Nie som pyrotechnik, ale metalurg a počas svojej praxe som mal tú možnosť zoznámiť sa s materiálmi všetkých druhov. Napríklad aj o tom som niečo počul, ako sa správajú super jemné kovové prášky takých kovov, ako je sodík ( Na - nátrium ), horčík ( Mg - magnézium, hliník ( Al - alumínium ). Pre redaktorov denníka "N" zdôrazňujem dvojnásobne, že horčík a magnézium je jedno a to isté, keby sa náhodou dostal článok až k nim. Snáď im dôjdu súvislosti...
NAPALM, toľko diskutovaný a drasticky hromadne používaný vo Vietname, môže obsahovať aj palmity kovov, konkrétne hliníka. Hliník samostatne v super jemnej práškovej forme je známe raketové palivo pre rakety na tuhé palivá. Jeho horením sa dosahuje teplota plameňa asi 2500 - 2800 °C. Všetky tieto kovy sa vyskytujú v hliníkových zliatinách a podľa typu zliatin sú zámerne pridávanými prísadami.
Ako teda vlastne dosiahnuť ten efekt zaručene nie výbuchu, ale vznietenia drona nad kupolou Kremľa ? Ja by som to riešil nasledovne a zrejme od pravdy ďaleko nebudem. Video v tomto článku :
ttps://blog.sme.sk/sedo/politika/utok-na-kremel-je-amaterskou-hrackarskou-akciou-tak-po-rusky
Vezmem si 200 gramovú valcovú kapsulu sodíka ( práškový sodík v hliníkovej tenkostennej kapsuli, uzatvorenej hermeticky ako konzerva mäsa. Sodík je schopný sa vznietiť nielen na vzduchu, ale aj pod vodou, preto musí byť dokonale izolovaný od kyslíka. Mimochodom takéto kapsule ( 100, 200, 500 a 1000 gramové ) sa používajú na modifikáciu ( zjemnenie mikroštruktúry, predovšetkým kremíkových zŕn ) zlievarenských zliatin hliníka. Okrem iných modifikátorov, tými sú napr. stroncium, alebo výnimočne aj fosfor.
K tomu pridám zmes horčíkového a hliníkového prášku v druhej 300 gramovej, rovnako uzatvorenej kapsuli. Medzi tieto dve kapsule vložím malú elektrickú rozbušku s miniatúrnou náložou a spoločne ich zalejem napr. do dentakrylu. Postačuje na to aj forma z kartónu. Stena dentakrylového obalu nesmie byť pevnejšia ako steny hliníkových kapsúl s práškami a sila rozbušky s náložou musí postačovať na roztrhanie všetkých obalov. Dimenzovanie je pre pyrotechnika malina. Na hollywoodský štýl. Sumárna hmotnosť neprekračuje 1 kg.
Tu trošku odbočím k lacnejším hollywoodským ohňovým show. Filmári používajú okrem iných trikov aj tzv. naftalínový efekt. V papierovom vreci je schovaný nastrúhaný naftalín ( ako na hrubo narajbané zemiaky pre gemerské guľky ) s rozbuškou a miniatúrnou náložou. Po iniciácii rozbuška aktivuje mini nálož, ktorá rozmetá naftalínový prášok a ten sa vznieti. Výsledok je studený naftalínový plameň v tvare "atómového hríba", ktorý by tak možno chlpy na rukách ošľahol, ale to je všetko. Inak neškodný smradľavý studený plameň. Ale je to oheň a my ho vo filmoch chceme....čo by bol Arnold bez ohňa...
Poďme späť nad Kremeľ. Po odpálení na diaľku vo vhodnom momente, presne vtedy, keď už priemyselná kamera bola presne nasmerovaná na kupolu a čakala na show a dron bol vo vhodnej pozícii, akurát trošku mimo podľa môjho gusta, sa udeje nasledovné :
Rozbuška prerazí hliníkové kapsule s kovovými práškami bez problémov ( Bud Spencer by to zvládol ukazovákom ako olivový olej ), pretože dentakrylový obal usmerní na zlomok sekundy tlak a potom sa rozlomí aj on. Sodík sa vznieti okamžite, jemu stačí malý úder a ak je prítomný vzdušný kyslík, horí dokonale a rýchlo. Zapáli pomerne ľahko vznetlivý horčík a od horčíka sa postupne chytí aj hliníkový prášok. Udeje sa to síce postupne ale aj súčasne s časovým prekrytím a hlavne rýchlo, rádovo možno do jednej desatiny sekundy, alebo aj rýchlejšie.
Keď vzbĺkne hliník, to už je teplota v epicentre horenia okolo 2500 - 2800 °C, čo takmer okamžite roztaví nosnú konštrukciu drona a horí celý. Žiadna explózia, prudké vzbĺknutie zmesi kovových práškov. Pokojne to mohla byť aj iná pyrotechnická zmes, používaná napríklad aj v zábavnej pyrotechnike. Vždy hovoríme o práškoch čistých kovov, alebo málo stabilných oxidoch kovov, ktoré sú po iniciovaní schopné oxidovať ( horieť ) ďalej a hlavne každý kov horí inou farbou plameňa. Farba plameňa nad Kremľom môže ukazovať na žltý plameň sodíka a jasný, veľmi ostrý biely plameň horčíka aj hliníka, ako biele LED svetlá so 7000 °Kelvína. Akoby ich mix. Na dosiahnutie vysokých teplôt sa ale viac hodia uvedené čisté kovy. Zhoria veľmi rýchlo a bez výrazných zbytkov. Ostanú práškové oxidy, ktoré vietor ochladí a rozfúka bez stopy.
Práškové kovy v takej forme, aby sa tento efekt dal dosiahnuť za garážou, súkromne nakúpiť nie je možné. Prosím, neskúšajte, ja som chcel iba poukázať na totálne lacný trik na úrovni štátu, ktorým chce táto gubernia nakŕmiť svet. Na základe pyrotechnickej show sa štát vyhráža ostatným štátom drastickými útokmi a tí najväčší fanatici v cárskej gubernii požadujú použitie jadrových zbraní. Kde sme sa to dostali...
PS:
Na kameru a manipuláciu s ňou ma upozornil diskutér k prvému článku. Na to som pozabudol, ale ďakujem mu za postreh.