Karol s Pepom chodia každú stredu na squash. Samozrejme, ak im to ich pracovná vyťaženosť dovolí, lebo občas má jeden z nich dôležítý míting do neskorých večerných hodín a už sa nestihne prezliecť z obleku Hugo Boss (kúpil si ho minulý mesiac vo Viedni za tretinovú cenu ako výpredaj minuloročného modelu - a značka je značka) a zbehnúť domov pre raketu, alebo ten druhý je služobne mimo Mesto na nemenej dôležitom mítingu, kde prednáša stratégie a vízie firmy pre tertí kvartál pred svojim šéfom.
Karol aj Pepa prišli do Mesta približne v rovnakú dobu, obidvaja za prácou, vidinou kariéry, zárobku, dobitia sveta. Zoznámili sa náhodou, pri obede v miestnej vývarovni, kde chodí na stravu polovica osadenstva blízkeho byznis centra, modernej budovy, v ktorej sídlia tie najlepšie americké, nemecké, švajčiarske a iné firmy, pôsobiace v najrôznejšich odvetviach – finačníctvo, developerstvo, energetika, telekomunikácie, poradenstvo. Hlavné jedlo bez nápoja za 79 korún, na to stačí jedna stravenka...Aj to sa bolo treba naučiť.
Karol aj Pepa nezávisle od seba rýchlo pochopili, že ak chcú niečo dokázať, musia dať o sebe vedieť. A ako sa zviditeľniť? Účasťami. Samozrejme, predovšetkým s powerpointovými prezentáciami na čo možno najväcšom počte mítingov s účasťou najvyššieho menežmentu, a keď sa nepodarí presadiť do programu prezentáciu vlastnú, aspoň aktívne debatovať na tému prezentácie cudzej (pozor na používanie správnych výrazov, ktoré sa momentálne vo firme „nosia“). Obidvaja však vedia, že len toto nestačí...
Na žiadosť Karola aj Pepu som vypracoval, ako skúsený odborník na kolektívne športy, niekoľko tipov a nápadov ako budovať kariéru v Meste :
Zapojiť sa do kolektívu a byť obľúbený – predovšetkým u šéfa. Ak je predstavený statočný pijan, je to v pohode. Dva, tri krát do týždna s ním vybehnete na pivko, ku tomu pár panákov, alebo po mítingu mimo Mesta s ním pobudnete do rána pri bare. Táto konštalácia je ideálna a rozhodne čoskoro prinesie svoje ovocie. V tomto prípade môžete prestať čítať a radšej na internete vyhľadať nejaký nový bar, kde večer vyrazíte.
Problém nastáva, ak sa šéfko a kolegovia radšej „vyblbnú“ pri kolektívnych športoch a práve squash je momentálne najvhodnejšia hra pre začínajúcu sa kariéru. Záľuba je to jednoduchá, dovolím si tvrdiť až primitívna, keď dvaja hráči (myslím, že tento počet je doporučovaný) trieskajú podivuhodnými „raketami“ ešte podivuhodnejšiu loptičku striedavo o stenu v uzatvorenej miestnosti – niečo ako akvárium. Neviem presne, aký dopad má táto činnosť po dlhšom čase na psychiku hráča (obávam sa, že epileptický záchvat možný rozhodne je), ale fyzično rozhodne rastie. Začínajúci kariérista bez predchádzajúcej skúsenosti s pohybom je po niekoľkých minútach na pokraji zrútenia, takže skôr ako vybehnete na squash so šéfom, či kolegom, majte už za sebou aspoň nejakú prípravu.
Veľa firiem ponúka svojim zamestnancom takzvané benefity, ktoré okrem (dovolím si tvrdiť) najobľúbenejších straveniek, predstavuje aj nejakú formu voľného vstupu do nejakého športového zariadenia. A tu je možnosť začať. Najprv s kolegami na približne rovnakom kariérnom rebríčku – to je fáza prvá : budovanie obľuby v kolektíve a fyzickej zdatnosti. Keďže tenis je výsadou menežmentu stredného a golf menežmentu najvyššieho, je nutné začať kolektívnym športom najmenej nákladným, ale pritom dostatočne „in“ – teda squashom (fotbal rozhodne nedoporučujem už len kvôli nutnosti mať pohromade väčší počet hráčov).
Keď nadobudnete pocit, že squash je hra, ktorú máte rád a dokážete ju hrať dlhšie ako pol hodinu, nastal čas pozvať (alebo prijať pozvanie) svojho predstaveného na „duel“. Zápas sa môže uskutočniť aj náhodne, po nejakom výjazdnom zasadnutí mimo Mesto....
Ale pozor : to, čo ste si mohli dovoliť pri hre s kolegami na rovnakej úrovni, si už rozhodne nemôžete dovoliť pri hre so šéfom. Predovšetkým : predstavený MUSÍ vždy zvíťaziť. Ak ste príliš dobrý a na šéfovi počas hry vidíte určitú fyzickú indispozíciu, pribrzdite tempo a ak to nepomôže, simulujte zranenie nohy, či nejakú psychiskú poruchu a zápas predčasne ukončite s podaním ruky a vyjadrením obdivu nad šéfovými kvalitami (a nie len športovými!!!)
Takéto zápasy sa snažte opakovať čo najčastejšie a čoskoro zaručene budete môcť začať pokukovať po rakete tenisovej…
28. máj 2007 o 12:42
Páči sa: 0x
Prečítané: 2 323x
Squash – vysoká hra malého menežmentu.
Písmo:
A-
|
A+
Diskusia
(36)