Iná hudba

Dnes sme zahlcovaní rôznou hudobnou produkciou, často krát na úkor kvality. Sám som dosť hudobný všežravec, najmä kvalitnejšej tvorby. Vypočujem veľmi veľa žánrov, aj keď niektoré nemusím...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

A tak som urobil aj krok bokom, započúval som sa do tvorby skupiny GAILARD z Liptovského Mikuláša. Hrajú niečo, čomu sa nadáva "renesančný folk". Čo je to folk, asi mnohí vedia. Čo je ale renesančný? Prevedenie, motivika a harmónie, ktoré dýchajú zámkami, históriou, koňmi, takým stredovekom s korením fantasy. Podotknem, že toto nie je práve môj cieľový žáner, ale veď nič sa nestane...

Počúvam piesne z ich CD Templári bez koní (2013) a CD V tieni draka (2014)

Môžte sa pridať: http://bandzone.cz/gailard

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Piesne sú zaujímavé najmä atmosférou (Vitajte v stredoveku), hudobnými nástrojmi, ktoré dnes deti pomaly nepoznajú a ostatní skoro nepočujú. Najznámejší nástroj - gitaru takmer nepočuť, naopak, dôrazné sú píšťalky rôzneho druhu (Márnosť snov), krásne spracovanie spevov, viac hlasy, mužský a ženský dohromady. Výrazné sú strunové nástroje - najmä violončelo (Lesná víla) a husle. O rytmus sa stará bubienok (Zakliaty), či rytmické paličky (Básnik a pýcha). Toľko k identifikovaným nástrojom. Aranžmány sú vynikajúce, každú chvíľku je výrazný raz jeden, raz druhý nástroj, žiadne monotónne prevedenia, ale kreativita.

SkryťVypnúť reklamu

Tempá. Väčšina skladieb je hraná v príjemnom tempe, nič nadupané, šialené tempá, práve naopak. Hudba je upokojujúca, skôr pomalšia (Lovec) a stredne rýchla (Cesta). Pohladí, nepreberie človeka v rannom vstávaní, skôr večer upokojí, či vynikajúco dotvorí príjemnú, nekomerčnú chvíľku pri sviečke, víne, bez telky a inej konzumnosti.

Spevy sú veľmi vydarené, občas síce na hranici mojich hraníc (Dračia pieseň), ale celkovo sú skvelo prevedené a sú výrazným plusom všetkých skladieb (Legenda bláznov).

Texty rozprávajú príbehy (Balada o pútnikovi), či nás zavedie do ríše fantasy (Malá čarodejnica), alebo do histórie (Lovec), alebo nikam (Inštrumentálka). 

SkryťVypnúť reklamu

Na ich web stránke http://www.gailard.sk/ sa dočítam, kto vlastne spáchal tieto skladby. Keďže som ich už videl aj "naživo", dodám len:

Vedúcou kapely je Evka Kučerová http://www.gailard.sk/products/evka-kucerova/ zakladateľka, oživovateľka a duša tohto zoskupenia. Okrem spevu je zodpovedná za tempo skladieb (bubienok, paličky).

O píšťalky sa starajú Betka Šípková http://www.gailard.sk/products/betka-sipkova/ a benjamín GAILARDu, Barborka Malá, ktorá vôbec nie je malá, a ktorá každú skladbu doslova prežíva srdiečkom.

Husľové zafarbenie skladieb je dielom Zuzky Mrnčovej http://www.gailard.sk/products/zdenka-mrncova-husle/.

SkryťVypnúť reklamu

Najlepšie hodnotím čelistku, Zuzku Krížovú http://www.gailard.sk/products/zuzka-krizova/ , ktorá hrá s perfektnou ľahkosťou, prehľadom a najmä, veľmi kvalitne. Skladby si doslova užíva.

Jediným mužom v kapele je Matúš Medveď, ktorý prišiel do kapely ako posledný a ovláda šesť strún gitary (na skladbách sa nepodieľal).

Kto má záujem ich vidieť na koncerte, sledujte FB stránku https://www.facebook.com/pages/Gailard-hudobn%C3%A1-skupina-renesan%C4%8Dn%C3%A9ho-folku/124971994186425?fref=ts

Koncerty nie sú vedené v divokom štýle, sú viac pokojné, pri dobrom ozvučení (čo dnes býva častý problém a mnohí zvukári dokážu tak dokonale spackať hudbu, až to bolí (napr. FF Východná 2014, či koncert na košickom hrade, na ktorom som sa vyskytoval) určite hudba trochu ľudí spomalí a dobré ucho pocíti extázu jednotlivých nástrojov a celého aranžmánu.

Aký je celkový záver? Kto hľadá niečo dravé, niečo na nabudenie, tak táto hudba ho neosloví. Kto má rád nie práve lacnú hudbu, miestami až melancholickú, či relaxačnú, vyváženú, melancholickú a nebojí sa málo počúvaných nástrojov, toho GAILARD určite osloví. Piesne sa výrazne neodlišujú (ani niet veľa priestoru), sú pomerne jednoliate, aj keď nie sú vôbec nudné. Ak budem potrebovať niečo zaujímavé, príjemné na pohladenie nálady, GAILARD bude isto jedným z favoritov.

Ako dopadol u mňa? Určite to nebude poslednýkrát, čo som túto hudbu počul, skôr naopak, rád sa k nej vrátim. GAILARD skrátka tvorí veľmi zaujímavú, žánrovo menšinovú hudbu.

Z vystúpenia na Košickom hrade, júl 2015
Z vystúpenia na Košickom hrade, júl 2015 (zdroj: Peter Nezmar Šichula)
Peter Šichula

Peter Šichula

Bloger 
  • Počet článkov:  40
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som človek, z mäsa a kostí, s úsmevom aj slzami, s úspechmi aj s prehrami. Narodil som sa a žijem na východe Slovenska, som rozvedený, pracujem v strednom manažmente a venujem sa najmä ľudovému tancu. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

722 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
SkryťZatvoriť reklamu