Web 3.0 bude v neposlednom rade aj o vyhľadávaní, pretože to je v samotnej podstate jedným z ťahúňov virtuálneho rozvoja. Čo všetko sa dá očakávať? Akým smerom sa vyhľadávanie na inernete bude uberať? Ako to ovplyvní optimalizáciu webových stránok a celý priemysel postavený na vyhľadávaní?
Už zopár rokov sa diskutuje na tému sémantického webu. Ešte v roku 2001 Tim Berners-Lee, zakladateľ W3C konzorcia, prišiel s myšlienkou vytvorenia reprezentácie informácií na internete v takej podobe, aby boli ľahko nájditeľné a aby sa zvýšila relevancia výsledkov v dobe, keď stúpajú nároky užívateľov na vyhľadávacie služby. Ako by sa však mohla koncepcia sémantického webu plnohodnotne zakomponovať v plánovanom webovom modeli Web 3.0?
Vízií je niekoľko, ale všetky sa väčšinou opierajú o využívanie implicitnej spätnej väzby ktorá spočíva v tom, že vyhľadávací algoritmus monitoruje správanie užívateľov počas vyhľadávania a priebežne vytvára akýsi profil, ktorý obsahuje typy stránok a dokumentov, ktoré užívateľ otvoril, koľko času na nich strávil a ktoré sekcie ho zaujímali najviac. Na základe týchto údajov sa bude algoritmus snažiť prispôsobovať výsledky vyhľadávaní na základe samotného profilu užívateľa. V konečnom dôsledku to prinesie ešte relevantnejšie výsledky a vyššiu spokojnosť internetistov pri používaní vyhľadávacích služieb.
Otázkou ostáva, ako budúcnosť ovplyvní optimalizáciu webových stránok a jej využitie. V zásade by využitie sémantického webu a personalizácia výsledkov vyhľadávaní nemali mať vplyv na proces optimalizácie. Dôraz sa bude musieť klásť na interpretáciu dát a obsahu stránky s využitím systému popisu zdrojov (Resource Description Framework- RDF), teda niečoho ako známe meta data. Posun sa dá očakávať aj v spôsobe, akým sa budú stránky optimalizovať. Trh je už dnes presýtený veľkým množstvom webov a konkurencia je zo dňa na deň väčšia. Ľudia si tento fakt postupne uvedomujú a menia svoje správanie pri vyhľadávaní. Zatiaľ čo pred pár rokmi sa poväčšine hľadali jedno či dvojslovné frázy, dnes sa trend mení a ľudia sa snažia získať vyššiu relevantnosť výsledkov vyhľadávaním dlhších fráz (long tail keywords). Dôkazom toho je aj výskum spoločnosti Hitwise, ktorá porovnáva počet slov v hľadanej fráze medzi Januárom 2008 a Januárom 2009. Optimalizácia stránok sa teda bude orientovať čoraz viac na dlhšie frázy a s postupom času to bude prinášať svoje ovocie, kedže trend v správaní užívateľov je jasný.
Zároveň treba podotknúť, že celosvetový podieľ v internetovom vyhľadávaní si spoločnosť Google neustále vylepšuje niet pochýb, že už čoskoro dosiahne 80%. Preto bude význam ostatných vyhľadávačov ešte zanedbateľnejší a optimalizácia sa bude môcť takmer výlučne sústrediť iba na Google (s výnimkov trhou, kde Google monopol nie je, ako napríklad Česká Republika).