Problémom je zrealizovaný bypass na verejnej kanalizácii v lokalite Suché Miesto v časti Čierna Voda, ktorý voľne vyúsťuje do existujúceho melioračného kanála. Zdôvodnením tohto riešenia bolo eliminovať prekročenie kapacity neďalekej čističky odpadových vôd na ul. Triblavinská v čase povodní.
Skutočnosťou je ale opakujúce sa vypúšťanie odpadových vôd do melioračného kanála s využívaním bypassu mimo obdobia povodní počas bežného roka a bežnej prevádzky. Posledné zo dňa 19.3.2017 (viď priložené video a fotky). Na miesto činu sa na základe podnetu obyvateľa dostavila polícia a pracovník inšpekcie životného prostredia.


Na uvedený opakujúci sa protiprávny stav svojvoľného vypúšťania splaškov do prírody, ktorým dochádza k priamemu ohrozeniu zdravia obyvateľov a prírody, začali obyvatelia aparát obecného úradu, ako vlastníka verejnej kanalizácie, upozorňovať už od roku 2013. Nezanedbateľným je pritom fakt, že uvedené miesto vypúšťania splaškov sa nachádza v blízkosti prírodnej rezervácia Šúr, ktorá je posledným a najväčší zvyškom vysokokmenného barinato-slatinného jelšového lesa, obkoleseného zvyškami mokrých a rašelinných lúk. Na malej ploche sa tu nachádza bohatá biodiverzita, s množstvom ohrozených taxónov, takže presakovanie znečistenej splaškovej vody a jej následný transport spodnými vodami je pre túto chránenú oblasť priamym zdrojom ohrozenia.
V roku 2015 obec pod vedením súčasného starostu Ing. Radovana Benčíka riešila sporný výrub stromov v odvodňovacom kanály na Suchom Mieste, ako súčasť „Protipovodňových opatrení“. Uvedenou problematikou nelegálneho vypúšťania odpadovej vody z verejnej kanalizácie sa ale napriek odporučeniu vtedajšej stavebnej komisie vôbec nevenovala a do dnešného dňa t.j. ani po 2och rokoch, napriek množstvu urgencií, obec nijaké systémové opatrenia na vyriešenie problému nepredložila.
Naopak. Samotný starosta namiesto operatívneho postupu vo svojich odpovediach na podanie uvádza :
„Dakujem za info, verim ze to tento rok dopadne inac ako vlani, ked sme na zaklade Vasho podnetu dostali pokutu. Napriek tomu, ze to toam vyviezla Agilita, urady to vyhodnotili ze zodpovedna je obec, neprihliadli na to ze vlastnik alebo prevadzkovatel.
Verim, ze nam to teraz nespoplatnia na zaklade vasho podnetu…“
Starosta v protiprávnom konaní s priamym akceptovaním ohrozovania zdravia obyvateľov a poškodzovania prírody teda nielenže zostáva a vec nijako nerieši, ale navyše svojich obyvateľov napáda v otázke finančných postihov pre obec za toto protiprávne konanie. Pritom ten istý starosta takmer rok vetoval zníženie svojho 3 tisícového platu, presnejšie odobratie maximálnej 70% pohyblivej zložky, ako zjavne nevýhodné pre obec, ktorá mala slúžiť na jeho motiváciu pracovať pre obec.
Je na mieste otázka, dokedy budú obyvatelia znášať toto svoje priame ohrozenie, ak vôbec o ňom pri svojom nezáujme o okolie vôbec tušia a dokedy na to bude doplácať už aj tak drastickým spôsobom narušený biotop, ktorý sa voči tejto arogancii nedokáže vzoprieť ......