Východná konferencia
Vo Východnej konferencii sa s výnimkou tímu Barys Astana ( Kazachstan ) nachádzajú iba ruské tímy. Jednoznačným lídrom sa v tejto sezóne stal tím - Avangard Omsk, ktorý s prehľadom zaknihoval víťazstvo predčasne, a to nielen vo svojej konferencii ale v celej KHL vôbec.
Omsk sa v tejto sezóne opieral najmä o vynikajúce výkony českého dua Jágr-Červenka. Práve Roman Červenka, sa stal najlepším strelcom základnej časti (51 zápasov - 31 gólov), čo je naozaj impozantný výkon , veď bola to jeho vôbec prvá sezóna v KHL. Z 31 gólov sa až 13 Červenkovi podarilo dosiahnuť v presilových hrách. Omsk pod vedením fínskeho trénera Raima Summanena sa radí medzi tímy, ktoré patria medzi najväčších ašpirantov v boji o titul. V Omsku nájdeme mnoho hráčov, ktorý sú známy najmä zo svojho pôsobenia na medzinárodných šampionátoch. Avangard nieje iba o Jágrovi a Červenkovi. Hráči ako Perezhogin, Kulyash či Vampola vzbudzujú u súperov rešpekt. V bráne sa Omsk spolieha na fínskeho gólmana Kariho Rama, ktorý patrí v priemere inkasovaných gólov medzi najlepších ( 1,97).
Omsku patrí druhé miesto medzi najmenej vylučovanými tímami KHL,a naviac ich úspešnosť v oslabeniach - 86,1% je kľúčom k úspechu. V presilovkách si Omsk drží štandard okolo 19,7 % , čo ho radí na tretie miesto v úspešnosti využívania presilových hier. Chuť prehry okúsil Omsk v domácom prostredí celkovo iba tri-krát, z toho dva-krát v riadnom hracom čase a raz po trestných strieľaniach.
S miernym odstupom za Omskom sa umiestnili tímy - Ak Bars Kazaň a Salavat Yulayev Ufa.
Kazaň, ktorá sa pokúsi o obhajobu triumfu z predchádzajúceho ročníka sa bude opierať najmä o výkony svojho kapitána a zároveň aj najproduktívnejšieho hráča - Alexeia Morozova, ktorý prispel k produktivite tímu 21 gólmi a 35 asistenciami. Útočná sila Kazane je veľmi závislá aj od fínskeho útočného trojzáprahu - Immonen, Kapanen, Pesonen ( spolu 101 bodov), či minuloročného TOP kanoniera KHL Marcela Hossu, ktorého doterajšie výkony sú v tejto sezóne veľkým sklamaním. V základnej časti nastrieľal 16 gólov. Obrana sa opiera o ruskú reprezentačnú dvojicu Yemelin - Nikulin, z ktorých sa o produktivitu stará najmä Ilya Nikulin - 49 zápasov 40 bodov. Do pozornosti patrí aj obranca Evgeny Medvedev s najlepšiou štatistikou +/- medzi obrancami v celej KHL (+27). Brankárskou jedničkou sa pre túto sezónu stal Petri Vehanen, ktorý podával stabilné výkony počas celej sezóny. Priemer 2,10 gólu na zápas to iba potvrdzuje.
Po Omsku sa Kazaň stala druhým najúspešnejším tímom v stretnutiach na ľade súperov. Z vonkajších ihrísk dokázali hráči Kazaňe priniesť 52 bodov ( Omsk 53).
Ufa sa už tradične pohybuje v horných poschodiach tabuľky. Jej najväčšou zbraňou je bezpochyby ruský supertalent - Alexander Radulov. Radulov sa stal suverénne najproduktívnejším hráčom celej KHL. Radulov sa v základnej časti zastavil na číslach 20 gólov a 60 asistencií v 56 zápasoch. Aj druhý hráč v celkovej produktivite oblieka dres Ufy - nórsky talent Patrick Thoresen. Thoresen zaostal za Radulovom o 15 bodov ! Útok Ufy však nieje iba o Radulovovi a Thoresenovi. Veď mená ako Kozlov, Klepiš či Zinovyev hovoria jasnou rečou. V obrane vyniká v produktivite český zadák Jaroslav Blaťák (48z 29b) , a slušnou štatistikou +/- sa môže pochváliť Kiril Koltsov ( + 22). V bráne sa Ufa môže spoľahnúť na vyrovnané výkony dvojice brankárov - Vitaly Kolesnik a Erik Ersberg, ktorých priemer neprekračuje hodnotu 2,3 gólu a úspešnosť neklesá pod 92,2%.
Okrem produktivity ovládla Ufa aj úspešnosť využívania presilových hier a to konkrétne s úspešnosťou 23%. Najlepším presilovkovým strelcom Ufy je Igor Grigorenko s 11 gólmi.
Za trojicou Omsk,Kazaň a Ufa sa ešte ako tak dokázal väčšinu sezóny držať Metallurg Magnitogorsk, no v závere už stratil dych a nakoniec skončil štvrtý s výrazným odstupom.
Magnitogorsk sa opiera o vyrovnanosť prvých dvoch formácií, z ktorých sa bodovo najvýraznejšie presadila fínska dvojica Petri Kontiola a Juhamatti Aaltonen, pričom im zdatne sekundoval Alexei Kaigorodov. Aj obrana nesie fínsky rukopis. Najlepším obrancom Metallurgu sa v základnej časti stal Janne Niskala- 11 gólov 18 asistencií a 17 plusových bodov. Asi najväčšou slabinou v porovnaní s Omskom, Kazaňou a Ufou bol pre Magnitogorsk brankár. Jedničkou bol Gregory Gelashvili, no jeho čísla patrili medzi priemer - úspešnosť 92,1% no priemer inkasovaných gólov je 2,52.
Magnitogorsk nemôže byť vôbec spokojný s tým, že úspešnosť jeho hry v oslabení dosiahla v základnej časti úspešnosť 78,4%, čo je najslabšie oslabenie v celej lige !
Na piatej pozícii sa nachádza asi najväčšie prekvapenie tohto ročníka - nováčik Yugra Chanty Mansijsk.
Chanty Mansijsk pred sezónou deklarovala za svoj cieľ udržnie sa medzi elitou, no nakoniec sa jej podarilo urobiť kusisko práce naviac. Odstup od špičky je síce markantný, no pozícia v strede tabuľky je istotne prekvapením. Chanty Mansijsk začínal sezónu aj s troma Slovákmi v kádri. Postupne však Yugru opustili Dravecký, Bulík a aj Zagrapan. V produktivite sa výraznejšie nepresadil nikto, ale vyrovnanosť útočných formácií zaistili Chanty Mansijsku piate miesto vo Východnej Konferencii. Veľkou oporou nováčika bol najmä brankár Mikhaili Byriukov, v závere súťaže sa síce jeho čísla zhoršili, no je to práve on, kto zabezpečil Yugre postup do play-off hneď v premiérovej sezóne. Základnú časť ukončil s úspešnosťou 91,8 % a priemerom 2,26 inkasovaného gólu na zápas.
Problémy s využívaním presilových hier sú azda jediným vážnejším problémom pred nastávajúcim play-off. Úspešnosť 14,3% patrí medzi najslabšie v lige.
Šieste miesto sa ušlo Sibiru Novosibirsk.
Novosibirsk ťažil najmä z produktivity Igora Mirnova ( 16g 24a) a fínskeho veterána Villeho Nieminena (12g 23a). V bráne sa Sibir opieral a bude opierať o výkony švédskeho gólmana Stefana Liva, ktorého štatistiky patria k lepšiemu priemeru ( 91,6% a 2.21 gólu na zápas). Veľkým plusom pre Novosibirsk bola úspešnosť využívania presilových hier - 19,7% ( tretí v lige).
O posledné dve postupové miesta sa do posledného zápasu rozhodovalo medzi Barysom Astana a Neftekhimikom Nižnekamsk.
Astana ako jediný zástupca Kazachstanu v KHL, mal pred sezónou jasne stanovený cieľ - účasť v play-off. Ten sa im podarilo naplniť, a to najmä vďaka spoľahlivým výkonom českej dvojice útočníkov Jiří Novotný a Lukáš Kašpar, ktorí výdatne sekundovali najproduktívnejšiemu hráčovi tímu Brandonovi Bochenskimu (38 zápasov 22g 23a). V produktivite defenzívy kraľoval v Astane Kevin Dallman ( 12g 27a) no v hodnotení +/- nazbieral len +9 bodov, tam bol najúspešnejší jeho kolega Vitaly Novopashin ( +25). Brankárskou jednotkou pre play-off by mal byť Vitaly Yeremeyev s priemerom 2.3 a úspešnosťou cez 92,7%.
Posledná postupová priečka na Východe sa ušla Nižnekamsku. Nižnekamsk sa počas sezóny pasoval s nevyrovnanými výkonmi, a to najmä v obrane a v bráne. V bráne sa počas celej sezóny viac-menej pravidelne striedali Ivan Kasutin a Scott Munroe. Ani jeden nedokázal obsadiť post jednotky na výrazne dlhšiu dobu. Nižnekamsk mal prekvapivo celkom produktívny útok, 159 gólov ( 8. najlepší v lige), veľa gólov však aj inkasoval - 162 gólov ( 7. najhorší v lige). V Nižnekamsku začal sezónu aj slovenský obranca Peter Mikuš, angažmán však nedokončil. V útoku sa výraznejšie nepresadil ani jeden z hráčov, produktivita bola rovnomerne rozložená na prvé dva útoky. Sergei Konkov (18g 19a) Maxim Pestushko(17g 19a).
Pod čiarou postupu ostali tímy Traktor Čeljabinsk, Avtomobilist Jekaterinburg, Amur Chabarovsk a Metallurg Novokuzneck.
V tíme Jekaterinburgu začínali sezónu aj Miroslav Lažo, Tomáš Slovák a Michal Sersen. Dokončiť ju dokázal len Sersen, keď Jekaterinburg ukončil spoluprácu s Lažom aj Slovákom pre nepresvedčivé výkony.
Roman Kukumberg sa v minulej sezóne tešil zo zisku trofeje pre víťaza KHL, tento rok sa mu v tíme Amuru Chabarovsk neušla účasť v play-off.
Štvrťfinálové dvojice:
Avangard Omsk - Neftekhimik Nižnekamsk
AK Bars Kazaň - Barys Astana
Salavat Yulayev Ufa - Sibir Novosibirsk
Metallurg Magnitogorsk - Yugra Chanty Mansijsk
Západná konferencia:
Víťazstvo v Západnej konferencii si s predstihom zabezpečil tím Lokomotiv Jarosľavl. Nás môže tešiť, že najproduktívnejším hráčom Lokomotivu sa stal Pavol Demitra, a výrazne tak pomohol k postaveniu Jarosľavlu.
Jarosľavl si prvenstvo vo svojej konferencii absolútne zabezpečil, keď počas celej sezóny podával vyrovnané výkony a vyhol sa výpadkom formy, čo sa o jeho súperoch povedať nedá. O produktivitu Jarosľavlu sa staral už spomínaný Demitra (18 g 43a) a jeho český spoluhráč Josef Vašíček, ktorý sa s 14-timi presilovkovými zásahmi stal najlepším strelcom v presilovkách v celej KHL. Česko-Slovenská spolupráca má v tomto tíme viditeľný rukopis, veď hlavný trénerom bol Čech Vladimír Vůjtek. A aby toho nebolo málo, najproduktívnejším obrancom tímu a celej ligy vôbec sa stal Karel Rachůnek (11 g 35a). V bráne Lokomotivu sa na poste jedničky veľmi pevne usadil Dimitrij Kotschnew. Rodák z Kazachstanu, no s nemeckým pasom dosiahol v 44 zápasoch úspešnosť 92% a priemer 2.41 gólu na zápas.
Lokomotiv sa môže pochváliť druhým najlepším útokom v lige hneď za Ufou ( 202 gólov ). V úspešnosti presilových hier sa delí o 3. miesto spolu s Novosibirskom - 19,7 %.
Na pozíciach za Jarosľavlom bolo dianie oveľa vyrovnanejšie. Boj o ďalšie priečky zviedla trojica tímov Dynamo Moskva, SKA Petrohrad a Atalant Mytyšči.
