Ešte horšie ako tanky

Po augustovej okupácii prišla doba apatie, keď sa spoločnosť podvolila Husákovmu režimu. Vtedy sme prišli o slobodu. Jednou z obetí normalizácie bol aj môj starý otec, filozof Milan Šimečka.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (16)

Dnes budeme veľa počuť o slobode o okupácií, o československej nádeji, ktorú zmarila sovietska krutosť. Nebola to však jediná zápletka. Dnes máme všetci pred očami fotografie tragických augustových dní, ale to skutočné podvolenie nastalo neskôr, a trvalo dlhšie. Kyjakom na našu slobodu už neboli sovietske tanky, ale naša ľahostajnosť a morálna ohybnosť. A v hlavnej úlohe už nebol tyran Brežnev, ale československí politici – a my sami. 

Obdobie tesne po vpáde vojsk je v niečom ešte bolestnejšie než samotný august. Pre mňa je aj osobnejšie, lebo som o ňom doma najčastejšie počúval – a neskôr čítal. Jednou z obetí normalizácie bol aj môj starý otec, filozof Milan Šimečka, ktorého z univerzity poslali na betonárku a neskôr do väzenia. Vnútorná sloboda života v disente mu však umožnila napísať prenikavú výpoveď o vtedajšej dobe – Obnovenie poriadku. Popri dielach Václava Havla bolo Obnovenie poriadku jedným z najprekladanejších svedectiev o normalizácií v Československu.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Môj starý otec, Milan Šimečka, filozof, ktorý musel po roku 1968 šoférovať bager.
Môj starý otec, Milan Šimečka, filozof, ktorý musel po roku 1968 šoférovať bager. 

Teraz, po rokoch, som si knihu starého otca znovu prečítal. A znovu ma ohromil jej krásny, takmer láskavý jazyk, akým popisuje zvrhlú logiku normalizácie. Píše o previerkových komisiách, kde sa navzájom udávali kolegovia a blízki priatelia, o rituálnej sebakritike, ktorú ľudia poslušne odriekali, o všadeprítomnej štátnej lži, ktorú všetci tolerovali, o závratných kariérach oportunistov, ktorí vycítili svoju šancu.

Obnovenie poriadku nie je kniha o tom, ako sovietske tanky znásilnili našu slobodu, ale o tom, ako sme sa jej postupne vzdali – kvôli pohodliu, kariére, obavám z výsluchov, alebo jednoducho preto, že nám na nej nezáležalo. Prispôsobili sme sa. Môj starý otec nikoho neobviňuje, ale jeho záver je nemilosrdný: normalizačný režim nemusel použiť brutálne násilie, lebo dokonale využil ohybnosť a prispôsobivosť ľudskej duše. Knihu Obnovenie poriadku si môžete stiahnuť ako voľný e-book na tomto odkaze.

Skryť Vypnúť reklamu

Veľké výročia, ako je to dnešné, majú zmysel vtedy, ak nám pomáhajú pochopiť súčasnosť. Je prirodzené, že sovietsku okupáciu dnes vnímame najmä v kontexte geopolitickej hrozby zo strany agresívneho Ruska. Je správne, že vnímame paralelu medzi Brežnevovými tankami a Putinovými nočnými vlkmi. Nesmieme však podceniť hrozbu, akú predstavuje naša vlastná ľahostajnosť voči slobode, demokracii a pravde.

Obrázok blogu
Michal Šimečka

Michal Šimečka

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  58
  •  | 
  • Páči sa:  7x

Blog o Európe a Slovensku. Som Bratislavčan z Trnávky, a jeden z tých desaťtisícov Slovákov, čo prežili väčšinu dospelosti v zahraničí. Minulý rok som sa vrátil domov a dnes som podpredsedom Progresívneho Slovenska a poslancom Európskeho parlamentu v liberálnej frakcií Renew Europe. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

5 článkov
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

1 článok
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu