Vráti sa pocit radosti z hokeja ?

Pôvodne som mal pripravený článok, ktorý som plánoval uverejniť ešte pred prvým zápasom našich reprezentantov v Nemecku. Osobné veci mi  však nemožnili aby som to stihol. Ešte predtým, ako sa pustím do hodnotenia našich šancí na týchto majstrovstvách, tak ešte predtým sa aspoň na krátku chvílu obzrem za otváracím zápasom šampionátu medzi domácim Nemeckom a Spojenými štátmi.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Veľkolepý. Úžasný. Neopakovateľný. Famózny... . To je len zlomok z prívlastkov, ktoré dostal otvárací zápas tohtoročných MS. Na úvod si kladiem otázku. Veľkolepý ? Záleží od uhla pohľadu. Čo sa týka úrovne zápasu, tempa, tak pre mňa to bol zápas s prívlastkom priemerný. Dokonca, keď som nad tým rozmýšľal tak som si uvedomil, že podobný hokej sa dal vidieť aj vo finálovej sérii slovenskej extraligy. Akurát s výnimkou čísla 77 803. Ak sa na tento zápas pozeráme z tohto uhla pohľadu, tak inak ako veľkolepý sa tento zápas označiť nedá. Mnoho ľudí hovorí, že tí, čo boli na najvrchnejších miestach Veltins arény z toho nič nemali. Nemyslím si. Toto môžu tvrdiť, alebo ani nie tvrdiť, skôr lepšie povedané, toto sa môžu len domnievať tzv. "televízny fanúšikovia", ktorí nikdyneboli na žiadnom väčšom športovom podujatí. Atmosféra, ktorá v piatok večer panovala v Gelsenkirchene bola určite vynikajúca a určite si ju my, čo sme tento zápas sledovali len v za televíznou obrazovkou, nevieme predstaviť, keďže atmosféra sa cez ruchové mikrofóny prenáša len veľmi ťažko.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ďaľším dôležitým faktorom je aj to, že televízne kamery skreslujú celkov pohľad, takže výhlad určite nebol taký zlý, ako mnohí ( televízny) diváci tvrdia. Veď stačí si prečítať vyjadrenia ľudí, ktorí boli priamo na zápase. Pre nich, priamo zúčastnených, bol teto zápas určite taký, že si ho budú ešte dlhú dobu pamätať. Pre hráčov, teda aspoň podľa ich vyjadrení, už tento zápas až takým zážitkom nebol, aspoň, čo sa pocitu z hry týka. Je to pochopiteľné. Hokej sa má hrať na hokejovom štadióne. Ťažko prenesiete ideálne podmienky pre ľadový hokej na futbalový štadión. Už aj z pohľadu televízneho diváka sa dalo všimúť, že ľad veľkou kvalitou neovplýva. Thrnul by som to asi tak, že tento zápas bol vynikajúcim marketingovým ťahom a veľkou šou pre zúčastnených divákov. Naviac, pre nás európanov aspoň nachvílu potešenie, že sme tromfli Ameriku.

Skryť Vypnúť reklamu

Po spomenutí úvodného zápasu sa konečne dostávam k tomu, čo som chel napísať ešte pred začiatkom šampionátu. V tejto chvíli je už úvodný záaps slovenskej reprezentácie s Ruskom minulosťou. Áno, po vojne je každý kapitán. Priznávam, nečakal som to. Nečakal som, že dve minúty pred koncom zápasu sa Rusi budú obávať o výsledok.

Náš tím neobsahuje mená, ktoré by u súpera vyvolávali prehnaný rešpekt. Určite budete súhlasiť , že útok v zložení Zagrapan - Svatoš - Čiernik, neznie tak pompézne ako Hossa - Demitra - Gáborík. Náš tím hral zápas proti Rusom so srdcom, bojovnosťou, obetavosťou. A hlavné je to slovo tím. Konečne sa dalo vidieť, že tam nie je nikto, kto sa iba naháňa za osobnými štatistikami. Vynikajúci tímový výkon podporený skvelým brankárom Budajom, ktorý pôsobil veľmi isto a sebavedomo a vôbec nie ako brankár, ktorý celú sezónu presedel na lavičke iba ako náhradník. Hráči na ľade makali, neflákal sa nikto. To bol dôvod, prečo Hanlon minútu a pol pred koncom odovolal brankára. Počas power-play sme trafili tyčku. Opäť nám chýbal kúsok šťastíčka. Povedzme si však narovinu. Bolo by to férové, ak by sme vyrovnali ? Predsalen Rusi boli počas zápasu o niečo lepší a kvalitnejší i keď sme im vytrvalo vzdorovali.

Skryť Vypnúť reklamu

Skúsme zhodnotiť kvalitu nášho tímu. Najmä teraz po prvom zápase už môžme vedieť, čo sa dá od jednotlivých hráčov očakávať a reálne môžme zhodnotiť na čo naši hráči majú.

