DEŇ ČÍSLO 24 A 25
Dva dni oddychu mali Uruguajčania a Holanďania. Nemci a Španieli o deň viac. Počas týchto dní sa tímy pripravovali na svoj semifinálový zápas s vedomím, že kto vyhrá, má medailu istú. Miernymi favoritmi boli Holanďania a Nemci, avšak kto sa prebojoval do semifinále určite tam nie je len tak do počtu.
Počas dvoch dní sa zistilo veľa. Cristiano Ronaldo sa stal otcom; reprezentanti Ghany, najlepšieho afrického celku na majstrovstvách, dostanú štátne vyznamenania a odmeny vo výške 20 000 amerických dolárov; nový tréner francúzskej reprezentácie Laurent Blanc sa vyjadril, že Francúzov na MS sledoval so smútkom; nového trénera bude mať Brazília a s veľkou pravdepodobnosťou i Argentína; Španielom drží palce už aj ich bývalý tréner, no a taktiež sme sa dozvedeli, že z Holanďanov sa stali bezdomovci, nakoľko mali svoj hotel rezervovaný iba do štvrťfinále - nijak extra si neverili...
DEŇ DVADSIATY ŠIESTY
Utorok, 6.júl. Majstrovstvá sveta sa o štyri zápasy končia, v hre ostali len štyri tímy. Z nich už nemá kto kam vypadnúť, vzájomné zápasy ich len rozdiela podľa toho, kto bude bojovať o bronzové medaile a kto má medailu istú.
Prvý semifinálový duel dnes odohrali Uruguajčania a Holanďania. Uruguaj bol predom pasovaný za najslabšieho člena semifinále, no aj tak chcel dokázať, že má na to vyradiť Holanďanov, ktorých vyradiť nedokázala Brazília, ani my - Slováci.
Holandskú odpoveď im poslal obranca van Bronckhorst, ktorý sa najprv vyjadril, že by rád ukončil kariéru ako majster sveta a druhý odkaz im poslal v osemnástej minúte, keď otváral skóre tohto semifinálového duelu.
Uruguaj hral úplne inak, ako pominulé duely, okrem viacerých zmien v kádri k tomu prispelo aj to, že hlavná hviezda Uruguaju, útočník Diego Forlán, hral cez bolesť stehenných svalov. Ani to mu však nevadilo a ešte pred polčasom sa dokázal presadiť a dobehol tak na streleckej listine okrem iných aj nášho Róberta Vitteka.
V druhom polčase však nič nezabránilo Holanďanom aby v rýchlom slede rozhodli zápas. Za štyri minúty sa to podarilo Sneijderovi a Robbenovi, ktorý zvýšili na 3:1 a v podstate už Uruguaj k ničomu nepustili. Forlánovci sa ešte snažili vzoprieť na odpor, ale viac ako znižujúci gól Maximiliana Perreiru po krásnom signále z priameho kopu nevyťažili a do finále postúpili Holanďania.
Holanďania tak držia už dvadsaťpäť zápasovú sériu neporaziteľnosti a po zápase sa tak so širokánskym úsmevom už istí medailisti presmerovali do svojho nového hotela Sunnyside Park v Johannesburgu. Uruguajčania sa zase presunuli do svojho hotela, ale len do soboty, keď vybehnú na svoj posledný zápas, na boj o tretie miesto. Už teraz však majú dohodnutú oslavu s fanúšikmi, na ktorej vraj nebude chýbať prezident José Mujica, ani členovia vládnej garnitúry.
Holanďania sa z postupu ohromne tešia, na trávniku v Cape Town nechali všetky sily a defenzívny stredopoliar Demy de Zeeuw dokonca aj jeden svoj zub! V prvom polčase ho totiž pri pokuse o efektné nožničky kopol do čeľuste obranca Martín Cáceres a spôsobil mu zranenie, pre ktoré musel tréner Bert van Marwijk v druhej 45-minútovke zmeniť zostavu. Namiesto De Zeeuwa poslal na ihrisko Rafaela van der Vaarta. De Zeeuw, ktorý nahradil v základnej jedenástke suspendovaného Nigela de Jonga, zamieril do nemocnice na röntgenové vyšetrenie. Našťastie pre hráča Ajaxu Amsterdam sa podozrenie na zlomeninu sánky nepotvrdilo, De Zeeuw prišiel iba o ten spomínaný jeden zub a po návrate k tímu sa mohol zapojiť do postupových osláv.
Na nich sa pre zmenu vyjadril Robin van Persie, ktorý by rád mal podobnú fotografiu akú mal Diego Maradona, ktorého inak jeho spoluhráč Wesley Snijder ešte pred semifinále údajne nazval idiotom, podobne ako brazílskeho exkormidelníka Carolosa Dungu. Van Persie však niečo také odmietol komentovať a radšej povedal niečo svoje: „Doteraz som s obdivom sledoval iné tímy vo finále majstrovstiev sveta, teraz tam budem ja, stanem sa jeho súčasťou. Môžem len hádať, aký skvelý je to pocit vyhrať majstrovstvá sveta. Doma som mal na stene veľký plagát Diega Maradonu, ako drží trofej. Je to neuveriteľný záber, spoluhráči ho nosia na ramenách, v ruke drží trofej a na tvári má obrovský úsmev. Keď vyhráme, chcem mať takú istú fotografiu," prezradil svoje túžby kanonier Arsenalu Londýn. Van Persie však zatiaľ na MS rozvlnil sieť iba jediný raz. Žeby sa šetril na finále? Bolo by totiž dobré mať dôvod na to, aby ho hráči niesli nad hlavami...
DEŇ DVADSIATY SIEDMY
Streda, 7.júl, pred-pred-posledný zápas majstrovstiev sveta vo futbale medzi Nemeckom a Španielskom. Asi málokto by tušil, že sa stretnú v semifinále práve tieto dva tímy a ešte oveľa menej ľudí by očakávalo, že miernym favoritom bude Nemecko...
Zápas na Durbane bol pochopiteľne vypredaný, napriek tomu po úvodnom hvizde bolo vidno zopár neobsadených miest. Tie patrili fanúšikom, ktorí v ten deň mali priletieť do JAR. Medzinárodné letisko v stredu nezvládlo nápor pasažierov a meškaním na to doplatilo niekoľko stoviek pasažierov. Asi 300 z nich nestihlo úvod zápasu, hoci ich na Štadión Mosesa Mabhidu sprevádzala policajná eskorta. Dve lietadlá z Johannesburgu a Kapského Mesta nepristáli vôbec a presmerovali ich do Johannesburgu, niektorí fanúšikovia sa tak na semifinále mohli dívať iba v lietadle. Riaditeľ prevádzky letiska Bongani Maseko sa poškodeným ospravedlnil. Okrem zvýšeného počtu cestujúcich nieslo vinu za situáciu aj nepriaznivé počasie.
Fanúšikovia, čo sa na štadión dostali, však mali zrejme pocit, že majú málo miesta. Už vo štvrtej minúte totiž musel rozhodca prerušiť hru pre vstup diváka na ihrisko. Paradoxne nešlo o fanúšika niektorého zo semifinalistov, ale o občana talianskej národnosti, ktorý v modrom tričku a s vuvuzelou v rukách vbehnutím na plochu protestoval proti tomu, že na šampionáte chýbal vo výbere jeho vlasti útočník Antonio Cassano. Talianska tlačová agentúra ANSA zverejnila okrem motívu aj jeho identitu, išlo o muža menom Mario Ferri, ktorý rovnaké predstavenie pripravil aj v novembrovom priateľskom stretnutí Talianska s Holandskom v Pescare. V Durbane vbehol na trávnik pri bránke nemeckého gólmana Manuela Neuera a prešprintoval takmer polovicu ihriska, kým ho usporiadatelia dolapili a vyviedli za postrannú čiaru a následne do útrob štadióna. Hovorca polície nepotvrdil totožnosť muža, ktorého zrejme čaká rýchly proces na špeciálnom súde. Účinkovanie talianskych obhajcov titulu sa skončilo, ako dobre vieme, už v základnej skupine, o čo sme sa víťazstvom 3:2 postarali práve my.
Zápas Španielska s Nemeckom mali mať podľa predchádzajúcich duelov v rukách hráči Nemecka, ktorý s prehľadom porazili v skupine Austráliu a vo vyraďovacích dueloch aj také mužstvá, ako Anglicko či Argentína. Ako to však správne načrtol i brazílsky majster sveta z roku 1970 Tostao: „Najsilnejší tím na turnaji má Nemecko. Španielsko má však najväčší potenciál. V prípade Nemcov mám dojem, že sú na maxime.“
A tak aj bolo. Španieli sa ukázali v lepšom svetle, ako v zápasoch predtým a Nemci na nich ani náhodou nemali. Ich skvelý tím totiž poznačila neúčasť vykartovaného Thomasa Müllera i bolesť chrbta Miroslava Kloseho, ktorý však zápas zvládol odohrať.
Nuž a tak, ako predpovedal aj sám veľký Paul (anglická chobotnica), Nemci nestačili na španielskú reprezentáciu a môžu byť veľmi radi, že konečný výsledok je taký tesný, pretože Španieli mali šance i na nemecký debakel. O jediný presný zásah sa postarala hlava Carlesa Puyola.
Španielsko sa prebojovalo do finále vôbec prvýkrát a má už istotu historicky prvého cenného kovu z majstrovstiev sveta. Doteraz bolo najlepším umiestnením Španielov na MS 4. miesto z roku 1954.
ČO ĎALEJ?
Ostávajú nám posledné dva zápasy majstrovstiev sveta vo futbale, ktoré sú naplánované na víkend. V sobotu si v 63. zápase majstrovstiev sveta zmerajú sily Nemecko a Uruguaj. Stane sa tak o 20:30 SEČ a to na štadióne Port Elizabeth, na ktorý majú lepšie spomienky hráči Uruguaju. Nemci tu totiž hrali práve zápas so Srbskom, do stredy jediný zápas, ktorý na turnaji prehrali. Uruguaj na tomto štadióne hral osemfinálový zápas s Južnou Kóreou, ktorý po presvedčivom výkone vyhral tesne 2:1.
Sobotňajší duel o 3. miesto medzi Uruguajom a Nemeckom zverila FIFA do rúk mexickému arbitrovi Benitovi Armandovi Archundiovi Tellezovi. Na čiarach budú Kanaďan Hector Vergara a ďalší Mexičan Marvin Cesar Torrentera Rivera.
Čo sa týka finále, jeho zloženie nám napovedá, že s istotou spoznáme nového, v poradí ôsmeho majstra sveta vo futbale. Španieli už dva roky kraľujú Európe a majú šancu ovládnuť celý svet. K dispozícii na to budú mať 90, prípadne 120 minút, nerátajúc nadstavený čas. Holanďania sa zase až priďaleko dostali na to, aby to teraz vzdávali, práve naopak.
Finále medzi Španielskom a Nemeckom môžete sledovať o 24 hodín neskôr ako zápas o bronzové medaile, čiže v nedeľu o 20:30, ale na najväčšom štadióne - Soccer City v Johannesburgu. Miernu výhodu budú mať Holanďania, ktorí na tomto trávniku už nastúpili, a to v úvodnom zápase proti Dánsku, ktorý vyhrali dvojgólovým rozdielom, zatiaľ čo ostatné zápasy vyhrali vždy len tým najtesneším. Za to, že vtedy vyhrali 2:0 môžu však ďakovať obrancom Poulsenovi a Aggerovi, ktorý ten gól vsietili prakticky sami, keď Poulsen "nahral" hlavičkou chrbtu Daniela Aggera, od ktorého lopta išla do brány... Pre Španielov to bude premiéra na tomto šampionáte.
Otázne ostáva, či sa na tomto zápase objaví bývalý prezident Juhoafrickej republiky Nelson Mandela. Ten nad otvorenú pozvánku od FIFA zavisel otáznik a povedal, že sa rozhodne až priamo v nedeľu, či sa spolu s rodinou zúčastní na v ten deň hranom finále futbalových majstrovstiev sveta. Laureát Nobelovej ceny za mier a legenda boja proti apartheidu má totiž už úctyhodných 91 rokov a pre podlomené zdravie sa na verejnosti objavuje iba sporadicky. Či by mu však hluk neznesiteľných vuvuzel urobil dobre... Každopádne, Mandela sa mal zúčastniť už na otváracom zápase šampionátu, no svoju účasť zrušil pre tragickú smrť pravnučky.
Devätnáste finále v histórii povedie podľa očakávania Howard Webb, aj keď sa skloňovalo aj meno Taliana Roberta Rossetiho. Nakoniec však vyhral Howard Webb, ktorý sa narozdiel od Rossetiho a väčšiny ostatných vyhýbal veľkým chybám.
Tridsaťosemročnému bývalému policajnému dôstojníkovi s píšťalkou FIFA od roku 2005 budú na čiarach pomáhať jeho krajania Darren Cann a Michael Mullarkey, v úlohe štvrtého arbitra sa predstaví Japonec Juiči Nišimura. Webb zatiaľ na premiérovom svetovom šampionáte na africkom kontinente rozhodoval tri zápasy - v skupinovej fáze to boli duely Španielsko - Švajčiarsko (0:1) a Taliansko - Slovensko (2:3), v osemfinále zápas Brazília - Čile (3:0). Jeho výkony podľa organizátorov gradovali od stretnutia ku stretnutiu. Angličan, ktorý v tejto sezóne pískal aj finále prestížnej Ligy majstrov 2009/2010 medzi Bayernom Mníchov a Interom Miláno (0:2), si dá účasťou v nedeľňajšom rozhodujúcom súboji o zlato na MS 2010 predčasný darček k svojim budúcotýždňovým 39. narodeninám (14. 7.).
Naopak, spomínaný Talian Roberto Rosseti prekvapujúco ukončil svoju kariéru. Teda aspoň túto informáciu publikoval taliansky denník La Repubblica s tým, že Rosetti sa stane novým riaditeľom rozhodcov v Serii B. Podľa talianskych médii k ukončeniu kariéry prispel najmä nesprávne uznaný gól zverencom Diega Maradonu v osemfinále Argentína - Mexiko. Štyridsaťdvaročný arbiter, ktorý viedol finále EURO 2008 vo Viedni, ešte mohol pískať aj na EURO 2012 v Poľsku a na Ukrajine. UEFA totiž umožňuje rozhodcom pracovať do veku 45 rokov.
AFRIKA TRETIA NAJLEPŠIA V HISTÓRII
„Tu v Juhoafrickej republike sa len tretíkrát v histórii stane, že návštevnosť prekročí tri milióny divákov,” povedal hovorca Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) Nicolas Maingot. Devätnáste majstrovstvá sveta vo futbale sa tak do histórie zapíšu ako tretie najnavštevovanejšie. V semifinálovom stretnutí Španielsko vs. Nemecko totiž presiahol počet fanúšikov tri milióny. Pred zápasom bolo 2,997 milióna ľudí, čo šampionát videli naživo, čo znamená premer 49 134 divákov na zápas.
Len pre informovanosť, v zápasoch slovenskej reprezentácie sme vôbec tento priemer prekonali až v posledných dvoch zápasoch, teda vďaka fanúšikom súpera. V stretnutí proti Novému Zélandu sa na tribúne dokopy zišlo 22-tisíc divákov, proti Paraguaju 26 643. Až silnejší súperi nám urobili na štadióne lepší pocit, v zápase proti úradujúcim majstrom sveta sme na tribúne mohli napočítať 53 412 divákov, v zápase proti možným budúcim majstrom sveta 61 962. Dokopy tak za priemerom šampionátu zaostávame len o 8130 divákov na zápas.
Pred MS 2010 sú majstrovstvá sveta v USA (1994) a Nemecku (2006). Pred šestnástimi rokmi si v Spojených štátoch amerických našlo cestu na tribúny celkovo 3,59 milióna fanúšikov, v Nemecku to bolo 3,36 milióna.
BONUS - Štrba na šiestom mieste, preskočil aj Terryho!
Rôzne rebríčky majstrovstiev sveta dopriali "radosť" krátko pred šampionátom aj slovenskému záložníkovi Zdenovi Štrbovi. Ten skončil šiesty, teda "lepšie" ako iný defenzívny hráč, Angličan John Terry.
Nejde však o rebríček najlepších ani najhorších defenzívnych hráčov majstrovstiev, ale o najškaredších futbalistov MS. Najškaredším sa stal anglický reprezentant Wayne Rooney, za ním nasledoval Franck Ribery z Francúzska a TOP 3 uzatvára Argentínec Carlos Tevez. Nášho Zdena Štrbu "ocenili" šiestym miestom, predbehli ho ešte Vladimir Stojkovič zo Srbska a Benjamin Huggel zo Švajčiarska. Za Štrbom nájdeme Alžírčana Rafika Saifiho, Austrálčana Scotta Chipperfielda, deviaty je spomínaný John Terry. Desiatku uzatvára náš úvodný súper Ryan Nelson z Nového Zélandu. Do TOP 10 sa však tesne nedostal spoluhráč Martina Škrteľa z FC Liverpool - Daniel Agger z Dánska.
Naopak, rebríček najkrajších chlapov na devätnástich majstrovstvách sveta vyhral kiksujúci obranca Fabio Cannavaro z Talianska. V tomto rebríčku Slováka nenájdeme. V TOP 3 však nájdeme dvoch Španielov, a to vyhláseného krásavca Fernanda Torresa, ktorého nasleduje David Villa. Štvrtý skončil Landon Donovan z USA a aj Thierry Henry z Francúzska, napriek tomu že hral minimálne. Na šiestom mieste je Edinson Cavani z Uruguaju, siedmy Kaká z Brazílie, až na ôsmom Cristiano Ronaldo z Portugalska, deviaty je Didier Drogba z Pobrežia slonoviny a desiatku uzatvára Aziat Keisuke Honda z Japonska. Do TOP 10 sa tesne nedostal anglický brankár David James.
Hlasovanie prebehlo na stránke BeautifulPeople.com a zúčastnilo sa ho približne 200 000 ľudí. Najnesympatickejším mužstvom MS v Juhoafrickej republike je podľa nich Alžírsko. V každom tíme bolo uvedených 11 hráčov, medzi našimi boli okrem Štrbu hráči zo základnej zostavy i z lavičky. Poradie našich hráčov od najkrajšieho po najškaredšieho bolo nasledovné: 1.Stanislav Šesták; 2.Vladimír Weiss ml., 3.Radoslav Zabavník, 4.Ján Kozák, 5.Martin Škrteľ, 6.Róbert Vittek, 7.Peter Pekarík, 8.Marek Sapara, 9.Ján Mucha, 10.Marek Čech, 11.Zdeno Štrba.