Ruskí partizáni, organizovaní pod Légiou Slobody Ruska ( LSR ), sa znovu ozývajú. Na čas sa odmlčali po tom, ako vystrašili cára májovými útokmi v belgorodskej oblasti. Doslova si robili čo chceli, takmer žiadna obrana a odpor rusov ich nezaskočil. Príklad si berú aj z rebélie Prigožinovej družiny, ktorá sa tak isto obišla bez odporu rusov. Dokonca vraj cár dopredu vedel o akcii, napriek tomu ( alebo práve preto ? ) nič neurobil. Hanba cárskeho dvora na mnoho zím.
LSR sa zgrupujú z ruských občanov, ktorí odmietli bojovať na Ukrajine. V súčasnosti dopĺňajú stavy, údajne po veľmi dôkladných previerkach dobrovoľníkov za účelom vylúčenia infiltrácie cárskych špiónov. Proces prijímania končí previerkou na detektore lži.
Podľa ich hovorcu, Alexeja Baranovského, čakajú na masívnejší útok ZSU na Krym. Súbežne chcú zahájiť "pochod" na Moskvu. Očakávajú čoraz väčšiu náklonnosť obyčajných ruských občanov, nakoľko sa medzi nimi údajne rapídne prepadáva podpora cárskeho režimu. Má to nakoniec logiku. Rubeľ sa prepadol na historické dno a je z neho iba farebný papier. To sa obyvateľstvu nemôže páčiť a je predpoklad, že sa aj tí jednoduchší precitnú. Hlad je sviňa a dokáže neuveriteľné veci. Že sa ruskí mužíci míľovými krokmi približujú k prázdnym obchodom, špajzám a hrncom, je takmer istý fakt. HDP tvorené spotrebným tovarom a obchodovateľnými produktami nie je to isté HDP ktoré je tvorené zbraňami a strelivom minutým na fronte. Taký tovar netočí peniaze, obchody sú prázdne a ľudia môžu žuvať ruble...
Tu sa žiada pripomenúť si názory prívržencov cára aj na Slovensku. "Sankcie EÚ sú neúčinné". Áno ono sa to tak javilo na začiatku. Kto má nejaké skúsenosti ( vôbec to nemusí byť v rozmere štátu ) z riadenia hoci len menšej firmy, potom vie, že čím väčšia firma ( štát ), tým ťažšie je ho dostať na kolená. Časové oneskorenie kedy začne padať, je adekvátne veľkosti. Vojna a financovanie nepredajnej zbrojnej výroby to však výrazne urýchľuje. Ako sa zdá, už sa vyčerpali aj rezervné fondy a kompletný plánovaný ročný deficit štátneho rozpočtu. Cársky režim smeruje do priepasti a to je pre demokratický svet dobrá správa. Teraz ešte ustrážiť pohyby v okolí areálov s jadrovými raketami...
Ako je možné prísť k zdrojom inými cestami, ako produkciou tovaru a točenia peňazí ? Je to možné a policajné štáty, ako napr. Severná Kórea, to účinne robia. Aj keď aj ich systém sa otriasa v základoch už niekoľko desaťročí. Vyvážali drogy a zbrane, prevažne do USA, tlačili falošné doláre ( 100 dolárové bankovky ), údajne lepšej kvality ako originál a to im zabezpečovalo vykrývanie ročného deficitu HDP na úrovni asi 1 miliardy dolárov. Hladomor v deväťdesiatych rokoch bol zapríčinený prevažne tým, že Amíci im zatkli agentov a "obchody" sa zastavili. Dnes majú nové a bezpečnejšie cesty, hoci sa objemy čiernych obchodov zrejme znížili, alebo sa to deje za výdatnej pomoci cára. Nie sú členom Medzinárodného menového fondu, čo si "nevytlačia", nemajú, nikto im nepožičia.
Aby si cár takto zabezpečoval zdroje v objemoch ktoré zhltne vojna je vylúčené. Ostávajú africké bane na diamanty a zlato. Tu sa však tak isto zmráka nad nimi, ako píše Janko Valchár v článku asi 4 - 5 odstavcov pred koncom o Nigérii.
Sú to veľmi odvážne plány, ale nie nereálne. Zelenskyj silne hovorí o presunu bojiska pod cárske okná a ono to skutočne naberá reálne kontúry. LSR tvrdí, že cár má bezvýhradnú podporu len asi 10 - 15 % mužíkov, pričom rovnaké percento je jednoznačne proti vojne. Zbytok je neurčitý, skôr sa radšej nevyjadruje jednoznačne. To sú značné zmeny vo verejnej mienke. Inými slovami, história sa môže zopakovať, podmienky na vypuknutie novodobej VOSR sa pomaly ale iste začínajú formovať. Aktéri a ciele budú síce iné, ale aby sa z cárskeho policajného štátu stala zo dňa na deň demokratická krajina, tak to sa nestane. Občianska vojna je to, čo je možné očakávať s najväčšou pravdepodobnosťou.
Ak si vyhodnotíme fakty či už na ostrých ukrajinských bojiskách, alebo politickom mútení latríny v strede Európy ( Slovensko, Maďarsko ), schyľuje sa k veľmi "horúcej" jeseni. ZSU aj LSR držím palce, aj keď u členov LSR možno nebude všetko v úplnom poriadku. Hovorilo sa o členoch s fašistickými koreňmi, ktorých síce ženie odpor k cárskemu režimu, ale ako sa prejavia následne, po páde cára, to je zatiaľ neznáme.
A čo u nás ? Ani tu nevylučujem silný ruch na uliciach. Je to jedna z možností, ako vrátiť vládu z rúk mafie do rúk serióznym, hoci rusofilmi a nesvojprávnymi voličmi nezvoleným politikom.
Zdroje : TOP, Aktuality.sk,