Trenčianskeho primátora prezývajú "Braňo Obálka". Prečo?

Na začiatku upozorňujem, že ak niekto očakáva primitívne osočovanie a urážanie, bude sklamaný. Ponúkam svoj pohľad, prečo sa medzi Trenčanmi tak veľmi rozšírilo slovné spojenie prepojené so súčasným primátorom a ani v jeho druhom volebnom období nevymizlo. Skôr naopak. Niektorí zachádzajú ešte ďalej a obálku nahrádzajú vreckom či kufríkom. Prečo? Ide naozaj len o úbohú antikampaň konkurentov a neprajníkov?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (42)

>>> Za tento článok podal (dňa 22. 11. 2010) bývalý primátor Celler na moju osobu trestné oznámenie za poškodzovanie (akéhosi) dobrého mena <<<

Ešte jednu poznámku k terminológii, aby nedošlo k nedorozumeniu. Obálkami nie sú myslené listy od vďačného obyvateľstva. Obálky symbolizujú korupciu a korupčné škandály, ktoré toto mesto reprezentujú pod vedením Ing. Branislava Cellera. To len pre poriadok.

Začnem trochu netradične. Kritikou do vlastných radov. Pred štyrmi rokmi som do volebnej urny vhodil hlasovací lístok s krížikom pri mene súčasného primátora. Keď som tento fakt spomenul po januárovej diskusii o nábreží pánovi primátorovi, z chuti sa zasmial. No mne už do smiechu bolo pomenej. Jeho vládnutie reprezentovali kauzy, ktoré od roku ´89 asi nemajú v meste obdobu. Volil som teda človeka, ktorý mal byť akýmsi zástupcom a reprezentantom mojich hodnôt a predstáv o smerovaní mesta (celkom naivné, uznávam). Moju predstavu o riadení mesta rozhodne nesplnil. Po svojom vládnutí zanecháva mesto v miliónových dlhoch, s novým cestným mostom, ktorý zostal len na predvolebných vizualizáciach a s „reprezentatívnou“ jamou v strede mesta. Oslovenie „Braňo Obálka“ však vzniklo ešte pred tým, než sa objavila spomínaná jama a zverejnil obrovský dlh.
Objavilo sa v období, kedy pán Celler prevzal primátorske kreslo po svojom predchodcovi. Po opätovnom znovuzvolení dostal šancu na akési očistenie svojho mena. Nestalo sa a úspešne svoju „žnačku“ ďalej rozvíjal. Objavila sa kauza ginko, kde pre potreby investora v skorých ranných hodinách zrezali viac ako storočný strom v blízkosti parku. Predchádzal mu predaj pozemku hlboko pod trhovú cenu. Plánovaný hotel však stavať nezačali a dnes nie je jasné, či k tomu niekedy dôjde. Strom teda mohol byť dodnes súčasťou tohoto priestoru. Pre mňa je táto kauza symbolom arogancie cellerovej administratívy. Symbolom, kto v tomto meste udáva tón.
Ale na to, aby primátor zo svojich obyvateľov urobil hlupákov (ospravedlňujem sa za výraz, ale inak to napísať neviem) sme si museli ešte niekoľko mesiacov počkať. Predať pozemky pod plánovaným Auparkom a v ten istý deň vyhlásiť referendum, či sa Trenčania s touto stavbou v danej lokalite stotožňujú, chce naozaj silný (politický) žalúdok. Už dopredu bolo jasné, že účasť v referende nedosiahne potrebných 50% a tak si investor mohol začať vyberať farbu vonkajšej fasády. Referendum teda poslúžilo na umytie rúk a zbavenie sa zodpovednosti. 
Keď sme v januári zorganizovali spomínanú diskusiu o trenčianskom nábreží, chceli sme túto tému dostať z kancelárii na otlačky prstov pred verejnosť. Popísať problém a už v prvotnej fáze zapojiť obyvateľov (aspoň tých, ktorí úplne nerezignovali na dianie v meste). Veľmi som sa obával (čo sa nezmenilo), aby sme o niekoľko rokov neboli nahnaní do referendových miestností a svojou nízkou účasťou opäť nezlegalizovali ďalší pochybný a netransparentný predaj majetku mesta.
Väčšie či menšie škandály dopĺňali lacné predaje mestských pozemkov konkrétnemu investorovi. Bez súťaže a s cenovým hitom 3000 Sk/m2. A vôbec nevadilo, že trhová cena začínala niekde pri 7000 - 9000 Sk/m2. Ak by som takýmto spôsobom predával svoj vlastný majetok, bol by som hlupák. Ak sa však takýmto spôsobom predáva majetok mesta, vidím v tom (s najväčšou pravdepodobnosťou) korupciu. Inak si totiž neviem vysvetliť hlasovanie poslancov a podpis primátora, ktorí si pred menom hrdo píšu vysokoškolské tituly.
Veľmi pochybný zostáva aj dlhodobý prenájom krytej plavárne (no nie len jej). Ak by ste očakávali, že mesto vypíše súťaž, kde bude hľadať najkvalitnejšieho a cenovo najvýhodnejšieho správcu, mýlili by ste sa. Súťažiam sme v tomto meste na chuť neprišli. Ak sú kvalitne pripravené, minimalizujú priestor na rodinkárstvo a korupciu. A to mi tu predsa nechcem.
Vo vymenovávaní káuz by sa dalo pokračovať. No všetky majú spoločné črty. Nevýhodné a nekvalitné zmluvy, predaje majetku mesta pod trhovú cenu, nezverejňovanie zmlúv či absencie akýchkoľvek súťaží. Tento fakt potvrdzuje aj nedávne hodnotenie otvorenosti a transparentnosti slovenských samospráv. Ten vypracovala Transparency International Slovensko (TIS) a Trenčín v nej obstál najhoršie zo všetkých krajských miest. O tom, že priestor na korupciu je v Trenčíne vysoký, svedčí 40. priečka v hodnotení (podľa upozornení, mal byť prepad Trenčína ešte výraznejší). "Lepšie" obstál Trenčín už len v hodnotení miery zadĺženosti mesta. Tam sme so svojim dlhom obsadili tretiu pozíciu.
Vysoké odmeny pre primátora a vyvolených poslancov len dotvárajú celkový kolorit vládnutia. Pred viac ako rokom som na svojom blogu zverejnil prehľad jednotlivých odmien od nástupu Ing. Branislava Cellera. Aj po roku trvám na tom že primátor, ktorý mesto zanecháva v obrovskom dlhu, by mal udelené odmeny vrátiť. Ale to už je len moje zbožné želenie. Odvolávať sa v tomto prípade na morálku by vyvolalo naivný úsmev. Zverejnenie pochybného pridelenia bytu pre dnešného primátora sa, bohužial, nijak nevymyká trenčianskej realite. Odkrytá kauza by mala byť výstrahou pre nové tváre kandidujúce v týchto komunálnych voľbách. Minulosť totiž zvykne dobiehať.
Osobne považujem korupciu za jeden z najvážnejších problémov tohoto mesta. Problém, ktorý odoberá z mestského rozpočtu obrovské finančné prostriedky v podobe neprehľadných dotácií, pochybných zmlúv či nevýhodných predajov/prenájmov mestského majetku. Prípravu Územného plánu nevynímajúc (!). Ak sa nenastavia jasné pravidlá, bude aj naďalej prichádzať Trenčín o tieto finančné zdroje, ktoré potom chýbajú na úplne základné veci. Preto považujem výrazné zníženie korupcie za také kľúčové.
Dnes na primátora ukazujú prstom aj tí, ktorí ešte pred niekoľkými mesiacmi obhajovali jeho politiku a svorne hlasovali za podivné rozhodnutia. Vidieckym posmievaním a karikatúrovaním sa prezentujú aj tí, ktorí nekriticky informovali o pochybných predajoch a prenájmoch, ktoré mesto na čele s primátorom a koaličnými poslancami odhlasovali. Dnes, tesne pred voľbami, zrazu všetci vedia, že šlo o pochybné veci. Škoda len, že sa neozvali v čase, keď to nebolo súčasťou predvolebného folklóru.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


Označenie primátora akousi obálkou sa stalo terčom verejného posmechu. No podľa môjho názoru dôvod na smiech rozhodne nie je. Považujem za nepriateľné, aby človek, ktorý prerozdeľuje (spolu s poslancami) desiatky miliónov eur, bol označovaný symbolom korupcie. Je to veľmi nebezpečné.


P.S.: Kritikom mojej osoby odporúčam, aby ma nielenže nevolili, ale to isté odporučili aj svojej rodine a známym.
P.S.2: Moju predstavu a volebné priority som popísal na tejto stránke.

Obrázok blogu

Na sociálnej sieti Facebook kolujú ďalšie materiály s podobnou, možno s ostrejšou tématikou. Vzniklo tiež niekoľko facebookovských skupín s nesúhlasným postojom k politike súčasného primátora. Takmer pravidelne sa slovné spojenie "Braňo Obálka" objavuje v diskusiách mienkotvorných denníkov. A to nie len tesne pred komunálnymi voľbami. Prečo sa primátor proti takémuto názoru nepostavil a neprijal opatrenia zvyšújúce prehľadnosť a transparentnosť. Nezavrel by tým ústa svojim kritikom? Zdroj: Facebook.com/autor neznámy

Richard Ščepko

Richard Ščepko

Bloger 
  • Počet článkov:  40
  •  | 
  • Páči sa:  1x

V roku 2010 ako spoluorganizátor zrealizoval 1. verejnú diskusiu na tému trenčianske nábrežie. Súčasťou ktorej bol bývalý primátor, architekti, ekológ s moderátorom Š. Hríbom. Cieľom diskusie bolo dostať tému nábrežia pred verejnosť a poukázať na pochybné zámery vtedajšieho vedenia mesta. Je organizátorom projektu Mestských zásahov Trenčín 2013. http://www.mestskezasahy-tn.sk Zoznam autorových rubrík:  TrenčínCestovanieNezaradené

Prémioví blogeri

INESS

INESS

106 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu