Pellegrini chce budovať 5G siete, no hneď za krajským mestom je internet skôr na plač

Na začiatku roka som počas cesty autom spozornel, lebo som zachytil informáciu o snahe vlády zlepšiť dostupnosť internetu. Ako rýchlo sa informácia objavila, tak aj zmizla a musel som hľadať, aby som ju objavil, no podarilo sa.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Podpredseda vlády pre investície a informatizáciu, Peter Pelllegrini predstavil koncept rozvoja pokrytia územia Slovenska na tlačovke a o tom, čo na nej odznelo sa objavilo v niekoľkých médiách, no išlo to do stratena, lebo pri problémoch tohto štátu je nedostatočné pokrytie vysokorýchlostným internetom len špičkou ľadovca (na ilustráciu: Sme.sk Pellegrini vyzdvihol potrebu riešiť miesta, ktoré nie sú pokryté internetom, Dobré noviny: PELLEGRINI: V roku 2018 budeme riešiť miesta nepokryté internetom).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

Až po prečítaní článkov som si uvedomil, že márne som mal veľké očakávania a rýchlo som sa vrátil do reality bez vidiny rýchlejšieho internetu. Je skvelé zistiť, že na Slovensku je na európske pomery úžasná optická sieť. Aby som citoval ministra: „V tomto má Slovensko výhodu pred inými krajinami západnej Európy, pretože patríme k tomu lepšiemu, čo sa týka množstva vedení optických káblov.“ Veľavravne realitu odzrkadľuje využité slovné spojenie „k tomu lepšiemu,“ ktoré patrí medzi slová, ktoré marketéri a tímy PR radi používajú, keď je lepšie skutočné čísla neznejúce najlepšie, nahradiť nič nehovoriacou frázou poskytujúcu masívny manévrovací priestor v prípade nutnosti vysvetľovania, čo tým chcel autor povedať.

SkryťVypnúť reklamu

Je pravda, že na Slovensku je kostrová vysokorýchlostná optická sieť vybudovaná, ale horšie je to s odbočkami a vedľajšími vetvami. Paradoxne aj vysoký počet vysokých škôl a univerzít a ich potreba byť vybavená špičkovým vysokorýchlostným internetom pomáha v tomto smere tlačiť štatistiky hore. A vďaka optickým sieťam je jednoduchšie zriaďovať vysokorýchlostné 5G siete, ktoré majú podľa úvah Pellegriniho zlepšiť dostupnosť vysokorýchlostného pripojenia u nás.

Pellegrinim toľko ospevovaná 5G sieť, napriek tomu nevyrieši všetky problémy s vysokorýchlostným internetom. Dôležitejšie a lacnejšie by bolo vybudovať vedľajšie vetvy optických sietí, ktoré až žalostne chýbajú. Dnes je bežné, že bývate len niekoľko kilometrov od miesta, kde má svoje káble položených niekoľko firiem a vy stále fungujete na sieti s rýchlosťou 10Mbit s agregáciou 1 k 50 a krajské mesto pritom tiež nemusí byť ďaleko.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Dnes na Slovensku máme skôr problém s tým, že mnohé obce fungujú na bezdrôtových sieťach menších či väčších operátor založených práve na technológii 5G, pričom rýchlosť a stabilita pripojenia je žalostná (dôvodov je viacero, medzi inými aj nedostatočná optická sieť, lebo by to mohlo fungovať aj bez problémov).

Bezdrôtová sieť je závislá od terénnych daností krajiny a jej dosah je aj pri vhodných povrchových podmienkach limitovaný a predlžovaním vzdialenosti klesá sila signálu a tým aj rýchlosť a stabilita spojenia. Navyše je nutné budovať nové vysielače alebo využívať existujúce vysoké budovy ako vysielacie body a na pripojenie niekoľko stoviek účastníkov je nevyhnutná aj slušná technológia.

