Miroslav Sambor vo svojom článku informuje o notoricky známych problémoch na Luniku IX s neplatičmi a ich vynachádzavosti pri čiernom odbere elektrického prúdu, ale už aj vody, nevymožiteľnosti astronomicky narastajúcich dlhov od obyvateľov a z toho vyplývajúca strata Bytového podniku mesta Košice v hospodárení za rok 2009 vo výške 10 a pol miliona eur. Nič nového pod slnkom, tak to funguje dlhé roky, riešenie problému je v nedohľadne.
Viac ma zaujal článok Milana Potockého o duplicitnom poberaní prídavkov na deti na Slovensku aj v Anglicku. U nás na východe o tom nevie snáď len hluchý (aj ten si už o tom možno niekde prečítal, aj keď sa na túto tému často nepíše). Bežne sa o tejto téme už dlhé roky rozprávajú naši spoluobčania na verejnosti. Zoberú si do Anglicka rodné listy detí, ktoré tam nikdy neboli a pri fyzickej kontrole si deti požičiavajú. Neviem, čo to máme za zákony, ale počul som o prípadoch, že aj u rodín, ktoré boli s deťmi pár mesiacov v Anglicku, sa im po návrate domov spätne vyplácali dávky. No a potom si majú za čo pokúpiť lacné domy v dedinách, ako je tá naša a ako bónus auto, na ktorom sa pubertiaci preháňajú po dedine s neodmysliteľnou hlasnou hudbou, ktorej spodné tóny počuť na pol kilometra (moja starká si myslí, že hrmí).
Zhruba pred rokom som zaregistroval, že sa anglické úrady konečne zobudili a začali spolupracovať s našími pri odhaľovaní duplicitného poberania prídavkov na deti. Ako sa píše v spomínanom článku, duplicitné poberanie slovenských a anglických prídavkov na deti je podľa polície a sociálnych úradov na ústupe. Kým v roku 2007 sa pokúsilo v okresoch Michalovce a Sobrance poberať dávku doma aj v zahraničí takmer dvetisíc rodín, v tomto roku rieši michalovský úrad práce iba približne sto prípadov. Tento trend potvrdil aj starosta obce Pavlovce nad Uhom, z ktorej je v zahraničí až 1 500 obyvateľov, vrátane detí. Drvivá väčšina žije vo Veľkej Británii. Špekulanti zneužili v zahraničí rodné listy ich detí. "Mali sme prípad, keď takto zneužili matku ôsmich detí. Jej muž bol vo väzení a niekto na ich deti poberal v Anglicku peniaze," vysvetlil starosta. Ako píše v článku Milan Potocký, slovenskí Rómovia dávajú prednosť prídavkom na deti v zahraničí, kde je príspevok na dieťa až päťnásobne vyšší a je pre viaceré mnohodetné rodiny stále výhodným biznisom. Takže aspoň tento problém sa rieši a ušetríme aspoň pár eur, keď nám už unikajú milióny.
Tých problémov s rómskou komunitou je strašne veľa, aj keď Sulíková SaS vo volebnom programe tvrdí, že rómsky problém neexistuje, že je len problém sociálne odkázaných spoločenstiev (SOS). V podstate majú pravdu, pretože problémy nie sú s celou komunitou, ale hlavne so segregovanými osadami. Aj keď poznám dosť neprispôsobivých sociálne odkázaných aj mimo osád v susedstve slušných ľudí. Musím však poznamenať, že takíto asociáli, znepríjemňujúci život spoluobčanom, sa vyskytujú aj medzi majoritným obyvateľstvom.
Ako teda problematiku riešiť skôr, kým nám prerastie cez hlavu? Podľa môjho názoru je to beh na dlhé trate, ktorý však už musí po nastávajúcich parlamentných voľbách odštartovať.
Základom pre budúcnosť musí byť vzdelanie, kde terajšia (a pravdepodobne aj budúca) vláda mieni vytvárať internátne školy. Proti tomu sa však vzbúrila Amnesty International, ktorá oddeľovanie detí od rodiny považuje za neprípustné. SaS navrhuje zjednotiť normatív na žiaka špeciálnych ZŠ, integrovaného žiaka a žiaka z SOS podľa zásady, že výška normatívu pre žiaka so špeciálnymi potrebami bude závislá od miery postihnutia a od druhu jeho potrieb, nie od zariadenia, v ktorom je vzdelávaný a presunúť psychlógov z poradní do škôl. Toto sa mi vidí ako dobrý nápad, pretože štát nesprávnymi pravidlami prerozdeľovania financií podporuje začleňovanie rómskych detí do špeciálnych škôl, čo tie chytrejšie deti brzdí. Páči sa mi aj nápad SaS budovať komunitné centrá pri osadách a uzákoniť dvojročnú povinnú predškolskú dochádzku pre deti z SOS tam, kde sa nachádza komunitné centrum (výchovu by zabezpečovali komunitní pracovníci).
Ďalším problémom, ktorý sa musí riešiť okamžite, je kriminalita. Tam vidím nutnosť predovšetkým naplno využívať možnosti doteraz platných zákonov. A urýchlene rozšíriť tzv. farmársky zákon aj na domy, dvory a záhrady, čo svojho času neúspešne presadzoval poslanec Kužma z SDKÚ. Zriadiť policajné stanice priamo pri problémových osadách a posilniť ich právomoci. Pretože finančné postihy sú u sociálne odkázaných nevymožiteľné, uzákonniť možnosť odpracovať si akúkoľvek finančnú sankciu pri verejnoprospešných prácach.
Veľmi závažným problémom, od ktorého sa odvíja aj kriminalita, je nezamestnanosť Rómov. Takmer 100 %-ná nezamestnanosť vo východoslovenských osadách je alarmujúca. Práce na čistení vodných tokov, ilegálnych skládok odpadu, ale aj intravilánov dedín a miest je dosť, chcelo by to len dopracovať legislatívu a presmerovať týmto smerom toky dotácii z eurofondov.
Dalo by sa takto pokračovať o riešení ďalších problémov, návrhov odznelo najmä v internetových diskusiach už viac ako dosť, žiadne zázračné reálne riešenia však neexistujú. Ako som poznamenal vyššie, je to beh na dlhé trate, ak však nechceme, aby sa naši potomkovia do 20 rokov všetci z východu odsťahovali, je najvyšší čas zvoliť si takú vládu, ktorá začne problémy riešiť.