Britská rada (Bristish Council) pomerne nedávno zverejnila tvrdenie, že najnovšou hrozbou pre Veľkú Britániu je... angličtina. Čo túto organizáciu, vytvorenú s cieľom, aby rozširovala angličtinu a britskú kultúru, jeden z hlavných motorov šírenia angličtiny, viedlo k takému rozporuplnému názoru? Uvedomili si, že angličtinu ovláda kdekto. A mladí Briti, ktorí nevedia ďalšie jazyky, strácajú konkurenčnú výhodu voči viacjazyčným Európanom. Odporúčajú preto obnovenie výuky jazykov na britkých školách a to najmä španielčiny, čínštiny a arabčiny.
Európska komisia koncom roka 2005 zverejnila Oznámenie o viacjazyčnosti v ktorom vyzýva k prehĺbeniu viacjazyčnosti v EÚ. Zdôrazňuje v ňom, že „angličtina nestačí“.
Najrýchlejšie rastúcou skupinou v Spojených štátoch je menšina hovoriaca po španielsky. Ak zanedbáme prisťahovalectvo z Mexika, stále zostáva ich vysoká pôrodnosť v porovnaní s pôvodným černošským a belošským obyvateľstvom. Spolu s nimi bude rásť aj význam ich jazyka. Už teraz je španielčina úradným jazykom v niektorých južných štátoch USA.
Rastie ekonomický a mocenský význam Číny a krajín Južnej Ameriky. Zatiaľ sa učia po anglicky, pretože chcú s nami obchodovať. Ale raz sa karta obráti a my budeme chcieť obchodovať s nimi. A oni si budú klásť podmienky.
Ak chce niekto podporovať konkrétny jazyk, nech si aspoň vyberie jazyk s budúcnosťou, napr. španielčinu, čínštinu, alebo arabčinu, podľa vzoru Britov. Pretože ak hovoríme o jazyku na školách, hovoríme o budúcnosti. Žiaci, ktorých sa naše rozhodnutie dotkne ako prvých, budú v najlepšom produktívnom veku o 15 až 20 rokov. A do dôchodku pôjdu o pol storočia!
Ja osobne by som však namiesto sezónnych jazykov dal radšej prednosť esperantu, ktoré nie je závislé od ekonomických a politických mocenských pohybov.
Každopádne, na slovnom spojení „povinná angličtina“ mi nevadí ani tak samotná angličtina, ako skôr prívlastok „povinná“. Nie je rozumné vnucovať akýkoľvek jazyk (vrátane esperanta). Nechajme slobodne rozhodnúť rodičov a študentov, neobmedzovaný dopyt sa situácii vo svete prispôsobí rýchlejšie a lepšie, ako akékoľvek byrokratické riešenie.
PS: Alebo to s povinnou angličtinou predsa len skúsme! Aspoň sa ľuďom skôr preje :-)