TOTO sú najšťastnejšie krajiny sveta

Vyšla Správa o svetovom šťastí. Slovensko sa umiestnilo na 35. mieste.

TOTO sú najšťastnejšie krajiny sveta
Najšťastnejší ľudia žijú v škandinávskych krajinách. (Zdroj: Einar Jonsson/Unsplash.com)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Minulý týždeň k Medzinárodnému dňu šťastia vyšla 10. správa o svetovom šťastí (World Happiness Report 2022). Na základe údajov z globálnych prieskumov informuje o tom, ako ľudia hodnotia svoj vlastný život vo viac ako 150 krajinách sveta. Medzi tri najšťastnejšie krajiny zaradila Fínsko, Dánsko a Island. Ten oproti minulému roku predbehol Švajčiarsko, ktoré teraz skončilo na 4. mieste. Do prvej desiatky sa tiež dostali krajiny ako Holandsko, Luxembursko, Švédsko, Nórsko, Izrael a Nový Zéland.

Slovensko sa umiestnilo na 35. mieste. V porovnaní s našimi susedmi sme na tom horšie ako Rakúsko, ktoré je na 11. mieste, a Česko, ktoré v rebríčku šťastia obsadilo 18. miesto. Poľsko sa umiestnilo na 48. mieste, Maďarsko na 51. mieste a Ukrajina až na 98. mieste. Prieskumy o spokojnosti obyvateľov skúmaných krajín prebiehali v čase, keď svet bojoval s pandémiou koronavírusu a bol pred hroziacim konfliktom na Ukrajine. Tohtoročnú správu tieto udalosti, samozrejme, ovplyvnili.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Keď bojujeme s chorobami a vojnami, je obzvlášť dôležité pamätať na všeobecnú túžbu po šťastí a schopnosť jednotlivcov spojiť sa, aby si navzájom pomohli v časoch veľkej núdze,“ píšu autori správy. „Počas roku 2021 sme zaznamenali pozoruhodný celosvetový nárast vo všetkých troch skutkoch láskavosti sledovaných v prieskume Gallup World Poll. Pomoc cudzincom, dobrovoľníctvo a darcovstvo v roku 2021 výrazne vzrástli vo všetkých častiach sveta a dosiahli úrovne takmer o 25 % vyššie ako pred pandémiou. Tento nárast zhovievavosti, ktorý bol obzvlášť veľký pri pomoci cudzincom, poskytuje silný dôkaz, že ľudia reagujú na pomoc druhým v núdzi, čím vytvárajú viac šťastia pre príjemcov, dobré príklady pre ostatných, ktoré môžu iní nasledovať, a lepší život pre samých seba.“

SkryťVypnúť reklamu

Dvadsať najšťastnejších krajín sveta v roku 2022.
Dvadsať najšťastnejších krajín sveta v roku 2022. (zdroj: Zdroj: Worldhappiness.report)

Podľa autorov správy možno šťastie, resp. hodnotenie svojho vlastného života, merať prostredníctvom prieskumov verejnej mienky, a tak identifikovať kľúčové determinanty blahobytu a vysvetliť vzorce hodnotenia života v jednotlivých krajinách. Tieto informácie zase môžu pomôcť krajinám pri vytváraní politík zameraných na dosiahnutie šťastnejších spoločností. „Údaje v Správe o svetovom šťastí ponúkajú prehľad o tom, ako ľudia na celom svete hodnotia svoje vlastné šťastie,“ hovorí sociálna psychologička Lara Aknin, jedna z autoriek správy. „Tieto informácie sú neuveriteľne silné na pochopenie ľudského stavu a toho, ako pomôcť ľuďom, komunitám a krajinám pracovať na šťastnejších životoch.“

SkryťVypnúť reklamu

Zistenia autorov správy ukazujú, že komunity s vysokou mierou dôvery sú šťastnejšie a odolnejšie voči širokému spektru kríz. Úmrtia na COVID-19 počas rokov 2020 a 2021 boli výrazne nižšie v krajinách s vyššou dôverou vo verejné inštitúcie a v krajinách, ktoré majú nižšiu nerovnosť životnej úrovne. Rovnako úroveň šťastia ovplyvňujú aj vojnové konflikty a extrémne nízka životná úroveň. Ekonóm Jan-Emmanuel De Neve, ktorý tiež spolupracoval na Správe o svetovom šťastí, poznamenal, že na samom spodku rebríčka nájdeme spoločnosti, ktoré trpia konfliktmi a extrémnou chudobou, a to najmä preto, že ľudia v Afganistane hodnotia kvalitu svojho vlastného života len ako 2,4 z 10. Afganistan skončil na 146. mieste.

SkryťVypnúť reklamu

Vo všeobecnosti by sa dalo povedať, že šťastie a spokojnosť ovplyvňujú dobre ekonomické podmienky v krajine, dôvera v inštitúcie a pocit bezpečia, nízka miera korupcie a vysoká miera slobody a sociálna podpora. Zaujímavý je tiež fakt, že krajiny, ktorých obyvatelia majú prosociálne cítenie, teda sú štedrí, venujú sa dobrovoľníctvu a podporujú charitu, sú v konečnom dôsledku šťastnejší. Výskum šťastia si začal všímať aj vplyv génov na šťastie. Inými slovami, niektorí ľudia sú šťastnejší ako iní, aj keď majú relatívne podobné životné podmienky. Naše gény totiž môžu ovplyvniť výber prostredia a ľudí, s ktorými vytvoríme väzby, a reakciu na nich. V správe sa tiež píše o tom, že výskum šťastia v západných krajinách má tendenciu ignorovať dôležité pozitívne emócie, ktoré predstavujú nízke vzrušenie, a pramenia zo stavu pokoja, mieru a harmónie. Nedávny výskum ukazuje, ako významne tieto emócie prispievajú k celkovej životnej spokojnosti.

Dôležité je však uvedomiť si, že šťastie je aj veľmi individuálny stav a každý z nás môže ovplyvniť to, aký život bude prežívať a či v ňom bude šťastný a spokojný. Inšpirovať nás môžu napríklad krajiny, v ktorých sú ľudia výrazne šťastnejší. Chcete sa dozvedieť, ako byť šťastný? Prečítajte si tento text: https://mamavdansku.com/ako-byt-stastny-inspirujte-sa-danmi/

Natália Šepitková

Natália Šepitková

Bloger 
  • Počet článkov:  20
  •  | 
  • Páči sa:  145x

Som novinárka a mama žijúca v Dánsku. Na webe mamavdansku.com píšem o živote, cestovaní a rodičovstve v tejto škandinávskej krajine. Zoznam autorových rubrík:  ŽivotCestovanieMaterstvoToto čítam

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

316 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu