Na cestách s karavanom - Čierna Hora

Keď som v roku 2010 plánoval dovolenku, padla voľba na nezvyčajnú kombináciu Čierna Hora - juh talianska. Všetci sa ma pýtali či chcem obísť celý Jadran a celú dovolenku stráviť len v aute. Nechcel som,  však existujú aj iné možnosti prepravy ako cesta - trajekty. Ako vždy začalo to výberom kempingu. Na moje zdesenie som na Internete našiel na pobreží Čiernej Hory len dva a aj to len 50 metrov od seba. Tým skončil výber lokality.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Obrázok blogu

V Čiernej Hore som bol už viackrát a poznám viac ciest ako sa tam dostať, preto som zvolil síce najdlhšiu ale najpohodlnejšiu cestu po diaľnici cez Maďarsko a Chorvátsko. Ako obyčajne podarilo sa nám vyraziť na cestu až na obed, ale aj napriek tomu sme krátko po polnoci spali na odpočívadle pri Splite. Jedna z výhod karavanu je že môžete zastať kde potrebujete a prespať. Na druhý deň sme sa cez očarujúci Dubrovník dostali až na hranice s Čiernom Horou. Po dlhej dobe som opäť zistil čo je to čakanie na hraniciach. Strávili sme tam asi dve hodiny a keď sme prišli na radu, tak som sa ani nečudoval prečo. Kým mi colník vysvetlil čo vlastne potrebuje prešlo viac ako 10 minút. To sa opakovalo skoro pri každom aute v rade, ktorých sa tam nazbieralo neúrekom. Po úspešnom absolvovaní kontroly dokladov sme pokračovali už bez problémov v ceste. A dokonca si aj vyskúšali prepravu menším trajektom v Boke Kotorskej.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

Kemp Ujteha bol malý, príjemný a hlavne udtržiavaný asi 30 metrov od mora. Majiteľkou kempingu je učiteľka z Podgorice, ktorá si takto privirábala cez leto. Podľa mojích výpočtov to bol vcelku slušný zárobok. Pri príchode nás už čalako miesto, ktoré som zarezervoval cez mail. Je to potrebné, lebo kemping je po celú sezónu plný. Osadenstvo kempu pozostávalo hlavne zo Srbov a Bosniancov, ktorí boli veľmi priatelský a podelili sa aj o výbornu slivkovú rakiju.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Ako som už spomínal, v Čiernej Hore som bol už viackrát a poznal som to tam hlavne v horách, tak sme prekladali náš pobyt pri mori rôznymi výletmi. Odporúčam raftovanie na rieke Tara, ktorá patrí medzi najkrajšie na Balkáne a jej kaňon je druhý najdlhší po Coloradskom. Meria cez 80 km a v roku 2008 som ho splavil celý. Priamo v kempe sa dal objednať výlet na Taru so raftovaním, tak sme neváhali ani chvíľu a už druhý deň ráno sme vyrážali.

Skryť Vypnúť reklamu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Ďalšou dominantou Čiernej Hory je Skadarské jazero o ktoré sa delí z Albánskom. Jazero je vraj v súčasnosti najväčším v Európe. Sem tiež smerovala jedna z našich výpravných ciest.

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Keďže sme boli neďaleko Albánskych hraníc neodpustili sme si aj výlet do tejto krajiny. Albánsko som tiež už poznal, ale boli to len hory a rieky kde som bol. Tento raz som spoznal aj väčšie mestá - Tiranu a Skadar.

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Po deviatich nádherných dňoch sme opustili Čiernu Horu a trajektom z Baru do Bari sme sa presunuli k druhej časti našej cesty, do Talianska. Cesta trajektom trvala 9 hodín a musím povedať, že bola dosť nudná. Nič okolo len samé more a sem tam nejaká ľoď.

Skryť Vypnúť reklamu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Daniel Schikor

Daniel Schikor

Bloger 
  • Počet článkov:  130
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Som to ja a nik iný. A aj www.byliny.sk. Zoznam autorových rubrík:  Len takCestovanieNa cestách s karavanomTip na víkendNa bicykliLyžovanieNa vodeBezpečnosť ITOchrana osobných údajovLiečivá sila prírodyNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

3 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Skryť Zatvoriť reklamu