Šifrovanie USB kľúčov

Súčasná nízka cena USB kľúčov má za následok, že už ani nepoznám človeka, ktorý by nevlastnil minimálne jeden. Na USB kľúčoch sa prenášajú najrozmanitejšie údaje - od filmov až po citlivé firemné alebo osobné údaje. Dokonca sa USB kľúče začali používať ako záložné médium pre rôzne firemné aplikácie a informačné systémy, nevynímajúc mzdy a personalistiku. USB kľúč je pomerne malé zariadenie a nie je ťažké ho stratiť alebo niekde zabudnúť. V mnohých prípadoch potom nie sú problémom stratené dáta a ich obnova, ale najmä to, aké dáta na USB kľúči boli a ako ich prípadný nálezca môže zneužiť. Preto sa dostáva do popredia otázka zabezpečenia USB kľúča, aby som sa nemusel obávať o únik dát ani v prípade jeho straty. Najlepšou formou ochrany je zašifrovanie celého USB kľúča alebo len jeho časti. Asi najpoužívanejším programom na šifrovanie je TrueCrypt. Ako pri zašifrovaní postupovať? Tu je krátky návod:

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)

1. Samotný softvér si môžete stiahnuť zo stránky: http://www.truecrypt.org/downloads, kde máte možnosť výberu, pre aký operačný systém to potrebujete.

2. Nainštalujte si ho a zo stránky http://www.truecrypt.org/localizations si stiahnite českú lokalizáciu (slovenská nepracuje korektne, i keď ani čeština nie je žiadna výhra). Prekopírujte ju do adresára kde máte nainštalovaný TrueCrypt (c:\Program Files\TrueCrypt\). Spustite program a v položke Setting -> Language nastavte jazyk čeština.

3. Pripojte USB kľúč a zazálohujte všetky údaje, ktoré sú na ňom. Teraz môžete začať konfigurovať. Zvoľte Vytvořit svazek. Objaví sa vám okno so sprievodcom na vytvorenie zväzku.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

4. Zvoľte si Create an encrypted file container. Týmto spôsobom vytvoríte na USB kľúči zašifrovanú časť kľúča, ktorá je prístupná len prostredníctvom programu TrueCrypt po autorizácii heslom. Nezašifrovaná časť kľúča je prístupná prostredníctvom Prieskumníka tak, ako bola aj doteraz, len sa jej veľkosť zmenšila veľkosť zašifrovanej časti. V ďalšom kroku si vyberte Standardní svazek TrueCrypt a pokračujte ďalej.

Obrázok blogu

5. Vyberte si USB kľúč a zadajte meno súboru, napríklad kontainer. Tento súbor bude uložený na kľúči a bude v ňom zašifrovaná oblasť disku. Je prístupný aj v nezašifrovanej časti kľúča ale s tým, že sa z neho nedajú čítať údaje. Prejdite k ďalšej obrazovke, kde si volíte možnosti a silu šifrovania. Pokiaľ nie ste znalý problematiky, nechajte nastavené pôvodné hodnoty a pokračujte ďalej.

Skryť Vypnúť reklamu
Obrázok blogu

6. V tomto okne si zvolíte veľkosť zašifrovanej oblasti na USB kľúči. Najlepšie je zvoliť si veľkosť v GB, nakoľko aj informácia o celkovej veľkosti na kľúči je v GB. Stlačením tlačidla Další sa dostanete k zadaniu prístupového hesla.

Obrázok blogu

7. Heslo by malo byť kombináciou malých a veľkých písmen, číslic a špeciálnych znakov. Čím bude jeho dĺžka väčšia tým lepšie, pretože práve heslo zabezpečuje silu šifrovania a jeho prípadnú prelomiteľnosť. Pokiaľ ste zadali slabé heslo budete o tom informovaný a máte možnosť buď pokračovať so slabým heslom alebo heslo zadať ešte raz. Dôležité je hlavne to, aby heslo nebolo nejaké bežné slovníkové slovo. Jednoducho zapamätateľné heslo si vytvoríte aj z obyčajného slova za pomoci nejakého jednoduchého kľúča. Napríklad prvé a posledné písmeno vo vašom hesle bude veľké. Písmeno i nahradíte ! alebo písmeno o číslom 0 a na koniec slova dáte nejakú číselnú kombináciu. Je to len na vašej fantázii. Napríklad slovo sifrovanie môžeme zakódovať ako s!fr0van!e. Po zadaní hesla pokračujte ďalej formátovaním USB kľúča.

Skryť Vypnúť reklamu
Obrázok blogu

8. Po ukončení formátovania stlačte Koniec a môžete zašifrovaný USB kľúč začať používať.

Obrázok blogu


9. Kľúč aktivujte v hlavnom okne stlačením tlačidla Vybrať soubor. Vyberte súbor, ktorý sme zadali. Vyberte disk, ku ktorému ho chcete pripojiť a stlačte Pripojiť. Budete vyzvaný zadať heslo, ktoré ste si zvolili pri nastavení šifrovania. Pod týmto písmenom potom nájdete zašifrovaný disk. Pokiaľ chcete ukončiť prácu s týmto diskom, stačte Odpojit vše. Po odpojení nebude šifrovaná časť disku viditeľná. Prístup bude len k nezašifrovanej časti. Aby ste nemuseli na každý počítač, na ktorom chcete pristupovať do zašifrovaného oddielu, je dobré si nainštalovať TrueCrypt na kľúč a spúšťať ho z tohto kľúča. Zvolíte si to v tomto okne pri inštalácii.

Skryť Vypnúť reklamu
Obrázok blogu

TrueCrypt je dosť silný nástroj na to, aby ste mohli pokojne spať aj po strate USB kľúča s tajnými informáciami. Oplatí sa ho nainštalovať si a aj za tu malú oštaru spojenú s pripájaním zašifrovanej oblasti.

Daniel Schikor

Daniel Schikor

Bloger 
  • Počet článkov:  131
  •  | 
  • Páči sa:  20x

Som to ja a nik iný. A aj www.byliny.sk. Zoznam autorových rubrík:  Len takCestovanieNa cestách s karavanomTip na víkendNa bicykliLyžovanieNa vodeBezpečnosť ITOchrana osobných údajovLiečivá sila prírodyNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

682 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu