

Neďaleko od Yazdu sa nachádza dedina Cham, kde sa môžete stretnúť so zoroastrijánskou históriou. Zaujímavosťou pre nás Európanov sú ich nezvyčajné pohrebné rituály a s tým súvisiace veže mlčania. Keďže telá mŕtvych sa nepochovávali, ale vynášali sa na strechy týchto veži. Tu ich rozďobali dravé vtáky a zbytok stiekol do vybudovaných kanálov. Pred tým ale ich dušu cez dômyselné otvory lúč svetla vyniesol do blízkych hôr. Obrady s mŕtvymi vykonávali vyvolení, ktorí celý svoj život prežili len pri týchto vežiach a v dedine sa kvôli možnej nákaze nemohli ukázať. Miestni im za to nosili jesť a piť. Posledné rituály vo vežiach mlčania sa tu vraj konali ešte v 50 rokoch minulého storočia.




Veže mlčania sa nachádzajú aj nad na kopcoch priamo pri meste.

Za návštevu stojí aj vzdialenejšia zoroastriánska svätyňa Chak - Chak, situovaná v púštnych horách. Stretnete tu množstvo ľudí, ktorí sem ako inak prišli hlavne na piknik. Takže nie je problém na terasách, kde sa v minulosti a ešte aj dnes modlia pútnici, vidieť ľudí grilovať. Z terás svätyne sú nádherné výhľady do údolia na okolitú krajinu.




Cestou k svätyni sa nachádza púštna oáza Kharanagh, ktorú nemôžno nenavštíviť. Bola to obvyklá zástavka karaván na hodvábnej ceste a vyniká svojimi hlinenými stavbami. Kedže dedina nie je udržiavaná, tak prechádzka je tam celkom adrenalinová a musíte si dávať pozor, aby ste niekde nespadli.





Yazd ale nie je len o Zarathustrovi a zoroastriánoch. Pýši sa aj nielen nádhernou Piatkovou mešitou, ktorá je dominantou mesta, ale aj hlineným centrom s množstvom úzkych uličiek, kde nie je problém stratiť sa ako sa to stalo aj mne.






Yazd to sú ale okrem púšte aj zelené záhrady. V každom hotely je átrium s jazierkom a množstvom zelene na osvieženie.
