Môže za pomalú pomoc Brusel? Vláda nehovorí pravdu, v žiadostiach sme poslední v Európe

Igor Matovič s Richardom Sulíkom zaplnili mediálny priestor nielen hádkou, ale aj tvrdeniami, že štátna pomoc občanom je pomalá kvôli Bruselu. Nedalo mi to, a zavolal som do kabinetu podpredsedníčky Komisie Margrethe Vestager.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Ako je to s pomocou naozaj

Práve Vestager má túto agendu na starosti a osobne mi viackrát hovorila, ako jej záleží na tom, aby schvaľovanie štátnej pomoci bolo rýchle a jednoduché.

Odpoveď ma neprekvapila. Európska únia drasticky uvoľnila vlastné pravidlá, a po prvej vlne celý proces dokonca ešte viac zjednodušila. V praxi stačí vyplniť jeden formulár, a Brusel doslova obratom - priemerne už za niekoľko pracovných dní - štátnu pomoc odklepne.

Obrázok blogu

Únia si veľmi dobre uvedomuje, že pomoc ľuďom, ktorým korona ohrozila živobytie, musí prísť rýchlo a jednoducho, inak nemá zmysel.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Problém je inde. Slovensko posiela málo žiadostí o schválenie pomoci. Aby som bol presný - najmenej z celej EÚ. Áno, naozaj je to až tak zlé. Podľa aktuálneho zoznamu získalo Slovensko povolenie pre 5 schém štátnej pomoci. Pre porovnanie: Maďarsko a Česko majú schválených po 14 schém, Litva 13, Lotyšsko 11, a tak ďalej. Celý zoznam je tu.

Druhú vlnu chytáme za chvost

Na prípravu kompenzačných mechanizmov mala vláda celé leto. A nie teraz chytať druhú vlnu za chvost, a vyhovárať sa pritom na Európsku komisiu. Desiatky tisíc ľudí prichádzajú kvôli koronavírusu a opatreniam o príjmy. Už viac ako šesť mesiacov.

Sú na pokraji krachu a rezervy majú vyčerpané. Ak nedostanú okamžité a jednoduché kompenzácie príjmov, budeme tu mať armádu nezamestnaných a ekonomika sa z toho nezotaví ani za niekoľko rokov.

Skryť Vypnúť reklamu

Namiesto hádzania viny na Brusel teraz potrebujeme niečo úplne iné: politické líderstvo a zrozumiteľné informácie o tom, ako a kedy bude štát odškodňovať živnostníkov a zamestnancov v gastro prevádzkach, hoteloch, športových kluboch, v kultúre či iných službách.

Pre ľudí, ktorí prišli o živobytie, by to bolo oveľa užitočnejšie, než vzájomné škriepky a dojímavé príbehy o “stratených priateľoch, ktorí potajomky otrávili naše kone.”

Ak Vás zaujíma Európska únia a miesto Slovenska v nej, sledovať ma môžete TU.

Michal Šimečka

Michal Šimečka

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  58
  •  | 
  • Páči sa:  7x

Blog o Európe a Slovensku. Som Bratislavčan z Trnávky, a jeden z tých desaťtisícov Slovákov, čo prežili väčšinu dospelosti v zahraničí. Minulý rok som sa vrátil domov a dnes som podpredsedom Progresívneho Slovenska a poslancom Európskeho parlamentu v liberálnej frakcií Renew Europe. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

5 článkov
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

1 článok
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu