Už sme len nepatrný krôčik od situácie, kedy sa súčasťou denného spravodajstva vo verejných médiách stanú aj informácie o aktuálnom pohybe medveďov na území Slovenska. Toto už nemá nič spoločné s ľudskou dôstojnosťou ani so zdravým rozumom.
Dlho som sa len usmieval nad nekonečnou hlúposťou kompetentných úradníkov na Ministerstve životného prostredia a spolu s nimi aj tzv. "ochranárov". Tak banda trubirohov z panelákov, čo zrejme nerozoznáte kravu od koňa a už vonkoncom nemáte poňatia o fungovaní prírody, s veľkou pravdepodobnosťou máte jednu z posledných šancí na nápravu.
Už som v niekoľkých blogoch písal o čitateľnom správaní sa medvedej populácie z dôvodu extrémneho premnoženia a rozoberať to, čomu tak či onak nechce žiadny úradník porozumieť, je úplne zbytočné. Budaj to vystihol presne : "Nechceme byť tí, ktorí prinesú takéto rozhodnutie, naši potomkovia by nás mohli odsudzovať". Bravo, modla alibizmu. Len aby potom medvede ponechali nejakých potomkov nažive...
https://blog.sme.sk/sedo/spolocnost/medved-s-telemetrickym-obojkom-trha-cloveka-ohladuplne
https://blog.sme.sk/sedo/spolocnost/ocovcania-maju-do-zajtra-hladovku-obchod-strazi-medved
Rovnako sú nezmyslom výhovorky na európsku legislatívu a naše záväzky voči nej. S veľkou pravdepodobnosťou si nikto poriadne neprečítal čo obsahuje a aké máme interné možnosti. Ak tam nie je napísané, že je život človeka na druhom mieste a medveď má prednosť, potom je niekde chyba.
Hlúpymi rozhodnutiami bolo zničené územie TANAP - u, postihnuté kalamitou. Ponechanie kalamitného dreva na mieste, napospas prírode by kedysi sedliak neurobil ani omylom. Tupí ochranári si to presadili a tatranské doliny sú plné hniloby a červov ešte aj dnes.
Tu však ide o život ľudí a podnikanie farmárov. Ficomafia a všetci úradníci na PPA tunelovala Poľnohospodársku platobnú agentúru tak dokonale, že sa mnohým farmárom odnechcelo pracovať a podnikať v poľnohospodárstve. Dotácie išli na betónové plochy a poctivci trpeli. Teraz ich terorizujú medvede. To naozaj chceme, aby sa poľnohospodárstvo a agroturizmus na Slovensku úplne zdevastovali ? Sme k tomu na najlepšej ceste.
Aj ja mám rád prírodu a zvieratá, ale všetko má svoje hranice. Na Slovensku niet úradníka, ani žiadneho človeka, ktorý by v rámci svojich kompetencií pracoval preventívne a nie metódou hasiča. Ak sa prevencia v udržovaní stavu zveri zanedbávala dlhé roky, dnes to vyzerá, že sme nútení zver kruto vykynožiť. Ale čo sme robili doteraz ? Strkali hlavu do piesku v domnení, že sa to "nejako" vyrieši. No nevyriešilo sa, čo máme urobiť my a robiť to systematicky, nikto iný za nás neurobí. Kompetentní na to kadili zvysoka, tak teraz doháňajme zameškané a likvidujme stovky medveďov a veľmi rýchlo.
Nebudeme ani za zvieracích teroristov, ani za bezcitných ľudí. Ak to neurobíme my, urobia to za nás medvede. Farmárovi, ktorému šelmy ohrozujú živobytie a rodinu, nezávidím a úplne s ním súcitim. Osobne neviem, čo by som urobil, ale že by sa živé zviera na môj pozemok nedostalo, alebo z neho neodišlo, to sedí.
Mám za to, že sa hlupáci na úradoch prebudia až vtedy, keď sa z fariem bude ozývať streľba, ak medzitým medvede nezabijú niekoľko ľudí. Po tom všetkom čo som si od úradníkov vypočul z verejných informačných zdrojov na túto tému, inak ako za hlupákov ich nazvať nemôžem. Spolu s nimi samozvaných pribrzdených ochranárov. O prírode nemajú najmenšie poznatky, starí sedliaci by ich hnali ako škodnú.