Zápas s Ruskom potvrdil, že najdôležitejším článkom dobre fungujúceho tímu je brankár. Brankár, ktorý podrží práve vtedy, keď to tím najviac potrebuje. V našej bráne sa proti Rusom objavil presne takýto brankár. Peter Budaj ukázal, že post tímovej jedničky si určite zaslúži. Zlikvidoval viaceré vyložené príležitosti Rusov,minimum pukov vyrážal pred seba... Týmto si dovolím tvrdiť, že práve brankár je našim najsilnejšm a najstabilnejším postom. Ak Budaj potvrdí svoj výkon aj v ďaľších zápasoch, tak v tom prípade nemám strach o brankársky post.

Skryť Vypnúť reklamu

Obrana nestojí práve na najpevnejších a najstabilnejších nohách. No ale ako vieme, a ako sme mali možnosť vidieť v našom prvom zápase - bráni celý tím. Bránenie je herná činnosť, ktorú vykonávajú všetci hráči prítomný na ľade. Od obrancov sa očakáva rýchla a najmä presná rozohrávka, tvrdá strela od modrej pri presilovej hre a v neposlednom rade je to povinnosť zastať si svojho brankára. To či spomínané činnosti dokážu naši obrancovia vykonávať k našej spokojnosti, to už je najmä na nich. Rozhodne však obrana nie je našou najsilnejšou stránkou. Chýba nám tam totižto výraznejšia osobnosť na ľade. Lintner ako kapitán, je mimo ľau určite skvelým vodcom, no na ľade občas pôsobí trošku zbrklo a spraví vec, ktorá sa od hráča jeho kvalít neočakáva. Snahu mu však rozodne nejde uprieť. Medzi lídrov obrany bude patriť aj mladý Sekera, ktorý už v prvom zápase naznačil, že má obrovský potenciál. Ale ako som už spomenul, chýba nám hráč, z ktorého pramení istota. V tomto smere by sa asi najviac hodil Chára, no ten má ešte povinnosti v NHL, a jeho príchod sa mi vidí menej než reálny.

Naši útočníci zatiaľ na šampionáte neskórovali. Jediný gól zatiaľ vsietil obranca Ivan Majeský. V útoku by sa lídrom mal stať Budajov spoluhráč Marek Svatoš, ktorý v zápase proti Rusom ukázal pár naozaj pekných akcií. Myslím, že prípadný gól mu na sebavedomí iba pomôže, verím, že sa tak stane už dnes večer proti Bielorusom. Medzi útočníkov, ktorí zaujali určite patrí aj Milan Bartovič. Podobne ako Svatoš, aj on ukázal, že je to vynikajúci technik a jeho miesto v tíme je naozaj oprávnené. Nejde mi nespomenúť útočníkov Tatara a Pánika. Obaja ukázali, že v Amerike už čo to pochytili, a to najmä z klasického,agresívneho, zámorského ťahu na bránu. Takisto ako aj v obrane, tak ani v útoku nemáme vysloveného lídra. Zo zámoria môžme očakávať ešte príchod nejakého hráča, no radšej by som sa na to nespoliehal. Príchod Demitru sa mi zdá skôr ako ilúzia, a v prípade, že by vypadlo Chicago tak by sa k národnému výberu mohli pridať Hossa a Kopecký, no to sú všetko len špekulácie. Dôležité je sústrediť sa na to, čo máme a chlapci v prvom zápase ukázali, že nieje potrebné byť hviezdou, aby dokázali konkurovať aj takému výberu, aké má na šampionáte Rusko.

Priznávam sa, že pred zápasom s Ruskom som rozmýšlal skôr nad tým, či to vydržím pozerať dlhšie ako dve tretiny, či dostaneme desať.... a podobné. Po poslednýh dvoch šampionátoch mi chuť sledovať našu reprezentáciu výrazne klesla. Už to nebol ten túžobný pocit, keď som sa vždy na šampionát tešil a obzvlášť na zápasy našich. Po zápase s Ruskom sa však tento pocit začína opäť preberať a pevne verím, že tréner Hanlon dokáže našich hráčov správne namotivovať a chlapci sa o výsledok pobijú, nechajú na ľade všetko. Ja by som to dokonca nazval boj o fanúšika. Naši hokejisti musia dokázať, že tá odmlka Slovenska z TOP 8 bola naozaj len výnikmou. Dúfam, že v dnešnom zápase proti Bielorusku sa vo mne ten pocit radosti z vystúpenia slovenskej repre naozaj definitívne prebudí. Slovensko do toho!

Jakub Sieber

Jakub Sieber

Bloger 
  • Počet článkov:  11
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Študent gymnázia, narodený ´92, v Košiciach. Zoznam autorových rubrík:  ŠportNezaradené

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu