Kedy a kam sa plaviť?

Je po zime, pomaly sa prebúdzame k životu ako včely z úľa  ktoré skúšajú svoje krídla v letku, tak i lode napínajú svoje plachty na nové nekonečné dobrodružstvá..

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Kým my čakáme na letné mesiace, kedy sa konečne oteplí a môžeme vyraziť k moru, lode vás za letom dovezú aj v decembri.

Napríklad v zimných mesiacoch, od decembra do marca, je vrchol leta na Antarktíde - pri priemernej "letnej teplote " od -10C, čo je menej ako tohtoročné mrazy u nás. Takisto Patagónia je najviac navštevovaná práve začiatkom roka, hoci tam duje stále nárazový vietor, vo februári si ju užijete najviac.

Lode majú zimu v lete a leto v zime
Lode majú zimu v lete a leto v zime 

Chladná Alijaška sa približuje asi najviac naším klimatickým podmienkam, teda leto je tam od júna do septembra, ale je pravda, že tento kus sveta je veľmi nepredvídateľný. Záleží, v ktorej časti sa práve plavíte, už som zažila ako celý júl pršalo, a zase v septembri svietilo slnko a naopak. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Na ceste na Alijašku
Na ceste na Alijašku 

No a na záver tu máme "krajinu polnočného slnka" - Arktický kruh, kde sa v lete veľmi nevyspíte, keďže slnko tu svieti neustále. Arktické leto si vychutnáte pri 0 C, hoci sa môže stať, že slnečné lúče sa zbláznia a vyhrejú vám kosti v júni až na 20 C počas dňa, aby vás v noci zrazili na kolená pri -17C.

KARIBIK 

Nuž napohľad by sa zdalo, že odpoveď je jasná - keď sa u nás objavia prvé snehové vločky nasadnem na loď a idem si ľahnúť pod palmu v Karibiku. Ale ani tu to nieje také jednoznačné, záleží na tom, kam sa chcete vydať. Všeobecne platí že sú to mesiace od decembra do apríla , kedy vlhkosť vzduchu nie je taka strašná a vám sa tričko nelepí na telo ako igelitový sáčok. 

SkryťVypnúť reklamu
Loď odkotvená na ostrove Grenada známym ako ostrov korenia v juhovýchodnom karibiku
Loď odkotvená na ostrove Grenada známym ako ostrov korenia v juhovýchodnom karibiku 

Záleží takisto na tom, čo chcete zažiť - potápať so žralokom obrovským na Belize ? ( treba si obuť plutvy od apríla do júna, vtedy ho tam zaručene stretnete ). Ak sa nepotápate, tak Mexico vám pripraví životný zážitok pri pozorovaní veľrýb , napríklad v Cabo San Lucas je až 95% šanca, že sa vám pred očami rozpleští vráskavec ozrutný, ktorý tadiaľto migruje od decembra do apríla. V tomto čase sa nedá cez tento úsek ani preplaviť,,keďže veľryby sú úplne všade..

Migrujúce vráskavce ozrutné dosahujú  až 30 metrov
Migrujúce vráskavce ozrutné dosahujú až 30 metrov 

Ešte si povedzme, že od septembra do októbra máme našu neobľúbenú sezónu hurikánov, ak Ste ale nenapraviteľný dobrodruh a takýto adrenalín vyhľadávate, tak radšej odporúčam južný Karibik, tam sa to krúti menej...Barbados je najbezpečnejší a takisto Holandské Antily. 

SkryťVypnúť reklamu

Ázia

Platí, že cestovať do juhovýchodnej Ázie je prívetivejšie v čase mimo monzúnovej sezóny začínajúcej v júni, najväčšiu intenzitu naberajú v auguste. Vietnam a Filipíny majú tajfúnové rošambo od augusta do októbra .  

Osobne som najväčší lejak zažila v Malajzii, stála som 3 metre od lode, keď sa v tom poryve dažďa vytvorila vodná stena a nevideli ste si na koniec vlastného nosa. Sú ale destinácie, kde po nekonečných týždňoch sucha ďážď príjmajú tancom, a aj keď spôsobí záplavy, je požehnaním ako v Kamboži. 

Monzúnové dažde prinášajú aj radosť
Monzúnové dažde prinášajú aj radosť  

Afrika 

Kedy je zima v Afrike? Že nikdy? Nuž v tej Južnej napríklad v júni sa cez deň vyšplhá teplota " len " na 16C. December a január sú ale najviac vyťažené mesiace pri Kapskom meste, v prístave sú namotané hádam všetky plavidlá sveta.

SkryťVypnúť reklamu

Ak si chcete odfotiť kráľa lemurov na Madagaskare, tak najlepší čas je od októbra do decembra .

Kráľ Madagaskaru
Kráľ Madagaskaru  

Nech už Vás dych Poseidóna zavanie do ktoréhokoľvek kúta siedmych morí, prajem Vám priaznivý vietor a veľa pokojných námorných míľ. 

A ak sú tieto kúty sveta, pre vás priďaleko tak vás pozývam na svoje plavby po Stredomorí už čoskoro .

Silvia Kulichova

Silvia Kulichova

Bloger 
  • Počet článkov:  25
  •  | 
  • Páči sa:  7x

More čo ma drží nad vodou.. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
SkryťZatvoriť reklamu