V Thajsku sme sa prepravovali hlavne tým čo príde a nič moc sme si okrem lietadiel dopredu neplánovali. V bedekeri ktorý sme mali so sebou, sme sa dočítali, že do Chang Mai sa da ísť aj loďou po rieke Kok. Bez váhania sme si zvolili túto alternatívu. V prístave na nás síce pozerali podozrievavo, nechápali o čo nám ide, no keď na našu otázku či z mesta Tantoon, kde končila loď, ide autobus ďalej odpovedali kladne, pochopili. Tak sme naložili batožinu a vydali sa na deväťdesiat kilometrovú plavbu naprieč severným Thajskom až k hraniciam Barmy v úzkej loďke poháňanej plynom z propán-butánovej fľaše. Rieka bola kľudná a miestami pripomínala náš Hron. Teda až na tú džungľu po brehoch. Sem tam sa objavila dedina a miestne deti kúpajúce sa v rieke nám radostne mávali. Počas plavby sme mali zástavku na slonej farme kde sa nám menili lode. Keďže sme nemali moc času a do cieľa bolo ešte ďaleko, tak sme sa tam aspoň medzi slonmi poprechádzali. Tieto obrovské zvieratá vzbudzovali v nás rešpekt a boli sme radi, že sú priviazané, i keď sa to priečilo môjmu zmýšľaniu.




V meste Tantoon sme využili služby miestnej autobusovej spoločnosti a za neuveriteľnú cenu 2.50€ sme sa dostali až do Chiang Mai. Je to mesto s dlhoročnou históriou a je tu čo obdivovať. Mesto je rozdelene na dve časti, modernú a historickú. Historická je oddelená hradbami s viacerými vstupnými bránami a obohnaná vodnou priekopou. Je tu množstvo pagod a svätýň, ktoré sa po čase prechádzania po nich spoja v jednu a neviete kde ste už boli a kde nie. Ale každá vyvolá vo vás údiv. Odporúčam navštíviť aj tržnicu Warowot, kde ako na každej inej ázijskej tržnici nájdete všetko. Pri vstupe vás privíta trh s kvetinami, z ktorého vás to ďalej vcucne do jej útrob.




Množstvo zaujímavých miest sa nachádza aj v okolí. Stačí si len stopnúť taxík, ktorý vás odvezie do hôr nad mestom. Ako prvý vás privíta zlatý chrám Wat Doi Suthep na vrhol ktorého vedie 304 schodov. Hore vás okrem chrámu čaká aj pekný vyhlaď na mesto. Smerom vyššie, do hôr, vás cesta privedie ku Kráľovským záhradám. Je to letné sídlo thajského kráľa. Počas jeho neprítomnosti môžu záhrady navštevovať aj turisti. Kocháte sa tu pohľadom na množstvo záhonov s ružami a orchideami.



Thajsky kráľ Ráma IX. vládne už 63 rokov. Je najdlhšie vládnucim kráľom v celej histórii Thajska a zároveň je pri moci najdlhšie zo všetkých monarchov sveta. Od začiatku svojej vlády sa snaží pomáhať svojim poddaným podporou stoviek rozvojových projektov. Obyvatelia Thajska ho zbožňujú a slávia s ním aj jeho narodeniny. Dokonca sa na jeho počesť aj obliekajú. V pondelok sú to žlté košele na počesť dňa jeho narodenia a v utorok je to ružová farba, lebo prináša kráľovi dobré zdravie. Vidieť to aj na všade prítomných plagátoch a bilboardoch s kráľovskou rodinou s nádychom žltej farby. I keď ťažko povedať ako to vlastne je. Minulý rok v Thajsku prevzala moc armáda aby vyriešila krízu, ktorá tu vznikla pri dlhodobých protivládnych protestoch. Tie prerástli do nepokojov a násilia. Bez tichého súhlasu kráľa by to asi nebolo možné. On funguje naďalej, aj napriek už dvanástemu vojenskému puču v krajine.


Pozrite si:
1. časť - Juhovýchodná Ázia - Mandalay (Barma)
2. časť - Juhovýchodná Ázia - Bagan (Barma)
3. časť - Juhovýchodná Ázia - na cestách po Barme
4. časť - Juhovýchodná Ázia - jazero Inle (Barma)
video - z nášho výletu po jazere
5. časť - Juhovýchodná Ázia - budhistická Barma
6. časť - Juhovýchodná Ázia - Rangoon (Barma)
7. časť - Juhovýchodná Ázia - Chiang Rai (Thajsko)