Michal Šimečka
Politika Slovensko prehráva. Ale dá sa to zmeniť
Hovorí sa mi to ťažko, ale treba to povedať jasne: Slovensko prehráva.
Blog o Európe a Slovensku. Som Bratislavčan z Trnávky, a jeden z tých desaťtisícov Slovákov, čo prežili väčšinu dospelosti v zahraničí. Minulý rok som sa vrátil domov a dnes som podpredsedom Progresívneho Slovenska a poslancom Európskeho parlamentu v liberálnej frakcií Renew Europe. Zoznam autorových rubrík: Nezaradené, Súkromné
Hovorí sa mi to ťažko, ale treba to povedať jasne: Slovensko prehráva.
Putin chce rozbiť medzinárodný poriadok, ktorý garantuje bezpečnosť aj Slovensku
Poľsko patrí do Európy. Bez Poľska nie je Európa. Takto to cíti väčšina Poliakov aj zvyšok Európy. No všetci bezmocne sledujeme, ako tamojšia vláda ohrozuje európsku budúcnosť Poľska
Príhovor zaznel na manifeste Za očkované Slovensko, ktorý usporiadalo hnutie Progresívne Slovensko na podporu vyše dvoch miliónov ľudí, ktorí sa už nechali zaočkovať.
Sputnik je len ďalšia dymová clona Igora Matoviča. Potrebuje odviesť pozornosť od toho, že úmrtia pribúdajú na Slovensku najrýchlejšie na svete. A potrebuje konflikt, pretože práve na ňom je založená celá jeho politická kariéra.
Doma sme si už zvykli, že premiér útočí na vlastných ministrov a zbavuje sa zodpovednosti za všetky zlyhania. Úplne iné však je, keď osobné konflikty prenáša na medzinárodnú scénu a poškodzuje tým slovenské záujmy.
S každým treba hovoriť. Aj s diktátormi. Ale šéf európskej diplomacie Joseph Borrell dnes predviedol dokonalú ukážku toho, ako to nerobiť.
Európska únia má problém - chýbajúce vakcíny. Politici vo veľkých štátoch na čele s Nemeckom vinia Európsku komisiu, že zle vyjednala zmluvy s výrobcami, a nechala sa predbehnúť Izraelom či Britániou.
Na Slovensku sa o tom takmer nehovorí. V skutočnosti je to však - hneď po korone - asi najdôležitejšia téma týchto mesiacov, s masívnymi geopolitickými dôsledkami. O čo ide?
Nasledujúci fakt mnohé dokresľuje - aj naše problémy s koronou. Slovensko je posledné v celej EÚ, pokiaľ ide o výdaje na preventívnu zdravotnú starostlivosť
Po včerajších udalostiach v USA sa opäť vyrojil kopec bláznivých teórií a klamstiev. Ak vás o nich niekto bude presviedčať, tu je ich zhrnutie a pár faktov, ktoré by nemali zaniknúť.
Málo sa o tom hovorí, lebo nadávať na Brusel je vždy populárnejšie. No je to jednoducho tak: Európska únia v krízovom roku zafungovala a prekonala všetky očakávania - vrátane mojich vlastných.
Nebojte sa, konzervatívni priatelia, EÚ neplánuje zaviesť liberálno-progresívnu diktatúru, ako straší Viktor Orbán. Nemá na to nástroje, ani politickú vôľu - a už vôbec jej k tomu nemá slúžiť ochrana právneho štátu a eurofondov.
Od konšpirátorov počúvam, že som “prisluhovačom USA. Pred prezidentskými voľbami preto ponúkam svoj (“prisluhovačský”) názor na americkú demokraciu. Mnohých asi prekvapí: americká demokracie je dnes v horšom stave, ako slovenská.
Nové tvrdšie opatrenia, ale žiadna nová ekonomická pomoc. Pritom porovnanie s inými krajinami je už teraz hrozivé.
Igor Matovič s Richardom Sulíkom zaplnili mediálny priestor nielen hádkou, ale aj tvrdeniami, že štátna pomoc občanom je pomalá kvôli Bruselu. Nedalo mi to, a zavolal som do kabinetu podpredsedníčky Komisie Margrethe Vestager.
Ťažko sa tomu verí. Parlament celý utorok opäť riešil sprísnenie interrupcií, miesto toho, aby venoval celú svoju energiu návrhom kompenzačných mechanizmov pre ľudí, ktorým korona zničila živobytie.
Vláda pokračuje v utajovaní plánov na využitie 7 miliárd eur z Fondu obnovy EÚ. Neodpovedá ani na infožiadosti, ktoré poslala moja kancelária. Ak chce premiér zachrániť dôveru občanov, mal by okamžite spraviť tieto tri kroky.
Stojíme pred výzvou generácie. Už na jeseň máme eurokomisii predstaviť podrobný plán, ako chceme využiť miliardy z Fondu obnovy. Jeden celý štátny rozpočet navyše. Túto zodpovednosť si ešte nedávno uvedomoval aj premiér Matovič.
Nie sú to len guľky a obušky, čo zabíja. Trvalo iba pár dní, a vyrojilo sa množstvo hoaxov a konšpiračných teórií, ktoré skúšajú zmanipulovať obraz o tom, čo sa deje v Bielorusku.