Toskánsko - časť 1: Pisa

Tento rok sa dovolenka konala v štýle návštevy 3 miest v Taliansku, keďže je to zaujímavejšie ako tráviť nekonečné dni a hodiny na jednom mieste, ktoré sa dá často prejsť za pár hodín. Prvá časť sa týka mesta spomínaného v názve.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)

Pri vzdialenosti cca 1200 km (závisí odkiaľ vychádzate) trvá cesta aj s krátkymi prestávkami (cca 3-5) okolo 13 hodín. Pisa sama o sebe je známa predovšetkým vďaka svojej šikmej veži a súvisiacimi pamiatkami - chrámom a baptistériom. Pri príchode do tohto mesta človek možno ostane aj trochu prekvapený, že čakal aj čosi modernejšie, viac udržiavané a celkovo to pôsobí dosť vidiecky. Mesto pôsobí pomerne jednoducho a dá sa povedať, že hlavné atrakcie sú to hlavné, čo v skutočnosti aj je udržiavané. Najskôr aj preto, že je to pravdepodobne najnavštevovanejšia lokalita v okolí, ak nepočítam prímorské pobrežné dedinky. Netvrdím, že je tam vyslovená špina, ale oproti iným talianskym mestám to tam pôsobí niekedy skôr akoby neudržiavane. Zvyšné časti blízko centra teda nie sú tie časti mesta, na ktoré by sa domáci najviac zameriavali. Samozrejme je treba povedať, že prejsť po meste a uličkách je to správne, aby sa získal istý širší prehľad aký je život medzi ľuďmi, atmosféra, ktorá vládne v uliciach, na námestiach, zelených priestranstvách, trhoch atď. Dlhšou a dôkladnejšou prechádzkou po uličkách sa dajú nájsť ako to už v Taliansku býva, kostoly, vežičky, námestia s rôznymi významnými ľuďmi histórie, historické budovy, ako aj užšie uličky, ktoré k tomu všetkému samozrejme patria. Nesmú chýbať mosty, keďže tadiaľ preteká rieka Arno. Ak sa jedná o jednodňový výlet do tohto mesta, tak by som sa zameral predovšetkým len na to najdôležitejšie, čo už som tu spomínal a najbližšie okolie centra ruchu - na zvyšok treba mať viac času, skôr až dní - ani nie preto, aby ste to stihli popozerať a prejsť, ale aby ste Pisu nepovažovali za takú jednoduchú aká sa môže spočiatku zdať a zároveň si ju vlastne postupne aj obľúbiť, čo sa stalo aj mne.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Počas necelých štyroch dní, ktoré som mal možnosť stráviť v tomto jednom zo známych až slávnych miest Toskánska sa dá povedať, že Pisu treba preloziť a dajú sa nájsť pekné miesta, ktoré spríjemnia chvíle...nájdete botanickú záhradu alebo aj inštitút anatómie a patológie.

Samotné centrum je dosť plné rôznych stánkových a pouličných predavačov - povedal by som, že aj viac ako by som čakal na veľkosť mesta tohto druhu, ale patrí to už k turizmu, ktorý tu vládne. Je obkolesené aj hradbami a múrom, ktorý je rovnako už naklonený. Každý turista, ktorý si chce prísť na svoje si myslím, že môže - predovšetkým ten suvenírov-chtivý. Väčšinou tie stánky oplývajú rovnakým tovarom a líšia sa zvyčajne až cenami, ale aj to treba ísť trochu ďalej od turistických atrakcií.

SkryťVypnúť reklamu

Ak omrzí chodenie po meste, neďaleko od Pisy je aj prímorské mestečko Marina di Pisa, kam sa dá dostať autom do polhodiny (cca 12km). Vo všeobecnosti je parkovanie problémom akéhokoľvek miesta v Taliansku, preto je toto prímorské mestečko vhodnejšie, aj podľa rady domácich, keďže neďaleké Livorno je už prehustené turistami - v prípade záujmu si dať pri mori večeru je údajne nutné si rezervovať stôl vopred v reštaurácii, inak je to vraj ťažké nejaký nájsť (ale na vlastnej koži sme to neodskúšali). Opäť je to o prímorských domoch s promenádami, kde si môžete sadnúť a ochutnať taliansku kuchyňu s morskými plodmi (čo ja teda vôbec nemusím), ale aj cestoviny, či pizzu a nezameniteľnú zmrzlinu - ale je treba povedať, že musíte natrafiť aj na tú správnu, aby sa Vám neroztopila celá do 2 minút, a nespôsobíte tak zábavu ostatným okoloidúcim :) a vlastné zalepenie. K prímorským oblastiam rovnako patria opäť pouliční predavači a stánky, kde prídu na chuť nákupy suvenírov - magnetky, prívesky, tašky, klobúky, tričká, kufre, zmenšeniny pamiatok, okuliare, hodinky, náhrdelníky, cestoviny, oleje, voňavky, bylinky a neviem čo ešte. V tomto prípade však akousi záhadou boli v Marine di Pisa okrem doobedných trhov aj akési celosezónne, kde babky, dedkovia a aj iné typy ľudí akoby rozpredávali všetko, čo doma za svoj život nazbierali. V niektorých momentoch tam bolo cítiť antikvariát až starinárstvo.

SkryťVypnúť reklamu

Pláže sa dajú nájsť aj piesočnaté, aj kamenisté. Musím priznať, že kamenisté som ani veľmi nečakal, ale navezené kamenie to nebolo, keďže rovnaká štruktúra bola aj v mori, kde sa mi podarilo kvalitne oškrieť o dno nohu aj prsty... Pre rodiny s malými deťmi a menej zdatných plavcov, resp. ľudí, ktorí vyslovene obľubujú piesočnatú pláž, je však vytvorená aj akási zátoka, ale potom tomu zodpovedá aj čistota mora a s tým spojená preľudnenosť - ale veď, kde by to už v Taliansku nebolo preľudnené v mestách významného a slávneho typu.

Pisa je teda vcelku zaujímavou alternatívou kombinácie mora aj histórie, zároveň sa dá nájsť ubytovanie v prijateľných cenách, ak sa vyberiete vlastnou trasou (čo ja osobne mám radšej). Takto sa potom môžete sťažovať len sami na seba, čo ste si vybrali :D. A na záver zlomok foto, ktoré sa tam dajú spraviť...

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Juraj Šebo

Juraj Šebo

Bloger 
  • Počet článkov:  46
  •  | 
  • Páči sa:  0x

človek, ktorý má rád veľmi veľa...svojím písaním chcem aspoň trošku priblížiť svoje zážitky, názory - možno neobyčajné, možno banality... Zoznam autorových rubrík:  Nezaradenáčo oči videli, uši počuli a ..stalo sa vo vlakuSúkromnéErasmák a Bolognazistené z TV alebo kde bolo ..školoviny

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
SkryťZatvoriť reklamu