilo asi 90 pacientov. Vyhodnotenie tejto práce bolo spracované v katamnestickej štúdii Dr. Petra Gassera. Základom tejto terapie bolo nielen liečenie symptómov, ale hľadanie zmyslu života, nových hodnôt, orientácie aj v spirituálnom hľadaní.

Dr. Juraj Styk prednáša na konferencii Lekcie zo psychedelík 2018 v Bratislave.
Dr. Juraj Styk prednáša na konferencii Lekcie zo psychedelík 2018 v Bratislave. (zdroj: Noah Samuel Mosko)

Dôležité je, že sa na nás obracali aj ľudia, ktorí mali ťažké zážitky v zmenenom vedomí (marihuana, kokaín, amfetamíny na party a pod.) a pomáhali sme im zvládnuť stavy odcudzenia, depersonalizácie, disociácie vedomia. Pomáhali sme aj pri harm reduction (keď už niekto berie ilegálne substancie, tak aby mal dobrý sprievod). Neskôr nasledovalo doliečovanie a integrácia. Vždy bolo dôležité doviesť sedenia k dobrému ukončeniu.

Základom bolo nepúšťať sa do zmeneného stavu vedomia bez spoľahlivého vzťahu medzi terapeutom a klientom. Dôraz sa kládol na vzájomnú dôveru a spoľahlivé vonkajšie okolnosti - to je najdôležitejšie, to zdôrazňujeme stále!“
____________________________________________________________________________________
Manželia Stykovci mali ústredný význam pre vznik SAPAS a sú našimi dlhodobými spolupracovníkmi a podporovateľmi. Ich dlhoročné skúsenosti v oblasti práce so psychedelikami a zmenenými stavmi vedomia sú unikátne. Vďaka nim sa naša spoločnosť snaží nadviazať na tradíciu terapeutického využitia psychedelík na území bývalého Československa.

Dr. Juraj Styk počas nakrúcania dokumentu vo svojej pracovni.
Dr. Juraj Styk počas nakrúcania dokumentu vo svojej pracovni. (zdroj: Noah Samuel Mosko)

SAPAS sa preto rozhodla jedinečný príbeh Juraja a Soni zachytiť aj na kameru. SAPAS je súčasťou tímu, ktorý momentálne natáča o Stykovcoch dokumentárny film.
Film vzniká vďaka obetavej dobrovoľníckej práci zainteresovaných ľudí a finančných príspevkov ľudí okolo SAPAS. Uvítame každú finančnú pomoc, ktorá nám umožní dokončiť tento projekt. Svoje finančné dary na dokončenie filmu môžete poslať viacerými spôsobmi. Váš dar bude použitý priamo iba na dokončenie filmu.
Ďakujeme: https://goo.gl/8n3V1z

_____________________________________________________________________________________

Dr. Juraj Styk a jeho manželka Dr. Soňa Styková sú psychiatri a psychoterapeuti slovenského pôvodu, žijúci v Bazileji. Dr. Styk pracoval v Pezinku od 1962-66 ako sekundárny lekár a získal tu prvé skúsenosti s LSD pokusmi na dobrovoľníkoch. Predatestačný pobyt vo Výskumnom ústave psychiatrickom v Prahe využil na ďalšiu výuku v LSD terapii. Ako asistent na Psychiatrickej univerzitnej klinike v Bratislave 1966-68 viedol EEG Laboratórium a pokusy s LSD (Lysergamid Spofa). Od 1968 žije so svojou manželkou Soňou vo Švajčiarsku. Boli zakladajúcimi členmi Švajčiarskej lekárskej spoločnosti pre psycholytickú terapiu a Juraj bol členom vedeckej rady Európskeho kolégia pre výskum vedomia. V rokoch 1988-93 mal ako jeden z mála terapeutov vo Švajčiarsku mimoriadne povolenie pre liečbu s MDMA a LSD a publikoval svoje skúsenosti vo viacerých článkoch a monografiách.

Rozhovor s Dr. Jurajom Stykom pre SME
Rozhovor s Dr. Jurajom Stykom pre Dennik N
 

MUDr. Ján Kohút
info@sapas.sk
 

Slovenská psychedelická spoločnosť

Slovenská psychedelická spoločnosť

Bloger 
  • Počet článkov:  8
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Sme medziodborové občianske združenie pozostávajúce z profesionálov z oblasti psychológie, psychoterapie a psychiatrie, ako aj z iných oblastí. Naším hlavným poslaním je spájanie odborníkov a sprostredkovanie poznatkov o vývoji na poli psychedelického výskumu a práce s psychedelikami odbornej i laickej verejnosti. Cieľom je takisto priniesť do spoločenskej diskusie na túto tému vecný a racionálny tón a argumenty. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu