Sniper - mýty a skutočnosť

Mýty o sniperoch a ich výkonoch sú rôzne. Ale čo je skutočnosť?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (23)

Sniper ( slovensky ostreľovač) je niekedy bežnými ľudmi braná ako mýtiská postava (podobne ako SWAT, Delta force ci Specnaz). Ide však o človeka, i keď nie úplne bežného. Sniper musí byť inteligentný trpezlivý a mať množstvo znalostí. A byť dobrý strelec.

No v prvom rade nie je len dobrý strelec ale hlavne znalec balistiky. Dôvod? nuž skúste na 100 metrov trafiť 0,33l plechovku. Nebude stačiť ani tá najlepšia puška a ďalekohľad. Ďaľším článkom je znalosť svojej zbrane a streliva. Plus znalosť ľudskej anatómie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prečo? Nuž pomaly (relatívne) letiaci projektil má síce nižšiu energiu dopadu, môže však z dôvodu rotácie poškodiť telo vážnejšie než rýchla guľka. Pomalé projektyli sa rýchlejšie vyklonia z dráhy a odovzdajú svoju pohybovú energiu okoliu. Sniper však potrebuje presnosť a vysoký dostrel. K tomu môže mať cieľ nepriestrelnú vestu. Takže musí poznať zbraň a potrebuje si vybrať presný druh munície vhodný na zásah.

Vo vojenských konfliktoch dochádza k stretu do 200 metrov (väčšinou v poli okolo 150-200 v mestskej aglomerácií do 100 metrov). Sniper operuje na 2-3 krát väčšiu vzdialenosť. V extrémnych alebo špecifických prípadoch do 1-1,5 kilometra. Na takú vzdialenosť nie je vhodné bežné strelivo.

SkryťVypnúť reklamu

Takže najznámejšie mýty o sniperoch:

čo výstrel to smrteľný zásah (One shot - One kill) - nikto nie je dokonalý ani špecialisti. Táto rovnica teoreticky platí do 500-600 metrov (pol kilometra!) ale netreba zabúdať, že nie každý zásah je smrteľný. Vojenský sniperi sa snažia usmrtiť, policajný vyradiť s činnosti a na to niekedy stačí zásah do ramena či nohy.

Sniper je obyčajný zabiják - nuž je to povolanie ako každý iný vojak či policajt. Má akurát lepšie skóre v počte zásahov

Je vyslovene samotár - nuž tak to je veľký omyl. Skoro vždy sú dvaja, strelec a výpočtár (zároveň chráni snipera) ktorý sleduje smer vetra, okolie a upozorňuje strelca.

SkryťVypnúť reklamu

Akákoľvek automatická puška je vhodná pre snipera - Nuž vačšina sniperov si vyberá práve poloautomatické pušky. Sú spoľahlivejšie a hlavne väčšinou chcú špeciálne. Ako je SVD (Sniperskaja Vintovka Dragunova) slávny Dragunov, HK(Heckler-Koch) PSG-1, HK SR-9 (športová puška), CZ 700, Barrett M82 a podobne.

Najjednoduchšie to má v boji - Nuž dovolím si taktiež nesúhlasiť. V minulosti bežný vojak bol zajatý. Vo Vietname kde si Američania spravili hanbu boli bežne vojaci zajatý a následne vymenený. Od prvej svetovej vojny však sniper bol zabitý pri zajatí a tak to je vcelku aj dnes.

Každý lepší strelec môže byť sniper - Nuž aj áno aj nie. Ako som uviedol vyššie nejde len o streľbu. Robia zároveň pozorovania, musí vedieť čo sa deje na bojisku a podobne. Existujú tri oblasti ktoré sniper musí zvládnuť - streľba, bojový výcvik (poľný), stratégia a taktika. Streľba je jasná, poľný výcvik mu umožní prežiť a pohybovať sa v boji. vie podľa neho odhadnúť čo by sa mohlo stať. No a ako taktik a stratég vie podať informácie na velenie alebo vie odhadnúť potencionálny cieľ. U policajných sniperov je to trochu iné. Vie sa pohybovať v meste, nájsť vhodnú pozíciu a pokiaľ má možnosť streľby musí odhadnúť správny okamih výstrelu.

SkryťVypnúť reklamu

Sniper sa niekam uloží a je to - nuž tu nejde ani o mýtus ako úplnú hlúposť. Dôležité je aby bol správne nasadený. inak stráca svoj význam a stačí poslať a riskovať život radového vojaka.

Nemá na bojisku konkurenciu a nepriateľa - nuž najväčším nepriateľom snipera je druhý sniper. Terorista či obyčajný vojak väčšinou snipera ani nenájdu. Iný sniper však pozná možnosti a premýšľa inak.

Každá puška pre snipera má tlmič výstrelu - no ide skôr o výjnimku. Tlmič je účinny iba u strely, ktorá opúšťa hlaveň zbrane a nedosahuje rýchlosť zvuku. Ide o samopaly (SMG SubMachine Gun)i keď i tam existujú výjnimky. Pre porovnanie guľka z Dragunova má rýchlosť 830 m/s, z PSG-1 868 m/s obe sú to sniperky. Samopal HK MP-5 od 315 (SD verzia s tlmičom) do 400 m/s, CZ vz 51 (Škorpión) 320 m/, oba sú SMG. Útočné pušky M-16 930 m/s, AK-47 710m/s a CZ SA-58 705 m/s. Pre úplnosť rýchlosť zvuku je 344 m/s. Sniperky s tlmičom sa používajú skôr občasne kvôli krátkemu dostrelu a nízkej účinnosti.

Každý už raz niekoho zastrelil - Taktiež hlúposť. Mnohí sniperi nikdy neboli a snáď ani nebudú v ostrom nasadení

Sniper stráca v mieri význam - nie je to pravda. Slúžia ako zaisťovanie, prevencia či ochrana objektov z vysokou dôležitosťou

Vo vojnách umierajú ľudia, často pre absolútnu hlúposť, v mieri sa nájde dosť situácií kde sniper tiež nájde svoje uplatnenie. Napríklad ochrana vládnej schôdzky. Väčší počet ich bol nasadený napríklad pri schôdzke M. Dzurindu a A. Šarona 11. 11.2003.

Miroslav Šido

Miroslav Šido

Bloger 
  • Počet článkov:  13
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Informatik / fotograf na voľnej nohe. špecializujem sa na analýzy v oblasti bezpečnosti a manažmentu IT, Mám certifikáty z BI, projektového manažmentu, testovania, systémovej a aplikačnej integrácie a správy systémov na platforme Microsoftu.jeden z bývalých ľudí okolo projektu wug.sk Zoznam autorových rubrík:  testy ITITSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
INESS

INESS

108 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu