Príklad č. 4
Na riešenie tohto problému už obyvatelia Súdnej ulice čakajú niekoľko rokov. Ak mi neklamali obyvatelia dotknutých domov, už niekoľko krát kontaktovali vedenie mesta a aj kompetentných úradníkov, aby neodtekajúce kanalizačné vpuste (kanále) vyčistili. Problém by to však už nevyriešilo, keďže vsakovací systém z dôvodu zanesenia podložia nebol schopný dažďovú vodu pohltiť. Bolo potrebné vpuste napojiť na existujúcu kanalizáciu (vedenú stredom cesty). Celé riešenie problému sa tak scvrklo na: sľuby, sľuby a nejaký ten chápavý pohľad. Nič sa nedialo.
Mal som pripravený podrobný popis, komu všetkému som písal, nepísal, ale nejak som sa v tom strácal. Tak to trochu zredukujem: Mám tu 2x email (nemenovanému) mestskému poslancovi, ktorý mi v prvotnej fáze pomohol, 1x email pracovníkovi Trenčianskych vodárni a kanalizácií a.s., ďalej 1x email do spoločnosti Márius Pedersen a. s. a potom tušim 2x email zodpovednému človeku, ktorým to malo celé začať. Ing. Juraj Ivanka sedí totiž na tej správnej stoličke. Mestskej.
K tomu mestskému poslancovi. Zámerne neuvediem jeho meno, aby som opäť nebol v diskusii obvinený, že tu niekomu robím propagandu, alebo že ma nebodaj niekto financuje. Čo je inak absurdné.

Minuloročný, dlhodobo neriešený stav na Súdnej ulici. Práve na túto komunikáciu dnešné vedenie mesta plánuje presmerovať dopravu na Električnú ulicu, ktorá dnes prechádza cez Námestie sv. Anny. Neodtekajúca voda nie je jediný problém. Pri budovaní komunikácie nebolo počítané s enormným nárastom dopravy, čo vidieť aj na plátajúcej Piaristickej ulici. Ibaže z úradníckej stoličky Mestského úradu sem nedovidno. A tak plátať výtlky a prepadnuté časti vozovky sa dá predsa donekonečna.

V spomínaných emailoch som poukazoval na problém neodtekajúcej dažďovej vody na oboch stranách komunikácie. Pre ľahšiu predstavu som obe mláky zvýraznil. Identický obrázok dostali všetky zúčastnené strany mojej emailovej korešpodencie. Teda aj mesto.
Na prelome novembra/decembra 2009 bola skutočne vykonaná oprava a pravá časť (na obrázku) nefunkčnej kanalizačnej vpuste bola napojená na mestskú kanalizáciu. Pre mňa z nepochopiteľných dôvodov sa podobná úprava na ľavej strane cesty nekonala. Pripisoval som to zimnému obdobiu. Nič sa však neudialo ani jej skončení. A tak výsledkom je polovične vyriešený problém.

Toto je výsledok polovičného riešenia problému z marca tohto roku. Oprava sa dotkla len jednej strany komunikácie. Na obrázku vidieť, kam sa neodtekajúca voda dostáva pri prechode áut (chodník na ľavej strane).
((sudna))
Video vytvorené ešte v roku 2009.

Aktuálna fotografia.
Vôbec nejde len o možné zasiahnutie chodca vodou z mláky arogantným vodičom. Bolo by to určite nepríjemné, no ide aj o majetok samotných obyvateľov. Ich ploty sú (na ľavej strane) a boli (na pravej) takýmto spôsobom dlhodobo poškodzované. Neviem si predstaviť, že by takýto stav pretrvával pred domom niektorého z mestských poslancov. Nemysliteľné.
Príklad č. 5
S ďalším príkladom mám osobnú skúsenosť. Bol som v jej prípravnej fáze a teda dovolím si o tom napísať pár viet. Ide o diskusiu o trenčianskom nábreží.
Ide približne o 140 000 m2 plochy. Spomína sa miliarda až jeden a pol miliardy vtedajších korún, ktorú by táto plocha mohla mať hodnotu. Teda, ak nepočítame nejakú akciovú cenu 3000 SK/m2. Bez ohľadu na to, či tam chce mať Fero kolotoč, Pišta krčmu, Ďuro s Jolanou luxusný apartmán a Izabel zelenú plochu, ide naozaj o rozlahlú časť mesta. Áno, naozaj sa bojím, že už dnes sa v niektorých kanceláriach kreslia čiary, ktorá parcela by tomu ktorému viac vyhovovala. A s verejnosťou sa začína hrať divadlo kryté "verejnými diskusiami". Keď sme organizovali prvú takúto diskusiu, snažili sme sa túto informáciu posunúť do čo najviac komunikačných a mediálnych kanálov. Ja som k tomu pripravil článok na blogu. Oficiálne sa pozvali nie len diskutujúci, ale aj zástupcov mesta a primátor.
Dňa 17.6. 2010 prebehla ďalšia diskusia na túto tému. Vraj verejná, ktorú organizovalo mesto. Priznám sa, že som sa jej nezúčastnil, keďže z Valencie by to bolo trochu problematické prísť. Ak mám dobré informácie, pozvánka bola uvernená len v tlačenom médiu ECHO. Na stránke mesta sa objavila malá upútavka napravo dole. A keďže diskusia o budúcnosti nábrežie nie je taká dôležitá ako vysavač psích exkrementov, či hľadanie domova pre psíka Uzo, neprebojovala sa do jasne viditeľnej časti na web stránke mesta. Neúspešní by ste boli aj v mestských novinách Info. Pritom ide o mestské noviny, ktoré by podľa môjho názoru mali ako prvé informovať o podobných diskusiach. Nestalo sa. Ani my, ako organizátori prvej diskusie, sme nedostali žiadne pozvanie. Ak by bol záujem o skutočnú spoluprácu, mohol som krátku informáciu zverejniť v podobe článku na svojom blogu. Vôbec nie som urazený, že nás mesto obišlo. Ono diskusia ani nebola o nás. Viac ma zaráža nedostatočná propagácia. Výsledkom čoho bolo 20 - 30 ľudí, ktorí sa jej zúčastnili. Na tú prvú prišlo okolo 200 ľudí. Takto si seriózne komunikovanie vedenie mesta s jej obyvateľmi nepredstavujem.
Istým "ukľudnením" je pre mňa zapojenie pána P. Gera do trenčianskeho nábrežia. Je to krok, ktorý primátorovi Cellerovi určite schvaľujem. Moju obavu z prípadného pochybného predaja pozemkov to však neodstránilo.
Príklad č. 6
V niektorom z predchádzajúcich článkov som napísal, že som prevedčený o zlom hospodárení mesta Trenčín. Po niekoľkych mesiacoch som opäť získal informáciu o kritickej situácii v mestskom rozpočte. Ide o človeka z prostredia mesta. Môže ísť naozaj o predvolebnú fámu a prípadný strašiak, no mám ju potvrdenú z troch nezávyslých zdrojov. Výpadok daní z mestského rozpočtu je pripisovaný finančnej kríze. Tie skutočne nastali, ibaže s existenčne ohrozujúcim výpadkom majú problém hlavné malé obce, nie krajské mestá. Obzvlášť to naše, oháňajúce sa výbornými hodnotiacimi raitingami.
Celkom do tohto vzorca zapadá aj hystéria okolo vrátenia sumy 139-tisíc eur pre TV Trenčín. Asi chýba naozaj každé euro. Smutné, že na odmeny sa peniaze museli nájsť vždy. Aj keď už po 4 mesiacoch od ich udelenia, ukrojilo mesto z prostriedkov určených pre školy a školské jedálne 6 miliónov korún. Tak ako v roku 2007. Pre zaujímavosť prikladám záznamy pri schvaľovaní zmluvy (medzi mestom a trenčianskou televíziou) spred 10-tich rokov zverejnené na youtube.com. Poukazuje na vtedajšiu atmosféru spolu s vystúpeniami poslancov, primátora Žišku, riaditeľa TV Trenčín a aj dnešného primátora Cellera. Názor si vytvorte sami:
Časť č. 1 (pripomienky vtedajších poslancov k zmluve s TV Trenčín)
Časť č. 2 (vyjadrenie dnešného primátora, vtedy ako poslanca a riaditeľa TV Trenčín)
Časť č. 3 (pokračovanie s riaditeľom TV Trenčín)
Časť č. 4 (schválenie zmluvy)
Je naozaj ľahké kritizovať, nadávať a poukazovať na problémy, horšie je to už s ich odstraňovaním. Niektoré si vyžadujú zložité technologické riešenia, zdĺhavé povolenia, nákladné finančné prostriedky, ale sú aj také, ktoré je možné odstrániť pomerne ľahko. A sú dokonca v priamej kompetencii mesta. Ibaže niekedy ani niekoľkokrát opakujúci sa apel nezaberá. Problém tak trápi dotknutých obyvateľov, nie poslancov či kompetentných úradníkov. Pár mesiacov pred voľbami sa objavili ťahavé muškáty pod osvetlením v centre mesta, pribudli aj opravy chodníkov, ktoré však svojou kvalitou poslúžia len v predvolebnom čase. Rovnako sa postupovalo aj pred voľbami v roku 2006. Po voľbách sa už kvetinové záhony a opravené chodníky neobjavili. Nahradila ich honba za mestkými "dukátmi" v podobe predajov a pochybných prenájmoch. Je toho podstatne viac, čo ma presvedčilo o tom, že toto mesto nesmie byť označované ako "Mesto pre ľudí". Mestá, ktoré sa môžu hrdiť takýmto heslom vyzerajú naozaj inak. A vôbec nejde len o kvetinové záhony.

"Mesto pre (vyvolených) ľudí." Verím však, že raz bude toto heslo patriť mestu oprávnene. Urýchliť tento proces budeme môcť v novembrových voľbách. Snáď to väčšine nebude opäť ukradnuté. Foto: J. Sjekel