reklama

Ako dopadnú protesty v Bielorusku?

Bielorusko prežíva krvavé noci. Obušky, slzný plyn, vodné delá aj oslepujúce granáty dopadli na tisícky ľudí, ktorí v uliciach protestovali protisfalšovanýmprezidentským voľbám. Aký bude vývoj protestov a čo s tým môžeme spraviť?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (19)

Zodpovednosť za aktuálne násilnosti nesie prezident Alexandr Lukašenko. Tento "posledný európsky diktátor" sa v krajine drží pri moci už 26 rokov a nedeľné voľby podľa oficiálnych výsledkov vyhral zo ziskom vyše 80% hlasov. Realita je úplne iná. Výsledky z nezávislo sčítaných okrskov ukazujú víťazstvo opozičnej kandidátky Cichanovskej. Tá pritom v kampani čelila neuveriteľným sabotážám, vrátane zatknutia najbližších členov jej volebného štábu.

Dnes sa nedá povedať, ako demonštrácie dopadnú. Je možné - v tejto chvíli až pravdepodobné - že Lukašenko povolebné protesty ustojí. Bol na ne pripravený. V krajine disponuje neobmedzenou mocou a neváha použiť brutalitu. Nahráva mu aj geopolitika: z Lukašenkovho pádu a následného chaosu môže mať obavy Európska únia (ruská agresia po ukrajinskom Majdane je odstrašujúcim príkladom), rovnako ako Putin (víťazstvo prozápadných síl by ho obralo o strategický vplyv v regióne). Toto vydieranie oboch veľkých hráčov je podstatou Lukašenkovej zahraničnej politiky už roky. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 

Obrázok blogu

Je možný úspech?

Možné je však aj to, že demonštranti vytrvajú. Už z noci z nedele na pondelok máme prvé správy o policajných jednotkách, ktoré voči vlastným občanom odmietli násilne zasiahnuť a vyjadrili s nimi solidaritu. Bielorusi včera ukázali obrovské odhodlanie a po 26 rokoch pod Lukašenkovou čižmou je trpezlivosť mnohých z nich našponovaná na prasknutie. Protesty sa neodohrali len v Minsku, ale vo vyše 20 mestách. A na podporu Putina sa Lukašenkov režim v kritickej chvíli nemôže stopercentne spoliehať (v posledných rokoch mali čoraz ostrejšie konflikty), respektíve môže, ale iba výmenou za posledné zvyšky vlastnej suverenity. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Istá je len jedna vec. Európski politici a občania musia sfalšované voľby a následný teror v uliciach okamžite odmietnuť, aj s hrozbou sankcií. Jednotne a rázne.

 

Obrázok blogu

Protestný list pre veľvyslanca

Ešte v pondelok som preto na bieloruskej ambasáde v Bratislave odovzdal oficiálny protestný list. Ako europoslanec a viceprezident frakcie Obnovme Európu som bieloruskej vláde cez ich veľvyslanca tlmočil žiadosť o nasledovné:

 urýchlené ukončenie násilia

 prepustenie nespravodlivo zadržaných

 vyšetrenie postupu bezpečnostných zložiek

 spravodlivé a nezávislé vyhodnotenie prezidentských volieb

Ďalšie represie a porušovanie základných ľudských práv môžu mať pre režim nepríjemné dopady, napríklad v oblasti spolupráce s EÚ v rámci Východného partnerstva. Pokiaľ to bude potrebné, Únia by mala využiť všetky dostupné nástroje na zamedzenie násilia, vrátane dobre cielených sankcií voči predstaviteľom režimu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 

Biely kvet pri múre bieloruskej ambasády.
Biely kvet pri múre bieloruskej ambasády. 

Biely kvet

Falšovanie volieb a krvavé násilie proti pokojným demonštrantom nemá v súčasnej Európe čo hľadať. Pre zbité obete som pred ambasádu položil symbolický biely kvet, kedže práve s toutou farbou sa spájajú občianske protesty a opozičné hnutie. Veľmi dúfam, že situácia v Bielorusku nenaberie tragické smerovanie.

 

Michal Šimečka

Michal Šimečka

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  60
  •  | 
  • Páči sa:  34x

Blog o Európe a Slovensku. Som Bratislavčan z Trnávky, a jeden z tých desaťtisícov Slovákov, čo prežili väčšinu dospelosti v zahraničí. Minulý rok som sa vrátil domov a dnes som podpredsedom Progresívneho Slovenska a poslancom Európskeho parlamentu v liberálnej frakcií Renew Europe. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

744 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

289 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu