Pre lepšiu predstavu, kde sa bledule vyskytujú, sú tu 2 letecké snímky obce Úbrež, obe fotené od juhovýchodu. Na prvej snímke vidieť severovýchodnú polovicu Zemplínskej šíravy, vpravo je časť úbrežského lesa Karná. Uprostred snímky je hospodársky dvor s chovom jalovíc, vľavo od hospodárskeho dvora je maličká cigánska osada Jaruška.

Na druhej snímke je vpravo od sverovýchodného cípu Zemplínskej šíravy v podhorí Vihorlatu obec Jovsa, medzi vrcholom Vihorlatu a lesom Karná je obec Poruba pod Vihorlatom. Na úpätí Vihorlatu, medzi Jovsou a Porubou p/V je pri potoku Myslina prírodná rezervácia Jovsianska hrabina. Úbrežská lokalita s výskytom bledule jarnej sa ťahá z lesa Karná cez prostredný výbežok lesa smerom k Zemplínskej šírave popri potôčiku s tradičným názvom Krivák.

Na prechádzky chodím najčastejšie cez cintorínsky kopec a bývalú vinicu do lesa Karná. Tento hrabovo - dubový les, ako je vidieť z predchádzajúcich obrázkov, nie je spojený s vihorlatskými lesmi. Vysadil ho pred storočiami miestny gróf, teraz je majetkom Štátnych lesov. Pred cca 8 rokmi Štátne lesy Karnu oplotili a urobili z nej oboru pre diviaky. Hubári a osadníci zákaz vstupu do lesa nerešpektovali. Lesníci nestačili opravovať diery v plote a tak sa rozhodli na prirodzených vstupoch do lesa postupne urobiť až 5 prechodov cez dvaapolmetrový plot, pri osade dokonca nižší a širší, ako ostatné, aby sa dalo cez neho preniesť drevo.

Popri oplotení prichádzam až k potôčiku, ktorý poznám od detstva ako Krivák, teraz je na mapách označený ako Karniansky potok. Bledule pri ňom rástli od nepamäti, v detstve sme túto lokalitu nazývali Chytračkova amerika. Tu sú už prvé bledule, tohto roku zakvitli s dvotýždňovým predstihom.









Okolo potôčika je takmer vrbový prales, o toto mäkké drevo nie je v blízkej osade záujem.






O tvrdšie drevo záujem je.




Bledule sa tu vyskytujú okolo potôčika v dĺžke cca 300 metrov, od oplotenia Štátnych lesov po vstup do bývalého areálu veľkého hydinárskeho komplexu. Komplex, pozostávajúci z 12 veľkých hál, kotolne, vodojemu, elektrozvodne s generátorom a iným príslušenstvom, bol po ukončení stráženia na prelome tisícročí za pár mesiacov kompletne rozkradnutý. Zmizli ešte aj kábly zakopané v zemi, betónové kocky z obloženia priekop okolo ciest, kamene, štrk a piesok zo základov pod chodníkmi v halách, oplotenie a všetko ostatné. Ako pamiatka na hydinársky komplex zostal trčať len betónový komím a stále užšie asfaltové cesty,ktoré pohlcuje džungľa.


Späť som sa vrátil po opačnej strane potôčika.














O sedem až desať dní bude celá 50 metrov široká a 300 metrov dlhá plocha okolo potôčika biela od rozkvitnutých bledulí.