Kým my čakáme na letné mesiace, kedy sa konečne oteplí a môžeme vyraziť k moru, lode vás za letom dovezú aj v decembri.
Napríklad v zimných mesiacoch, od decembra do marca, je vrchol leta na Antarktíde - pri priemernej "letnej teplote " od -10C, čo je menej ako tohtoročné mrazy u nás. Takisto Patagónia je najviac navštevovaná práve začiatkom roka, hoci tam duje stále nárazový vietor, vo februári si ju užijete najviac.

Chladná Alijaška sa približuje asi najviac naším klimatickým podmienkam, teda leto je tam od júna do septembra, ale je pravda, že tento kus sveta je veľmi nepredvídateľný. Záleží, v ktorej časti sa práve plavíte, už som zažila ako celý júl pršalo, a zase v septembri svietilo slnko a naopak.

No a na záver tu máme "krajinu polnočného slnka" - Arktický kruh, kde sa v lete veľmi nevyspíte, keďže slnko tu svieti neustále. Arktické leto si vychutnáte pri 0 C, hoci sa môže stať, že slnečné lúče sa zbláznia a vyhrejú vám kosti v júni až na 20 C počas dňa, aby vás v noci zrazili na kolená pri -17C.
KARIBIK
Nuž napohľad by sa zdalo, že odpoveď je jasná - keď sa u nás objavia prvé snehové vločky nasadnem na loď a idem si ľahnúť pod palmu v Karibiku. Ale ani tu to nieje také jednoznačné, záleží na tom, kam sa chcete vydať. Všeobecne platí že sú to mesiace od decembra do apríla , kedy vlhkosť vzduchu nie je taka strašná a vám sa tričko nelepí na telo ako igelitový sáčok.

Záleží takisto na tom, čo chcete zažiť - potápať so žralokom obrovským na Belize ? ( treba si obuť plutvy od apríla do júna, vtedy ho tam zaručene stretnete ). Ak sa nepotápate, tak Mexico vám pripraví životný zážitok pri pozorovaní veľrýb , napríklad v Cabo San Lucas je až 95% šanca, že sa vám pred očami rozpleští vráskavec ozrutný, ktorý tadiaľto migruje od decembra do apríla. V tomto čase sa nedá cez tento úsek ani preplaviť,,keďže veľryby sú úplne všade..

Ešte si povedzme, že od septembra do októbra máme našu neobľúbenú sezónu hurikánov, ak Ste ale nenapraviteľný dobrodruh a takýto adrenalín vyhľadávate, tak radšej odporúčam južný Karibik, tam sa to krúti menej...Barbados je najbezpečnejší a takisto Holandské Antily.
Ázia
Platí, že cestovať do juhovýchodnej Ázie je prívetivejšie v čase mimo monzúnovej sezóny začínajúcej v júni, najväčšiu intenzitu naberajú v auguste. Vietnam a Filipíny majú tajfúnové rošambo od augusta do októbra .
Osobne som najväčší lejak zažila v Malajzii, stála som 3 metre od lode, keď sa v tom poryve dažďa vytvorila vodná stena a nevideli ste si na koniec vlastného nosa. Sú ale destinácie, kde po nekonečných týždňoch sucha ďážď príjmajú tancom, a aj keď spôsobí záplavy, je požehnaním ako v Kamboži.

Afrika
Kedy je zima v Afrike? Že nikdy? Nuž v tej Južnej napríklad v júni sa cez deň vyšplhá teplota " len " na 16C. December a január sú ale najviac vyťažené mesiace pri Kapskom meste, v prístave sú namotané hádam všetky plavidlá sveta.
Ak si chcete odfotiť kráľa lemurov na Madagaskare, tak najlepší čas je od októbra do decembra .

Nech už Vás dych Poseidóna zavanie do ktoréhokoľvek kúta siedmych morí, prajem Vám priaznivý vietor a veľa pokojných námorných míľ.
A ak sú tieto kúty sveta, pre vás priďaleko tak vás pozývam na svoje plavby po Stredomorí už čoskoro .