SkryťVypnúť reklamu

Bývam v obci, kde sa s problémom pomalého a nestabilného internetového pripojenia stretávam denno-denne, a pritom to nie je posledná obec v nejakom najvzdialenejšom kúte republiky vzdialená od väčšieho mesta hodinu autom. Centrum Košíc je na 25 kilometrov a po modernej rýchlostnej ceste sa viem dostať do mesta za 15 minút, ale o rýchlom internete u seba doma len snívam. Pritom platím pomaly trikrát viac za šesťkrát pomalší internet, ktorého pásmo zdieľam aj s dvakrát väčším počtom klientov.

Kostrová optická sieť pritom prechádza len 6 kilometrov ďaleko a vedľajšia odbočka je dokonca len na necelé 3 kilometre, ale vzhľadom na počet obyvateľov celého územia, sme podľa vyjadrení niekoľkých operátorov, nerentabilným miestom na budovanie optickej siete.

V poslednej dobe sa rozbehla aj výstavba a do obce sa prisťahovalo niekoľko rodín z mesta, ktoré boli rozčarované práve internetom. Voda tečie, elektrina je, plyn tiež, mobilný signál je skvelý, hoci v zastaranejšej 2G alebo 3G sieti, no internet ide na nervy, pritom má cenu vrcholových programov v meste.

Možností na zabezpečenie pripojenia je niekoľko, napriek tomu je problém vybrať finančne prijateľné a dostatočne rýchle a stabilné pripojenie. Pre miesta, kde nie dostupný optický internet sa ponúka satelitný internet, mobilný internet alebo bezdrôtová 5G sieť. Satelitný má výhodu, že ho chytíte všade, kde je možné mať satelitnú TV, preto ak máte chatu mimo civilizácie dokážete si ho väčšinou aj tam zriadiť, len sa pripravte, že ceny budú astronomické a zas sa budete zoznamovať s pojmami ako limitované množstvo dát. Internet cez mobilnú sieť je už dnes v mestách takmer na úrovni optického pripojenia, a to cenou, stabilitou aj rýchlosťou, ale na vidieku je to väčšinou stále o 3G, niekde dokonca o 2G, čo vaše možnosti rýchlo zredukuje a poplatky extrémne zvyšuje. Kde je dosť klientov a menej náročný terén, tam sa väčšinou usadí hŕba firiem s ponukou bezdrôtového 5G internetu. Býva to najrýchlejšie a najmenej obmedzujúce riešenie, ale nie je to žiadne terno. Kým Vám v meste za 20€ ponúknu aj 300 MB/s pri sťahovaní, tak o zopár kilometrov ďalej v rovnakých jednotkách a za rovnakú cenu dostanete od 1 do 1,2 MB/s.

Predstavte si situáciu, že v autobazári si idete kúpiť auto a vedľa seba bude stará Lada v dezolátnom stave a novučičké obrovské SUV, ktoré sú dnes tak v móde, pritom cenovka bude rovnaká. Taký je asi rozdiel medzi týmito ponukami rýchlosti internetu. Vám povedia, že bývate tam a tam, a preto si môžete kúpiť len Žigulák a navyše bude Váš v pondelok a štvrtok, lebo na ostatné dni ho musíte posunúť susedovi.

Problém je, že internet sa stále viac a viac bude zrýchľovať v mestách a nožnice sa budú naďalej otvárať a rozdiely medzi mestom a vidiekom (hoci aj zopár kilometrov od mesta) rásť, a kým ja budem snívať o 10MB/s, tak v meste už bude 500MB/s bežné. 

O tom ako vznikol tento problém si môžete prečítať v mojom ďalšom blogu.

Obrázok blogu

 

 

Peter Sasák

Peter Sasák

Bloger 
  • Počet článkov:  20
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Možno ešte verím v šťastné konce Zoznam autorových rubrík:  Okolo násrecenzieČo s Bohom?SúkromnéChvíľka smútkuChvíľka radostiBylinky

Prémioví blogeri

Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,077 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

225 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu