Aupark nemá problém iba v Trenčíne. Proti jeho výstavbe sa búria nie len Trenčania, ale aj Žilinčania a ľudia v Košiciach. Možno my to bude mať niekto za zlé, ale ja za hlavného vinníka vzniknutej situácie investora nepovažujem. On len postupuje s pravidlami trhovej ekonomiky. Maximalizovať svoj zisk. A my nemáme vo vedení mesta človeka, ktorý odoláva stavebnému lobingu v prospech jeho obyvateľov. Výsledkom je architektonická opacha vrazená do lokality bez akéhokoľvek ohľadu na okolie. Nie som urbanista ani architekt, no stavba na mňa nepôsobí ani zaujímavo, ani vkusne. Nie je z nej cítiť ani investorom deklarovanú „úctu k človeku“ a už vôbec nie nejakú „úctu k histórií“.
„S úctou k človeku a histórií“
Priznám sa, tomu sloganu, ktorý investor deklaruje, vôbec nerozumiem. Nerozumiem o akej úcte investor píše, keď celý priebeh od predaja až po vystavený model je spojený so zahmlievaním, veľmi podivnými praktikami a tiež necitlivým zásahom do časti mesta. Taktiež nerozumiem ani úcte k histórií, o ktorej píše. Ak by investor zachraňoval nejakú industriálnu stavbu, do ktorej by citlivo umiestnil obchodné centrum (napr. opätovné využitie starých tovární, cukrovarov, mlynov a pod.), vedel by som to pochopiť. Ibaže touto stavbou sa má nahradiť zeleň za ďalšie nákupné centrum. A pritom stavba neponúka žiadny architektonický skvost, o ktorom by sa dalo aspoň na chvíľu uvažovať. Pre mňa je stavba len akousi opachou presne kopírujúcou pozemkové limity investora.

Aupark má prilákať ľudí späť do centra mesta a vyriešiť parkovanie v centre. To mali byť dva hlavné argumenty B. Cellera. Recept na vyriešenie katastrofálneho parkovania nám pán primátor ponúkal už pri výstavbe parkovacieho domu na Palackého ulici. Mal byť rýchlym liekom na problémové parkovanie v centre. Problém však v tejto lokalite nevyriešil. Autá začali dokonca parkovať na chodníku pred Galériou M. A. Bazovského, kde má svoje parkovacie miesto vyčlenený aj autobus! Takto podľa p. Cellera má vyzerať čiastočná pešia zóna a utlmenie dopravy v tejto časti? A tomu istému primátorovi mám teraz veriť, že stavbou Auparku sa všetci nahrnú späť do centra mesta. A to na mieste, kde už dnes kolabuje doprava. Počas šiestich (3+3) rokov nebol schopný politicky presadiť výstavbu tak potrebného druhého cestného mosta. A to ani v období, kedy jeho materská strana bola najsilnejšia v koalícií. Dnes, po zmene vlády, sú šance takmer mizivé. Teraz musíme riešieť výstavbu ďalšieho nákupného centra a pritom priemyselný park zýva prázdnotou, tak nutná výstavba hotela po vyrúbe storočného gingka už potrebná nie je, predaj mestského majetku za vysoko „akciové“ ceny za m2, „prefarbovanie“ územného plánu, prenájom krytej plavárne bez akéhokoľvek výberového konania... A dalo by sa pokračovať. Pán primátor sa už aj tak topí v kauzách.
Vrátiť ludí späť do centra mesta nie je ľahké. To treba priznať. Ibaže riešiť to výstavbou ďalšieho nákupného centra považujem za príliš lacné. Zaujímavé bolo Trenčín sledovať počas minulotýždňového Artfilmu, kedy sa ľudia do centra mesta vrátili. Prišli za kultúrou a dobrým filmom. Myslím, že je to jedna z možností, ako urobiť centrum mesta pre jej obyvateľov atraktívnejší. Ak by bola v centre mesta oddychová zóna (napr. lokalita, kde má vyrásť Aupark), kde si možete v zeleni sadnúť na lavičku alebo len tak do trávy, čítať si knihu (príkladom je letná čitáreň v centre Bratislavy 1, 2, 3, 4 a 5), s vytvoreným priestorom pre deti a ich mamičky... Kultúra (možno letné kino), príjemné prostredie, skvostný výhľad na hrad, dobrá káva... To je to, čo by ma do centra prilákalo viac. Ibaže pán primátor má inú predstavu.
Vystavený model Auparku:

Pohľad z vtáčej perspektívy. Pre ľahšiu orientáciu je číslom 1 označený Prior, číslom 2 budova Mestskej polície a číslom 3 bývalé kino Hviezda.

Dnes je z tohto miesta vidieť okrem budovy mestskej polície aj časť nie veľmi využívaného parku so stromami.

Dva pohľady z Palackeho ulice.

To, že celý priestor pôsobí veľmi stiesnene, je evidentné aj z tejto fotografie.



Navrhovaná jednosmerná komunikácia od Hasičskej ulice k cestnému mostu.

Takto má podľa investora (a aj podľa mesta) vyzerať riešenie dopravnej situácie. Dnes sa v tejto lokalite tvoria kolóny nie len počas rannej a poobedňajšej špičke. Doprava však kolabuje nie len v tejto lokalite. Cestná komunikácia na ľavej strane existuje z časti v trojpruhovej podobe. Komunikácia na pravej strane neexistuje, no presne kopíruje tzv. Bánoveckú trať. Teda železničnú trať č. 143 do Topoľčian. Uvažovalo sa o zapustení tejto trate pod povrch, ale aj nad odklonom do žst. Zlatovce. Neviem o tom, že by ŽSR pripravovala zmenu trasovania, či zapustenia trate. Nepokračuje ani v koridorizácií prioritných úsekov, takže regionálna trať určite nie je pre železnice prioritou. Kde berie mesto a investor odvahu na takto realizovaný návrh mi nie je celkom jasné. Tiež by ma zaujímalo napojenie (pred odsunom hlavnej trate č. 120 a vybudovaním nového žel. mosta) na Hasičskú ulicu. Nikde som o tom zmienku nenašiel a z vystaveného modelu to taktiež nie je vidieť...

Pohľad „zo zadu“, resp. zo strany rieky Váh. V priestore cesty v dolnej časti dnes vedie železničná trať.



Kruhový objazd medzi bývalým kinom Hviezda (vľavo) a zadnej časti Prioru (vpravo).

Stiesnenosť priestoru je aj tu úplne evidentná. V budove na pravej strane cesty dnes sídli reštaurácia Retro, za ňou je mestská polícia (na fotke nie je vidieť).

Pohľad na rovnaké miesto z opačnej strany (z Palackej ulice).

Dnešný stav (autor: neznámy)
Aktualizácia (8.7. 2009, 14:32)
Pridávam text listu, ktorý poslal pán Ing. Karol Labaš primátorovi Ing. Branislavovi Cellerovi a tiež všetkým poslancom mestského zastupiteľstva. Podľa jeho slov odpovedal len nezávislý poslanec Lifka, pán Krátky a pán poslanec Sámel.
Pán Labaš sa dlhodobo venuje problematike výstavbe Auparku v Košiciach.
Dnes už podaktorým pripadá trápne, ako pred dvadsiatimi rokmi stáli na námestí a štrngali s kľúčami. Mne to však ako trápne nepripadá. Aj vďaka tomu ma už dnes nikto nestrieľa na hranici s Rakúskom, môžem študovať bez toho, aby sa otec angažoval vo vedúcej strane, nesleduje ma štátna bezpečnosť, možem nosiť dlhé vlasy a taktiež sa môžem slobodne rozhodnúť pri hlasovaní o Auparku, ktorý na dlhé desaťročia zmení charakter tejto časti mesta. Za totality sa nikto nepýtal, nediskutoval. A tak zmizli historické domy, či celé ulice. V Trenčíne o tom vieme svoje. V sobotu, 11. júla od 7:00 do 20:00 sa v meste Trenčín koná miestne referendum o výstavbe Auparku. Je len a len na nás, či rozhodovanie o našom meste prenecháme na iných. "Nenechajte sa odradiť názormi totalitou ohlúpenými jedincami, ktorí si pod pojmom demokracia predstavujú holiaci strojček alebo nejakú bagetu". Demokracia nie je o „MekDonalde“ ani o kokakole, demokracia je aj o tom, že sa sami môžme pričiniť o to, v akom stave necháme toto mesto pre ďalšie generácie. Ja sa určite zúčastním. Môj názor poznáte.