Toskánsko - časť 3: Siena

Treťou zastávkou tohtoročného cestovania po Taliansku sa stala Siena. Nebolo to posledné miesto, ktoré patrilo medzi naše ciele, ale v rámci určenia ďalšieho pevného bodu, resp. miesta bývania by sa ním dalo nazvať. Stala sa naším „domovom" opäť na dva dni.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (14)

Siena je rovnako ako predchádzajúce dve mestá dosť známa po svete a takisto sa nachádza v regióne Toskánsko. Nachádza sa asi 70 km južne od Florencie a týmto smerom vedie nespoplatnená cesta (ak nepočítam kratší prejazd v rámci akéhosi obchvatu pri výjazde z Florencie, čo Vás bude stáť pár desiatok centov). Dostanete sa do mesta, ktoré bolo celé UNESCO-m vyhlásené za pamiatku a po príchode pochopíte prečo. Vyzerá ako z rozprávky a pri teréne a hustote, či už obyvateľstva alebo budov v historickom centre, ktoré sa tam nachádzajú, sa dá niekedy ťažko pochopiť, ako sa niečo podobné dalo v minulosti vystavať.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

Samotnú Sienu by som rozdelil asi na dve časti - historické centrum a mesto mimo hradieb, keďže centrum je skutočne obkolesené hradbami a dá sa tam prísť predovšetkým vstupnými oblúkovými „bránami" ako to už v talianskych historických mestách býva (a na chvíľu sa dá stáť v ich okolí, resp. na parkoviskách). Tu treba samozrejme spomenúť, že vjazd je obmedzený len pre tých, ktorí majú oprávnenie. Rovnako musím povedať, že dá sa to aj bez neho :). Nie, že by som bol taký trúfalý bez opýtania, ale po zistení informácií v hoteli, či môžem aspoň batožinu prísť vyložiť autom, a teda jazdiť medzi stredovekými pamiatkami svetového dedičstva, som sa na to dal (v zásade je to teda možné, ale veľa ľudí to určite nevyužíva). Je to skutočne zážitok a človek sa môže aj spotiť, keďže množstvo ľudí, ktoré sa tam prechádza, musíte zrazu otravovať, aby sa Vám uhli, a to dosť dlho trvá.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Zároveň musím spomenúť zvyčajný problém s parkovaním. Sú opäť dve možnosti. Buď si vyberiete niektoré z platených parkovísk mimo centra, lebo vnútri to nie je povolené alebo budete mať šťastie, prípadne budete krúžiť dokola po parkovisku pri Fortezza Medicea, kde je to zadarmo. Podaril sa mi viackrát ten druhý prípad, a to dokonca bez nejakého dlhšieho čakania.

Ťažko spomenúť, čo je v Siene viac významné alebo menej, keďže ako som už spomínal, celá je historickou pamiatkou. Určite tam však patrí námestie Il Campo v tvare mušle, na ktorom je určite najväčšie voľné priestranstvo v celom centre zvažujúce sa smerom k Palazzo Pubblico (radnica) a jeho veži s hodinami. Stánky so suvenírmi sú v tomto prípade už chudobnejšie, ale niečo sa tam určite dá nájsť. Vo vrchnej časti zvažujúceho sa námestia ho obkolesujú reštaurácie, kde môžete aj vo večerných hodinách obdivovať zapadajúce Slnko osvetľujúce najprv palác a neskôr jeho lúče dosahujú len na zvonicu. Nepočítal by som v žiadnom prípade s nejakými výhodnými cenami za jedlo, ale na druhej strane, bolo to vcelku prijateľné na to, že nemôžete obedovať či večerať na významnejšom mieste ako tam.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Môžete namietať, že hej, napríklad pri Il Duomo - Katedrále Sieny, ale to budete jesť skôr z rúk alebo alobalu :). Keď som sa už cez stravu dostal až k tomuto chrámu, tak by som chcel povedať, že z tých miest, ktoré sme tento rok videli, to bola asi najprezdobenejšia katedrála do detailu. Naozaj sa na to dá pozerať a nechápať zároveň, či je to skutočné a nie je to z papiera, ale nie...stojí tam už pekne dlho.

Obrázok blogu

Ďalším významným miestom je kostol Sv. Dominika, kde je dokonca zakázané fotiť. Nachádza sa kúsok od Fortezza Medicea a je viacmenej na okraji historického centra, ale čnie sa do poriadnej výšky, šírky aj výšky. Vnútri to len hýri farbami a rovnako musím povedať, že oplatí sa tam na chvíľu si posedieť a vnímať atmosféru a farby, ktoré tam vládnu.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Viackrát som spomínal pevnosť Fortezza Medicea. Je to miesto, ktoré naozaj vyzerá ako pevnosť, kde by mali prebiehať boje, ale v skutočnosti to tam pôsobí veľmi príjemne a mierumilovne. Nachádza sa tam v strede otvorený amfiteáter, kde sa usporadúvajú rôzne festivaly, či premietania a podobne. Tesne po našom odchode z mesta bol napríklad plánovaný medzinárodný džezový festival a prípravy s výstavbou sedení a pódií boli v dňoch našej prítomnosti v plnom prúde. Na vyvýšenej časti okolo tejto centrálnej plochy sú chodníčky lemované stromami a levanduľovými kríkmi. Mnoho ľudí tam chodieva a behať a tráviť na lavičkách voľné chvíle (aspoň podľa toho, koľko sme ich tam videli my).

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Môžete sa ísť taktiež pozrieť aj do kostola Sv. Františka, ktorý rovnako patrí medzi tie najväčšie budovy, ktoré tam môžete nájsť. Kúsok od jednej vstupnej brány sa nachádza aj psychiatrická liečebňa so svojimi záhradami. Ak by ste mali stále málo kostolov, tak môžete navštíviť aj baziliku Santa Maria dei Servi, kde je umiestnená podobizeň Niccola Piccolominiho ako ochrancu detí/bábätok a epileptikov. V Siene sa rovnako nachádza aj univerzita s odbormi predovšetkým z oblasti práva a medicíny. V jednoduchosti povedané, v Siene je akosi tak všetko pokope, čiže veľa kilometrov po centre nenachodíte, ale za to výškové prevýšenie bude hodné horskej turistiky. Toto mesto sa určite oplatí vidieť, ale ako jediné miesto v rámci dovolenky by som to neoznačil. Jeden až dva dni vcelku stačia, ak nechcete priamo študovať historické záznamy pamiatok, ktoré sa tam nachádzajú.

Na záver už len ešte jeden pohľad na bočnú stranu katedrály v Siene.

Obrázok blogu
Juraj Šebo

Juraj Šebo

Bloger 
  • Počet článkov:  46
  •  | 
  • Páči sa:  0x

človek, ktorý má rád veľmi veľa...svojím písaním chcem aspoň trošku priblížiť svoje zážitky, názory - možno neobyčajné, možno banality... Zoznam autorových rubrík:  Nezaradenáčo oči videli, uši počuli a ..stalo sa vo vlakuSúkromnéErasmák a Bolognazistené z TV alebo kde bolo ..školoviny

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

56 článkov
SkryťZatvoriť reklamu