Dynamo Moskva je slovenskému fanúšikovi známe, veď tam pôsobia až traja Slováci. Martin Štrbák a Dominik Graňák patria medzi opory zadných radov Dynama. Graňák nazbieral v sezóne slušných 24 bodov, štatistiku mu však kazí iba jedna "pluska" v hodnotení +/-. Obrana Dynama sa najviac opiera o výkony Maxima Solvyeva ( 19g 16a). Tretím Slovákom do partie ku Graňákovi a Štrbákovi je útočník Miroslav Šatan. Ten však stihol odohrať iba 6 zápasov ( 1 gól a 2 asistencie ), na play-off by už však mal byť v poriadku. Útok Dynama patril v lige k slabším ( 149 gólov ). Jeho produktivitu ťahal najmä Konstantin Gorovikov s bilanciou 11 gólov a 27 asistencií. Moskovský klub však patril s úspešnosťou 86,5% k najlepším v oslabeniach. Bránu Dynama hájil vo väčšine zápasov Michael Garnett ( 91,6%) , no zdatne mu sekundoval Alexei Volkov (90,7%).
Pred začiatkom sezóny by ste pri pohľade na súpisku SKA Petrohrad určite očakávali viac bodov ako 96. Stačilo to na 3.miesto. U obrancov ako Grebeškov, Vyshnevsky či Gusev sa očakával určite vyššia produktivita , ako 15 bodov za sezónu a takisto aj lepšie štatistiky v hodnotení +/-. V útoku nájdete mená ako Maxim Sushinskyi, Maxim Afinogenov, Petr Čajánek. Najvýraznejšie sa však v útoku presadil švédsky talent Mathias Weinhandl, ktorý zaznamenal veľmi slušnú štatistiku 21 gólov a 28 asistencií. Tak ako v útoku, tak aj bráne sa prekvapivo presadila mladosť pred skúsenosťou. Mladý český brankár Jakub Štěpánek hneď vo svojej prvej sezóne v KHL dosiahol ukážkové štatistiky 92,3% a priemer 2,05 gólu na zápas. Chrbát mu kryl skúsený ruský brankár Jevgenij Nabokov.
Petrohradu hra v presilovkách veľmi nešla a s úspešnosťou 16,6 % sa pohyboval v druhej polovici tabuľky úspešnosti. Oslabenia vychádzali už oveľa lepšie, kde s úspešnosťou 85,9% obsadili celkovo 4.miesto.
Atlant Mytyšči skončil základnú časť na 4. mieste. Mytyšči inkasoval najmenej gólov zo všetkých tímov KHL - 115 gólov. Obrana, v ktorej kraľovali ruskí obrancovia Dimitry Bykov a Ilya Gorokhov, patrila k najmenej priepustnejším v lige. Svoje si v obrane odohral aj Slovák Jaroslav Obšut. V útoku sa najvýraznejšie presadil Sergei Mozyakin. Mozyakin s 27 gólmi a 34 asistenciami obsadil v tabuľke produktivity 4.miesto. V útoku Atlantu nájdeme aj českú enklávu, ktorú tvoria Zbyněk Irgl, Jan Bulis a od konca januára aj Jan Marek, ktorý prestúpil z trápiaceho sa CSKA. V bráne bol oporou Vitaly Kovaľ s úspešnosťou okolo 91,6 % a priemerom 2.11, no ku koncu sezóny sa výraznejšie presadil Konstantin Barulin a s priemerom 1,93 ovládol brankárske štatistiky.
Za trojicou Atalant Mytyšči, SKA Petrohrad a Dynamo Moskva sa s menším odstupom umiestnil Severstal Čerepovec a Spartak Moskva.
Čerepovec si vydobil 5. miesto po základnej časti. Boj o toto miesto zvádzal so Spartakom takmer až do posledného kola. Obrana tímu zodpovedala za väčšinu bodových ziskov, keďže útok nepatril k veľmi produktívnym, s výnimkou konca základnej časti. Obranu viedli Maxim Chudinov (23 bodov) a Ondrej Nemec (17 bodov). V už spomínanom nevýraznom útoku sa dokázali najviac presadiť Vadim Shipachev (13 g 25a) a Josef Straka (19g 19a). V bráne Čerepovca sa s takmer železnou pravideľnosťou striedali Rastislav Staňa a Vasily Koshetchkin. Ich priemerná úspešnosť sa pohybovala okolo 91 %.
Spartak Moskva sa ešte v polovici sezóny potácal na nepostupových miestach. Nepresvedčivé výkony pripravili o post trénera českého kormidelníka Miloša Říhu a neskôr aj Igora Pavlova. V obrane Spartaku bola najviac vyťažovaná dvojica Oleg Piqanovich (17 bodov) a Ivan Baranka (17 bodov). Obranu moskovčanov hájil aj Jaroslav Obšut. Okrem Ivana Baranku a Jaroslava Obšuta sa v kádri Spartaku Moskva nachádzajú ešte štyria ďalší hráči. Štefan Ružička sa stal najproduktívnejším hráčom Spartaku, keď nazbieral 32 bodov ( 17g 15a). Za ním sa umiestnil kapitán Spartaku Branko Radivojevič ( 7g 23a). Spartak strelil v základnej časti iba 129 gólov, čo ho radí až na 19. miesto v počte strelených gólov. V bráne sa pevne usadil český veterán Dominik Hašek. Jeho výkony neboli ideálne hneď od začiatku. Neskôr sa však práve Dominátor stal strojcom postupu Spartaku do play-off. Hašek ukončil základnú časť s úspešnosťou 91,5 %.
Spartak sa o svoj postup postaral najmä svojou formou v mesiaci január, keď vyhral 10 z 12 zápasov.
Posledné dve postupové miesta sa ušli tímom Dinamo Riga a Dinamo Minsk. Riga a Minsk sa pridali k Astane ( Východná konferencia ), a tak narušili ruskú hegemóniu tímov, ktoré si zahrajú v play-off.
Dinamo Riga pod vedením Júliusa Šuplera sa po minuloročnom senzačnom postupe do semifinále konferencie, keď v štvrťfinále vyradilo víťaza základnej časti SKA Petrohrad, by na tento úspech veľmi rado nadviazalo. O siedme miesto v základnej časti sa postaralo Lotyšské reprezentačné jadro tímu. Najprodutuktívnejším obrancom sa stal veterán Sandis Ozolinš - 6 gólov a 26 asistencií. V Lotyšskom tíme sa dobrými výkonmi prezentoval aj slovenský útočník Tomáš Surový ( 13g 18a). O produktivitu tímu sa však staral kompletný reprezentačný útok Lotyšska - Lauris Darzinš (21g 23a), Mikelis Redhlis ( 16g 23a) a Alexanders Niživijs ( 12g 24a). V bráne sa konštantnými výkonmi prezentoval Chris Holt.
Bieloruské Dinamo Minsk sa o účasť v play-off musel biť až do predposledného kola. Defenzíva tímu stála a padala najmä na výkonoch slovenského obrancu Petra Podhradského a jeho českého kolegu Davida Petráška. Najproduktívnejším hráčom Minsku sa stal Konstantin Glazachev ( 12g 24a) . V útoku sa dobrou hrou prezentoval aj Slovák Jozef Stumpel ( 12g 16a). V bráne sa Minsk spoliehal najmä na amerického brankára Roberta Escha, ten však postupne svoju pozíciu prepustil Andrejovi Mezinovi, keďže nepodával optimálne výkony. Mezinove štatistiky na konci základnej časti vykazovali čísla - 2.11 gólu na zápas a 92,2 % úspešnosťou zákrokov.
Na Západe sa do play-off nedostali Torpedo Nižnij Novogrod, CSKA Moskva a Víťaz Čechov. Sklamaním boli najmä výkony moskovského CSKA, ktoré pred sezónou hlásalo návrat na staré pozície. Realita však bola iná. V Západnej konferencii bolo narozdiel od Východnej iba jedenásť tímov. Dvanástym tímom mal byť HC LEV Poprad, ten však svoju účasť predčasne stiahol.
Štvrťfinálové dvojice:
Lokomotiv Jarosľavl - Dinamo Minsk
Dynamo Moskva - Dinamo Riga
SKA Petrohrad - Spartak Moskva
Atlant Mytyšči - Severstal Čerepovec