reklama

Americké spoločnosti potrebujú ruský urán. Lobujú vo vláde proti tvrdším sankciám.

Podľa agentúry Reuters

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Ako uvádzajú zdroje pre denník Reuters [1], Národný energetický inštitút (NEI), obchodná skupina amerických spoločností vyrábajúcich jadrovú energiu vrátane Duke Energy Corp (DUK.N) a Exelon Corp (EXC.O), lobujú v Bielom dome za zachovanie výnimky týkajúcej sa dovozu uránu z Ruska.

     Pokiaľ ide o urán pre americké atómové elektrárne, tieto sú pomerne závislé na Rusko a jeho spojencov Kazachstán a Uzbekistan. Hovorí sa asi o polovici celého objemu potrebného pre americké elektrárne. Len v minulom roku USA importovali z týchto krajín okolo 22,8 milióna libier (10,3 milióna kg) – ktoré potom podľa Energetickej informačná správy a Svetovej asociácia pre jadrovú energiu, vyrobili približne 20% elektrickej energie v USA.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

     Cieľom lobovania NEI je zabezpečiť, aby sa urán nespájal so žiadnymi budúcimi sankciami súvisiacimi s energetikou.

     Ako pre Reuters povedal zdroj: "Americký jadrová energetika je závislá na lacnom ruskom uráne."

     Zdroje z NEI hovoria, že organizácia podporuje rozmanitosť dodávok uránu vrátane rozvoja amerických zariadení na výrobu a spracovanie paliva.

     "Aj keď je Rusko významným globálnym dodávateľom komerčného jadrového paliva, USA majú ohľadom požiadaviek na palivo kontrakty s celosvetovou sieťou spoločností a krajín, aby sa znížilo riziko možného narušenia dodávok." povedala Nima Ashkeboussi z NEI.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

     V súčasnosti sa v Spojených štátoch nevyrába ani nespracúva urán, hoci niekoľko spoločností uviedlo, že by chceli obnoviť domácu výrobu, ak by mohli podpísať dlhodobé dodávateľské zmluvy s výrobcami jadrovej energie -Texas a Wyoming majú veľké zásoby uránu.

     Používanie ruského uránu americkým jadrovým priemyslom pravdepodobne vyvolá ďalšie otázky o tom, kde a ako Spojené štáty získavajú materiály potrebné na dodávku výrobkov z špičkových technológií a obnoviteľnej energie, čo je závislosť, ktorú prezident Joe Biden minulý týždeň označil za hrozbu pre národnú bezpečnosť.

[1] https://www.reuters.com/business/energy/exclusive-us-utilities-push-white-house-not-sanction-russian-uranium-2022-03-02/

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 

Martin SEDLAR

Martin SEDLAR

Bloger 
  • Počet článkov:  23
  •  | 
  • Páči sa:  60x

...snazim sa sledovat dianie vo svete priamo, nie sprostredkovane. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

744 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu