Bojovnica pestrá (Betta splendens)

Písmo: A- | A+

Bojovnica pestrá (Betta splendens)
Lezivcovité - labyrintky (Anabantidae)
Teplota: 25 - 30 °C
dH: 10 - 25°
pH: 6 - 8

Znaky: Veľkosť do 6 cm. Nádherné veľké plutvy majú len samce, kým menšie samice sú nenápadne sfarbené. Bojovnicu pestrú vyšľachtili už pred desaťročiami krížením pôvodnej formy bojovnice s podstatne menšími plutvami. Aj rôzne nádherné farebné varianty, z ktorých dva sú na protiľahlej strane, sú vyšľachtené cieleným krížením. Voľne žijúca základná formatiež vykazuje značnú farebnú variabilitu. Druhá zvláštnosť bojovnice je zrejmá z jej pomenovania: Samce (hoci bojovnica je ženského rodu) sú navzájom veľmi neznášanlivé a na malom priestore často spolu bojujú až dovtedy, kým jeden z nich neuhynie. K rybkám iných druhov sa však správajú mierne. Bojová povaha tejto rybky sa v Thajsku, v krajine jej pôvodu, využíva pri zápasoch, na ktorých diváci, podobne ako pri kohútích zápasoch, uzatvárajú vysoké stávky. Krátkoveké bojovnice sa dožívajú priemerne len dvoch rokov.
Pôvod: Juhovýchodná Ázia, Malajzia, Singapur, Thajsko.
Chov: Hoci sa bojovnice často chovajú v spoločenských akváriách, treba ich chovať oddelene. V prítomnosti malých temperamentných rybiek sa necítia dobre a ich krása zaniká. Chováme ich v pároch alebo viac samíc s jedným samcom v nízkej a dobre zarastenej nádrži. Kto chce pozorovať zápas, môže umiestniť dva samce do jedného akvária a oddeliť ich sklenou tabuľou, aby si neublížili. Na vyvolanie agresivity postačí aj zlý pohľad súpera z druhej strany. Toto predstavenie však zbytočne nepredlžujeme, lebo neustále zastrašovanie je pre rybky veľmi trýznivé. Všetky bojovnice sú teplomilné, vyžadujúce teplotu minimálne 25 °C.
Krmivo: Suchá a živá potrava každého druhu.
Odchov: Celkom jednoduchý, lebo bojovnice patria medzi veľmi starostlivých rodičov. Samec buduje pri hladine penové hniezdo z drobných, slinami obalených bubliniek.

zdroj: SCHMITZ S. 1999. Akváriové ryby . Bratislava: Príroda, 1999. 128s. ISBN 80-07-01059-9

Pre ďalšie info klikaj TU: http://www.betta-splendens.php5.sk/

 http://silesky.blog.sme.sk/c/372051/wladimir-klitschko-v-akvariu-a-k-a-betta-splendens.html

Skryť Zatvoriť reklamu