reklama

Ako Briti ničili nemecké priehrady, skákajúce bomby Barnesa Wallisa. (Doplnené).

Dlhá vojna je vojna fabrík. Odstavenie priemyslu nepriateľa výrazne približuje víťazstvo.

Ako Briti ničili nemecké priehrady, skákajúce bomby Barnesa Wallisa. (Doplnené).
Písmo: A- | A+
Diskusia  (14)

Barnes Wallis bol technický extratalent, vynálezca a konštruktér. Okrem iných vecí skonštruoval aj bombardér Vickers Wellington, seizmickú bombu a keď sa britské ministerstvo vojny zamýšľalo nad ničením nemeckého priemyslu, navrhol tzv. "skákajúcu bombu" na ničenie priehrad ( obrázok nižšie )

Obrázok blogu

V tých časoch ešte neexistovali medzinárodne uznávané pravidlá vedenia vojny, zakazujúce ničenie energetickej infraštruktúry a priehrad. Až po vojne, v čase od apríla do augusta 1949 sa kreovali "Ženevské konvencie", pravidlá pre vojnové konflikty.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Priehrady Möhne, Eder a Sorpe v priemyselnom Porúrí sa javili ako vhodné terče, navyše priehrada Möhne regulovala hladinu vody v Mittellandskom kanáli, čo bola veľmi dôležitá dopravná tepna. Jeho nápad sa pozdával aj britskej generalite a dostal zelenú.

Wallis vedel veľmi dobre, že bežnými bombami ( Briti mali najviac 250 librové bomby v tom čase ) sa na priehradnom múre nanajvýš "poškriabe povrch" a na devastačný účinok by bola potrebná aspoň 10 tonová bomba. Nemali na takú záťaž lietadlá. Ale jeho úvahy smerovali k tomu, že ak nastane explózia pod hladinou pri múre, tlak bude vodným stĺpcom usmernený na múr a potom by mohli stačiť 3 tony výbušnín. Jeho bomby vážili celkovo vyše 4,5 tony so skeletom a takúto záťaž už upravený Avro Lancaster zvládol.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Inšpirovali ho "žabky na hladine vody" od plytko hodeného kameňa. Princíp "skákajúcej bomby" spočíval v tom, že valcový kontajner ( bomba ) sa roztočil motorom v útrobách lietadla v smere letu a vypustil na hladinu z malej výšky. Experimentálne stanovil, že ideálna výška je 18 metrov nad hladinou pri rýchlosti asi 385 km/hodinu. Fyzika hovorí, že rýchlo rotujúci vyvážený predmet má značnú stabilitu ( princíp gyroskopu, základ množstva prístrojov nielen v letectve ) a ľahšie sa odráža od hladiny vody. Proces nacvičovali na menšej nepoužívanej priehrade vo Walese a úspešne. Cvičili na polovičných bombách s Wellingtonmi počas dňa. Noc imitovali clonami pre pilotov, nakoľko britské podnebie nedovoľovalo cvičiť v noci.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Vtedajšie výškomery nepostačovali na požadovanú presnosť, preto vymyslel "reflektorový výškomer". Dva reflektory svietili na hladinu pod presnými uhlami a stret lúčov na hladine znamenal výšku 18 metrov. Geniálne jednoduché. Na titulnom obrázku Lancaster s reflektormi pod sebou a lúčmi svetla.

V roku 1942 sa podarilo splniť ciele výcviku, o skutočnom cieli však takmer nikto nevedel. Veliteľ bombardovacieho letectva generál Harris ( bombardér Harris ) rozhodol niekedy vo februári 1943, , že útok sa uskutoční v máji, kedy budú priehrady plné po jarných dažďoch. Až 16.mája 1943 sa posádky dozvedeli o cieli operácie "Chastise". Ten istý deň o 21:10 odštartovali stroje 617. perute zo základne v Scamptone.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Jediná priehrada Möhne mala protilietadlovú obranu, ktorá zostrelila jeden Lancaster. Na tretí pokus sa napriek hmle hrádza prelomila. Eder bola v hlbokom údolí, zaplavená hmlou. Tak isto sa prelomila na tretí pokus. Priehrada Sorpe bola v hmle a útoku odolala, jedno lietadlo zaútočilo aj na priehradu Schwelme, ale aj tá odolala útoku.

Straty letcov a účinky náletov :

Z 19 Lancastrov slávnej 617. perute "Dambusters" sa vrátilo 12, zo 133 letcov 84. Traja boli zo zostreleného stroja zajatí a dva stroje sa pre technické príčiny museli vrátiť. Boli to nepredpokladané veľké straty. Voda zaplavila oblasť do vzdialenosti 80 km od hrádzí a zničila dopravnú infraštruktúru, 125 tovární a v ďalších sa výroba prerušila na mesiace. Celkový počet obetí na životoch bol 1294, väčšinou vojenskí zajatci a ľudia nasadení na práce z okupovaných území. Nemci priehrady opravili, cesty chránili a viac na ne nikto neútočil.

Dovetok :

Barnes Wallis už vtedy vedel, aká odolná je statika priehrad a budovatelia priehrad vedeli aká má byť, aby trvale plnila svoje poslanie. Vedel, že ak chce zničiť priehradný múr, musí na to ísť pekne od vody a spod hladiny.

Cársky režim si snáď myslí, že sme analfabeti a ľudia bez pamäte. Pamätáme sa aj na historické fakty a dokážeme dať fakty do takých súvislostí, že ak sa Kachovská priehrada poškodila na strane ovládanej cárskym režimom, neurobili to Ukrajinci ( presnejšie by trafili pri svojej strane keby chceli ) a už vonkoncom nie ostreľovaním. Priehradný múr povolí len explóziou z vnútra, buď v útrobách hrádze, alebo pod hladinou vody, kde voda usmerní tlak explózie, nálož je omnoho efektívnejšia a nie od ostreľovania.

Zdroj : https://zoom.iprima.cz/valky/skakajici-bomby-92950#

Doplnené : Wallis sa s predpokladom 10 ton výbušnín na deštrukciu múra priehrady nemýlil, odborníci tento predpoklad potvrdzujú aj v prípade Kachovskej priehrady.

Ján Šeďo

Ján Šeďo

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  181
  •  | 
  • Páči sa:  7 051x

Mám bližšie k seniorskému veku ako k mladosti. Život ma vyškolil v každom smere a za svoje názory sa nehanbím. Racionalita a zdravý sedliacky rozum za každých okolností, sú mojimi preferovanými pravidlami. Nestotožňujem sa s vypočítavými prospechármi a sebcami. Tieto atribúty budú sprevádzať aj moje články. Nevyhýbam sa žiadnej pozemskej téme, včítane politiky. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáSpoločnosťPolitika

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu