
Guča malá dedinka na juhu Srbska s 3000 obyvateľmi sa uprostred leta na päť dní zmení na veľkomesto s pol miliónom obyvateľov. Koná sa tu každoročný festival Sabor trubača. Vznikol zo stretnutia miestnych amatérskych dychových hudieb pred 57 rokmi a vyrástol na festival svetového mena.
Festival nie je len o trubkách a muzike i keď tá tu vládne. Je o celkovej atmosfére, ktorú je len ťažko opísať. Tú treba zažiť. Žije sa tu od rána do rána. Ulice sú plné ľudí a lemuje ich množstvo stánkov s jedlom a pitím. Na ražňoch sa toči neskutočné množstvo prasiatok a jahniat. Ale je tu veľa aj iných špecialít, hlavne mäsitých dobrôt. Slinky sa len tak zbiehajú. A k tomu patrí aj dobré pivo, ktoré tu tečie prúdom. Guča je veľmi hlučný festival. Trúbenie sa ozýva z každého kúta. Takže niekedy si slova nepočujete a keď sa konečne nad ránom podarí ísť spať, tak človek je úplne hluchý. A ráno vás o siedmej zobudia salvy z diel. Tak prebúdzajú Guču do ďalšieho dňa.




Guča to je pravá balkánska muzika. Máte dojem ako by ste sa ocitli v niektorom z Kusturicových filmov. V uliciach sa pohybuje množstvo trubkových kapiel a tie hrajú ako o dušu. Najmä ak im dáte nejaké peniaze. O čo im podstate aj ide. A tak sú niekedy až otravní a vtieraví. Samotný festival prebieha na miestnom štadióne, kde sa nachádza hlavné pódium. Tento rok sa na ňom vystriedali hviezdy balkánskej hudby a mnohých domácich Srbov dostávali až do tranzu. Vystúpili také mena ako Boban Markovic, či Goran Bregovic, ktorých muziku poznám práve z Kusturicových filmov. Pomyselným vrcholom festivalu je defilé trubkárskych kapiel mestom, zo všetkých regiónov Srbska. No pochodujú a hrajú tu kapely aj z iných končín Balkánu. Nechýbajú dokonca hudobníci aj mimo Balkán. Tohoročného sprievodu sa zúčastnili Portugalci a Taliani. Z týchto kapiel je potom vybratá tá najlepšia, ktorá v ďalšom ročníku môže vystúpiť na hlavnom pódiu.





Do Guče sa dostanete z Belehradu smerom na Čačak a z neho horskými cestami až do Guče. Ubytovanie je potrebné si rezervovať dopredu, preto je lepšie zobrať si stan. Je tu niekoľko oficiálnych kempov aj so sprchami a toaletami. Tie si tiež treba rezervovať vopred. Pokiaľ idete na blink ako my, tak sa dá prespať v záhrade u domácich. Vždy sa nájde niekto, kto vás za par euro prichýli na noc.
Jedinou nevýhodou festivalu sú horúčavy, ktoré tu v lete vládnu. Tento rok stúpla teplota až na 42 stupňov. Pokiaľ človek nebol v tieni, tak to bolo na nevydržanie. Našťastie sa v dedine nachádza kúpalisko, ktoré poskytlo osvieženie. Na počudovanie vôbec nebolo plné. Mnohí riešili ochladenie v rieke, ktorá tu preteká a kúpali sa s miestnymi deťmi.

Ak chcete spoznať Balkán a nechcete precestovať celé Srbsko s okolitými krajinami, tak pravé Guča vám ho priblíži v plnej kráse. Stretnete tu mnoho zaujímavých ľudí, ktorí budú radi s vami diskutovať o svojom a balkánskom živote.