Covid-19: Španielsko teraz chce vnímať epidémiu COVIDu ako chrípku

Španielsko chce koronavirus považovať za rovnakú chorobu ako je normálne chrípka.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Španielsko chce koronavirus považovať za rovnakú chorobu ako je normálna chrípka, čiže ako endemickú chorobu, ktorá sa bude pravidelne vracať. Nová stratégia bude zavedená hneď po ukončení súčasnej vlny infekcie.

    Potvrdil to v rozhovore pre rádio Cadena Ser premiér Pedro Sánchez, a taktiež uviedol, že vláda zmení svoju stratégiu boja proti koronavirusu - "Nie ako proti pandémiu, ale ako proti endemickej chorobe." „Na to sú ale potrebné nové postupy, a rozprava o tejto stratégii sa musí viesť aj na európskej úrovni." vyhlásil španielsky premiér.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

     V tomto novom zdravotníckom kontexte bude ďalším krokom začať liečiť Covid spôsobom blízkym chrípke. To znamená, že sa už taktiež nebude počítať každý prípad nakazenia, a nebude sa testovať pri symptómoch. Cieľom je liečiť Covid ako ďalšiu respiračnú chorobu. Španielske zdravotnícke orgány už mesiace pracujú na tomto prechode, aby postupne prešli k takzvanému "strážnemu" dohľadu.

      Covid bol na začiatku pandémie porovnávaný s chrípkou, no vzhľadom na zhoršujúce sa zdravotné stavy a rastúcu potrebu resustitácií v celej Európe, sa názor na koronavirus zmenil. Podľa vedúceho Národného centra pre chrípku v Španielsku, bude treba Covid sledovať ako ďalšiu respiračnú chorobu, na ktorú budú dohliadať lekári primárnej starostlivosti, ktorí ju budú diagnostikovať podľa klinických syndrómov, a to predovšetkým vykonávaním PCR testov u nemocničných pacientov. Bude taktiež pokračovať sledovanie a štúdium vírusu, aby sa zachytili jeho mutácie.

SkryťVypnúť reklamu

     Čo sa týka porovnania s chrípkou.

     Len v prvom týždni mesiaca január v roku 2018, bolo vo Francúzsku zachytených 275 000 nových prípadov chrípky. Epidémia chrípky v rokoch 2016 - 2017 spôsobila smrť 14 000 pacientov, z ktorých takmer všetci mali viac ako 75 rokov. V roku 2018 bola epidémia chrípky mimoriadnej silná, o čom vtedy informovalo aj ministerstvo zdravotníctva.

     Španielsky Ústav zdravia Carlosa III. poukazuje na to, že počas sezóny 2017 – 2018 chrípka priamo alebo nepriamo spôsobila v Španielsku približne 15 000 úmrtí. To predstavuje priemer 41 úmrtí denne v dôsledku ochorenia – chrípky, ktorá za posledných 100 rokov neovplyvňovala životy občanov tak, ako teraz pandémia Corony.

SkryťVypnúť reklamu

     A práve preto sa Španielsko rozhodlo prehodnotiť svoju stratégiu. Oproti predošlému obdobiu sú ale opatrenia v Španielsku už omnoho miernejšie, ako aj karanténa pozitívne testovaných.[1]

 

[1] https://www.lindependant.fr/2022/01/11/covid-19-lespagne-veut-desormais-considerer-lepidemie-comme-une-grippe-10039262.php

 

Martin SEDLAR

Martin SEDLAR

Bloger 
  • Počet článkov:  24
  •  | 
  • Páči sa:  61x

...snazim sa sledovat dianie vo svete priamo, nie sprostredkovane. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

48 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

740 článkov
SkryťZatvoriť reklamu