Odpojenie od ruského plynu: Ak bude EÚ postupovať jednotne, tak to zvládneme

Diskusia odborníkov: Otočí Put*n kohútikom skôr, než my?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (15)

Otázky zodpovedané v texte:

  1. Ako môžem ako jednotlivec v aktuálnej situácii pomôcť?

  2. Otočí Put*n kohútikom skôr, než my?

  3. Viete si predstaviť, že by sa odber ruského zemného plynu v rámci Európy vrátil k hodnotám pred vojnou? Napríklad, ak vojna rýchlo skončí a Put*n bude vystriedaný niekým iným?

Diskutovali:
Václav Bartuška, zvláštny veľvyslanec ČR pre otázky energetickej bezpečnosti,
Karol Galek, štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR,
Richard Kvasňovský, výkonný riaditeľ Slovenského plynárenského a naftového zväzu.

Ak chcete vedieť viac, pozrite si diskusiu s Karolom, Václavom a Richardom na videu. Dozviete sa odpovede na otázky: Put*n podpísal dekrét, podľa ktorého zahraniční kupci musia od zajtra platiť za ruský plyn rubľami - čo to pre nás znamená? Vie Put*n, čo robí? Ako rýchlo sa vieme zmobilizovať a urobiť rýchlu zmenu, ktorá by nám štandardne trvala veľmi dlho? Ako vieme ušetriť? Aké sú možné kroky pre Slovensko? Čo sme si v minulosti nevedeli predstaviť, ale dnes vieme? Záväzky zo Zelenej dohody a balíčka Fit for 55 - ako ich ovplyvnia dlhodobé záväzky na zvýšenú ťažbu v iných krajinách? Dá sa aktuálna situácia považovať za šanciu na zmenu? Aký je potenciál alternatívnych plynov? Prečo sa na Slovensku nevyužíva viac geotermálna energia? Ako môžu v aktuálnej situácii pomôcť dotácie do fotovoltaickych systémov formou štátnej dotácie pre bytové domy a domy? Čo sa plánuje v Českej republike? Ako vieme využiť vodík? Ako môžu jednotlivci a firmy prispieť k energetickej efektívnosti? Na začiatku mesiaca predstavila Medzinárodná agentúra pre energiu (IEA) desaťbodový plán na obmedzenie závislosti EÚ na ruskom plyne - zmení aktuálna situácia tento plán? Existuje paralela s rokom 2009?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


Ako môžem ako jednotlivec v aktuálnej situácii pomôcť?

Karol Galek:
Každá kvapka s počíta. Ak by si každý z nás znížil teplotu vykurovania o 1°C a udialo by sa to v celej Európe, naša závislosť na ruskom plyne by poklesla o približne 10 mld. m3 ročne.
Úprimne. Ak Rusko teraz otočí kohútikom, bude to bolieť. Veľmi, veľmi bolieť. Ale kým budeme ako EÚ postupovať jednotne, tak to zvládneme.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

Prémiový bloger
  • Počet článkov:  713
  •  | 
  • Páči sa:  724x

Zájmy: square dancing (jsem caller), akvaristika, zoologie, archeologie, cestování, fotografování. Doma mám 30 menších akvárií, ženu a tři dcery. Moje firma organizuje na Slovensku soutěž finančních produktů s názvem Zlatá minca. Také jsem vytvořil diskusní FB skupinu, ve které se kdokoli může zeptat na cokoli ohledně slovenských bank, pojišťoven a investování (ikonka níže). Zoznam autorových rubrík:  AkvaristikaAlexandra & DanielkaCestováníFilmy, které mě zaujalyKnihy, které mě zaujalyHudba, která se mi líbíSpolečenské hryFilatelieSQUARE DANCEHistorie, archeologie, evolucePřírodaZoologieZuzkaZlatá mincaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

713 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

42 článkov
SkryťZatvoriť reklamu